Kalendarium świąt i imprez

Procesja z osiołkiem, ksiądz i ministrant
W Województwie Małopolskim istnieją bogate tradycje związane ze świętami. Świętuje się według kalendarza liturgicznego podczas wielkich uroczystości kościelnych, do których należą przede wszystkim Wielkanoc i Boże Narodzenie. Wszystkie obchody mają piękną, zwykle bardzo widowiskową oprawę, wszystkim też towarzyszy niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Promieniuje on szeroko, więc też szybko ulegają mu nie tylko uczestnicy, lecz także obserwatorzy uroczystości.

 

Miesiąc

Nazwa święta/imprezy

Opis święta/imprezy

Miejsce

Styczeń

Tydzień Ekumeniczny

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to święto ekumenizmu. Corocznie, między 18 a 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na wspólnych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach i koncertach

Kraków

Luty

Matki Bożej Gromnicznej

Święto Matki Bożej Gromnicznej (2.02) kończy okres bożonarodzeniowy. Jest ostatnim dniem śpiewania kolęd. Wierni przybywają do kościołów ze świecami, tzw. gromnicami, które po poświęceniu mają chronić domostwa od piorunów i burz. Zapalane bywają na łożu śmierci, by prowadzić zmarłego na drugą stronę życia.

 

Luty

Bieg Podhalański im. Jana Pawła II

Impreza rozgrywana jest od 2004 r. Pierwszy Bieg Podhalański im. Jana Pawła II wygrała Justyna Kowalczyk – późniejsza mistrzyni olimpijska i świata.

Nowy Targ

Marzec/Kwiecień

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa (7 dni przed Wielkanocą) rozpoczyna w kościele Wielki Tydzień, zakończony świętem Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu wierni przychodzą do świątyń z barwnymi palmami, na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W Lipnicy Murowanej odbywa się konkurs na najwyższą i najpiękniejsza palmę.

 

Marzec/Kwiecień

Konkurs na najwyższą palmę

Konkurs przyciąga tłumy, a rekordowe palmy, zdobne w kolorowe wstążki i przybrane zielonymi kwiatami i gałązkami, osiągają nawet 30 m wysokości

Lipnica Murowana

Marzec/Kwiecień

Jezusek Palmowy

Figurę Chrystusa na osiołku, wiezioną na drewnianym wózku, można zobaczyć w procesji, która na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, przechodzi przez podmyślenicką wieś Tokarnia

Tokarnia

 

Marzec/Kwiecień

Misterium Męki Pańskiej

Kult Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej przejawia się w nabożeństwie dróżek Pana Jezusa oraz w misteriach pasyjnych Wielkiego Tygodnia. W krajobrazie przypominającym Golgotę rozgrywają się sceny ukazujące ostatnie dni życia Chrystusa. Misteria należą do najstarszych w Polsce, nieustannie budząc zainteresowanie wśród wiernych.

 Kalwaria Zebrzydowska

Marzec/Kwiecień

Wielkanocny Małopolski Smak

Impreza organizowana w ramach Małopolskiego Festiwalu Smaku daje sposobność, by spróbować żurku wielkanocnego na serwatce, zupy chrzanowej, wielkanocnych jaj na różne sposoby, kiełbas (wiejskiej, krakowskiej suchej, myśliwskiej), a także miodów i nalewek

Kraków

 

Marzec/Kwiecień

Targi Wielkanocne

To okazja do kupna wielkanocnych przysmaków, takich jak babki drożdżowe i piaskowe oraz mazurki o różnych smakach

Kraków  (Rynek Główny)

Marzec/Kwiecień

Misteria Paschalia

 

Festiwal muzyki klasycznej, poświęcony sławnym kompozytorom okresu baroku, ściśle związany tematycznie z okresem Wielkiego Tygodni i świętami Wielkanocnymi

Kraków

 

Marzec/Kwiecień

Wielka Sobota

Wielka Sobota to w tradycji chrześcijańskiej trzeci dzień tzw. Triduum Paschalnego. W kościołach nie sprawuje się liturgii, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego grobu. Kapłani święcą pokarmy przyniesione przez wiernych na wielkanocny stół do świątyni. W zwyczaju jest też nawiedzanie grobów Chrystusa.

