Kopalnia Soli "Wieliczka" – w królestwie soli
Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najstarszych i najważniejszych zakładów górniczych w Małopolsce. To miejsce o niesamowitej historii, które w 1978 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzana przez miliony turystów z całego świata jest skarbnicą wiedzy i przygód.
Kopalnię soli w Wieliczce można odkrywać na dwa sposoby: korzystając z Trasy Turystycznej lub Trasy Górniczej. Turystyczna wersja zwiedzania pozwala wędrować oznakowanymi trasami pod ziemią i podziwiać przepiękne komory, rzeźby solne oraz liczne kaplice. Szczególnie imponująca jest Kaplica św. Kingi – solna świątynia, która robi ogromne wrażenie dzięki wykutym w soli elementom. Ponadto, można tutaj posłuchać muzyki Chopina, podziwiać solankowe jeziora, dowiedzieć się o tajemnicach podziemnego świata, a także posłuchać górniczych historii i anegdot.
Z kolei Trasa Górnicza to opcja dla prawdziwych odkrywców. W mrokach kopalni uczestnicy wcielają się w adeptów podziemnego fachu i eksplorują tereny wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis. Świetna rozrywka i dreszczyk adrenaliny zapewnione!
Kopalnia Soli w Bochni – 800 lat historii
Kopalnia Soli w Bochni to kolejna cudownej urody perła Małopolski. Jest nie tylko wyjątkowym świadectwem historycznego wydobycia soli, ale także wspaniałą atrakcją turystyczną, która zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. To jedna z najstarszych kopalń w Polsce, której początki sięgają średniowiecza!
Jedną z głównych atrakcji bocheńskiej kopalni, która stanowi światowy unikat, jest wyjątkowa przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. Towarzyszący turystom dwaj flisacy barwnie opowiadają o tajemniczych zakamarkach, prowadząc ich jednocześnie przez 120-metrową niezwykłą trasę. Rejs odbywa się 12-osobowymi łodziami, podczas którego podziemny świat bocheńskiej kopalni pokazuje swoje surowe, ale przepiękne oblicze.
Kopalnia Soli w Bochni oferuje nie tylko noclegi, ale także próbę charakteru. Trasa historyczna Wyprawa w Stare Góry, to propozycja dla odważnych, jednocześnie okazja do sprawdzenia sił w przeciskaniu się przez surowe i ciasne groty. Zwiedzanie odbywa się szlakiem najstarszych, średniowiecznych, nigdy wcześniej nie udostępnianych wyrobisk bocheńskiej kopalni.
Olkusz – stolica średniowiecznego górnictwa
Olkusz to jedno z najstarszych miast Małopolski. Powstało jako osada górnicza wydobywająca rudy srebra. W XIII wieku otrzymał prawa miejskie, a jego rozwój związany był głównie z górnictwem srebra i ołowiu. Dzięki temu Olkusz otrzymał miano „srebrnego miasta” i był nazywany kolebką polskiego górnictwa.
W średniowieczu przez miasto przebiegał kluczowy szlak handlowy z Krakowa do Wrocławia. Za czasów panowania Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy działała w Olkuszu mennica, a olkuskie srebro zasilało skarbiec królewski.
Chociaż dziś Olkusz nie stanowi już prężnie działającego centrum górniczego, niemniej warto wpaść tutaj z wizytą i poznać jego interesującą historię. Górnicy z tego regionu przez wieki tworzyli silną wspólnotę zawodową, opartą na odrębnych normach i obyczajach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Szlak gwarków olkuskich poprowadzi Was przez fascynujące dzieje górnictwa w regionie. Koniecznie zapiszcie sobie Olkusz na Waszej liście miejsc wartych zobaczenia w Małopolsce.
Na tatrzańsko-górniczych szlakach
Górnictwo w Tatrach ma również bardzo bogatą historię, sięgającą XIII wieku. Już wtedy w górach zaczęto poszukiwać przydatnych minerałów, a w XIV wieku eksploatować złoto z osadów rzecznych, głównie w dolinach tatrzańskich. Od XV wieku rozpoczęło się w Tatrach górnictwo kruszcowe, polegające na wydobyciu żył kwarcowych zawierających niewielkie ilości złota. Znajdowały się tu nawet kopalnie złota, które działały do 1788 roku.
W rejonie Ornaku prowadzono prace wydobywcze miedzi i srebra, wspierane przez królów Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. W XVIII stuleciu odkryto tutaj bogate złoża rudy żelaza, a ich eksploatacja trwała do końca XIX wieku. Ostatnie prace górnicze w Tatrach miały miejsce w latach 50. XX wieku, kiedy to poszukiwano surowców strategicznych, jak uran.
Dziś ślady górniczego okresu w Tatrach można spotkać spacerując Doliną Kościeliską, Drogą pod Reglami czy odwiedzając Kuźnice. Będąc w Zakopanem odwiedźcie koniecznie Muzeum Tatrzańskie, aby poznać dzieje tatrzańskiego górnictwa i zobaczyć eksponaty, które kiedyś towarzyszyły górnikom w pracach wydobywczych.