 

Marzec/Kwiecień

Wielka Niedziela

Inaczej Niedziela Wielkanocna lub Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. To najważniejsze święto chrześcijan, do którego przygotowują się przez trwający 40 dni Wielki Post. Rozpoczyna ją poranna msza zwana rezurekcyjną, którą zapowiada radosne bicie dzwonów.

 

Marzec/Kwiecień

Lany Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Śmigus Dyngus to drugi dzień obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Dawniej wierzono, że panny, które zostały polane w ten dzień wodą, szybko wyjdą za mąż. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj.

 

Marzec/Kwiecień

Emaus

 

Tradycyjny odpust nawiązujący do wędrówki Pana Jezusa do miasteczka Emaus zaraz po zmartwychwstaniu. Na straganach, pod klasztorem Norbertanek lub przy kościele Najświętszego Salwatora, kupić można wówczas m.in. charakterystyczne drewniane figurki kiwających się Żydów

Kraków (dzielnica Salwator)

 

Marzec/Kwiecień

Rękawka

 

Odpust organizowany w Krakowie koło kościółka św. Benedykta oraz pod kopcem Krakusa. Ten pradawny obyczaj ma pochodzenie pogańskie i związany był z kultem przodków

Kraków (dzielnica Podgórze)

Kwiecień

Święto Bożego Miłosierdzia

W kościele katolickim druga niedziela po Wielkanocy nazywana jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Jest to święto obchodzone w całej Polsce od 1995 r., a od 2000 r. decyzją papieża Jana Pawła II na całym świecie.

 

Kwiecień

Marsz Żywych  

"Marsz Żywych" organizowany jest od 1988 r. przez ministerstwo edukacji Izraela i organizację March of the Living. Jego uczestnicy przechodzą trzykilometrową trasę, która prowadzi pod pomnik ofiar w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau.

Oświęcim

Kwiecień

Dni Tischnerowskie

Organizowane na wiosnę Dni Tischnerowskie to próba konfrontacji myśli ks. Tischnera z problemami naszych czasów. Dają okazję do zadumy nad człowiekiem, jego losem i wartościami.

Kraków

Maj

Procesja na Skałkę

Co roku w niedzielę najbliższą dniowi 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa, ulice Krakowa przemierza uroczysta procesja. Wierni podążają w niej z relikwiami świętego z katedry wawelskiej do kościoła na Skałce – miejsca kultu św. Stanisława, który poniósł męczeńską śmierć właśnie na Skałce. W ten sposób w Krakowie już od blisko 800 lat czci się pamięć świętego – patrona katedry na Wawelu, Krakowa i całej Polski.

Kraków

Maj

Zielone Świątki

W kościele katolickim święto Zielone Świątki (inaczej Pięćdziesiątnica) kończy okres Wielkanocny. Nazwa pochodzi od tradycji przyozdabiania kościoła i domów zielonymi gałązkami.

 

Maj/Czerwiec

Boże Ciało

W tradycji polskiej święto Bożego Ciała (Najświętszej Krwi i Ciała Pana Jezusa- 60 dni po Wielkanocy), łączone jest z uroczystą procesją. W Krakowie, w oktawę święta ulicami miasta przechodzi Lajkonik, który wyrusza spod klasztoru norbertanek na Salwatorze i dociera na Rynek.

 

Czerwiec

Dni Benedyktyńskie

Podczas Dni Benedyktyńskich odbywają się koncerty, wykłady, prezentacje książek i spotkania z zakonnikami opactwa w Tyńcu. Organizowany jest także jarmark produktów benedyktyńskich.

Tyniec, Kraków

Lipiec

Benedyktyńskie Lato Muzyczne

Benedyktyńskie Lato Muzyczne (miesiące letnie) powstało z połączenia dwóch wydarzeń muzycznych: odbywających się od 1972 r. Tynieckich Recitali Organowych oraz zapoczątkowanego w 2008 roku Festiwalu Muzyki Klasztorów Benedyktyńskich Europy.

Tyniec

Lipiec

Dni św. Kingi w Wieliczce

Coroczne Dni Wieliczki odbywają się w okolicach 24 lipca, kiedy to przypada święto patronki miasta św. Kingi. Mają wtedy miejsce koncerty, spektakle, zawody sportowe oraz konkursy związane z poszukiwaniem legendarnego pierścienia św. Kingi.

Wieliczka

Sierpień

Święto Matki Boskiej Zielnej

W kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest 15 sierpnia. W tym dniu zgodnie z tradycją święcone są wiązanki kwiatów, ziół oraz kłosy zbóż, które wierni przynoszą do kościoła.

 

Sierpień

Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Festiwal (15-31 sierpnia) jest okazją do zaprezentowania wybitnych solistów i zespołów polskich oraz zagranicznych. Uczestnictwo w Festiwalu oprócz doznań muzycznych, daje możliwość poznawania najpiękniejszych zabytkowych miejsc Krakowa.

Kraków

Wrzesień

Święto Matki Boskiej Siewnej

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny w kościele katolickim obchodzone jest 8 września. Jak każe dawny zwyczaj, rolnicy przynoszą w tym dniu do poświęcenia ziarno przeznaczone do zasiewu.

 

Wrzesień

Festiwal Sacrum – Profanum

Festiwal Sacrum Profanum to projekt jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy, prezentujący muzykę najnowszą. Corocznie w ramach tego wydarzenia widzowie mają możliwość uczestnictwa w koncertach, na których wykonywane są dzieła kompozytorów muzyki współczesnej.

Kraków

Listopad

Wszystkich Świętych

Obchodzone w kościele katolickim Święto Wszystkich Świętych (1 listopad), w Polsce połączone jest z Dniem Zadusznym (2listopad). W tradycji tego dnia jest nawiedzanie cmentarzy i zapalenie zniczy na grobach bliskich zmarłych.

 

Październik/Listopad

Zaduszki Jazzowe

Trwający przez tydzień festiwal muzyki jazzowej odbywa się na przełomie października i listopada, w okresie Święta Zmarłych. Charakteryzuje go niepowtarzalny klimat, interesujące miejsca artystycznych prezentacji, także najwyższy światowy poziom wykonawców.

Kraków

Listopad

Dni Muzyki Kościelnej

Organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Wydarzenie to obejmuje warsztaty chóralne, wykłady, recitale organowe, koncerty, kursy oraz konkursy dla organistów.

 

Listopad

Dni Jana Pawła II

Celem corocznych Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci Błogosławionego Jana Pawła II, popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Wydarzenie organizowane jest na początku listopada.

 

Grudzień

 

Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską

 

Twórcy stają ze swymi dziełami na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym, po czym w pochodzie przechodzą do pałacu Pod Krzysztofory, gdzie po trzech dniach jury ogłasza wyniki konkursu, a wszystkie szopki wystawiana są na wystawie trwającej aż do końca stycznia

Kraków (Rynek Główny)

 

Grudzień

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Można na nim kupić różne ozdoby świąteczne, prezenty i przysmaki wigilijne

Kraków (Rynek Główny)

Grudzień

Małopolski Wigilijny Smak

 

Festiwal potraw i specjałów bożonarodzeniowych to okazja do skosztowania wielu spośród małopolskich świątecznych smakołyków

Kraków (Rynek Główny)

 

Grudzień 

Festiwal Anioł w Miasteczku

 

Kameralna impreza tematycznie osnuta jest wokół aniołów. Składają się na nią: jarmark, widowiska artystyczne i wystawy sztuk plastycznych o aniołach, koncerty

Lanckorona

Grudzień 

Podhalański Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych

Konkurs podtrzymuje tradycje wędrówek kolędników i jest okazją do posłuchania wielu pięknych kolęd

 

Nowy Targ

Grudzień

Wigilia

W tradycji polskiej, wigilia to uroczysta, rodzinna kolacja spożywana w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Charakterystycznymi potrawami są np.: barszcz z uszkami, smażony karp. O północy odbywa się w kościołach uroczysta Msza zwana pasterką.

 

Grudzień

Boże Narodzenie

Święto Narodzenia Pańskiego w kościele katolickim przypada na dzień 25 grudnia. Związane jest z wieloma tradycjami m.in. ubieraniem choinki i ustawianiem szopki. W poprzedzającym je Adwencie organizowane są w miastach jarmarki bożonarodzeniowe.

 

Grudzień

Żywa Szopka u Franciszkanów

W dniach 23-25 grudnia przy ul. Franciszkańskiej, naprzeciwko siedziby Kurii Krakowskiej, ustawiana jest przez oo. Franciszkanów szopka z żywymi zwierzętami i ludźmi, którzy odgrywają postacie Świętej Rodziny oraz pasterzy. Towarzyszą jej jasełka i wspólne kolędowanie.

Kraków

 

 


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets