Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Ciężkowice

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Ciężkowice

Główne wejście po schodach odo wysokiego, murowanego z cegły kościoła z podporami. Przy schodach barierki, dwoje dużych drzwi, pomiędzy którymi widnieje posąg na wysokim cokole. Nad drzwiami daszek i łuk. Po prawej duże okno ze zdobionym łukiem i nad nim jeszcze jedno mniejsze. Nad daszkiem bardzo duże okno z witrażami. Wyżej po prawej fragment kwadratowej wieży z podwójnymi wysokimi oknami a po lewej trójkątny, zdobiony szczyt. Od prawej takie samo wejście do kościoła i dalej nawa boczna z trójkątnym szczytem. Dach pokryty blachą. Od lewej fragment bramy z podporami, wieżyczką i wyżej krzyżem. Po lewej i prawej stronie kościoła liściaste, wysokie drzewa. Niebo częściowo zachmurzone.

ul. św. Andrzeja 8, 33-190 Ciężkowice Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146510030
Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego przyciąga do Ciężkowic rzesze wiernych, którzy modlą się tu w trudnych życiowych momentach. Bo właśnie w tej świątyni znajduje się otoczony czcią obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, wykonany przez nieznanego artystę.

Miejscowość znana jest nie tylko z piaskowcowych, fantazyjnych skałek znajdujących się w niedalekim rezerwacie przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto, ale również dzięki sanktuarium mieszczącym się w pięknym, neogotyckim kościele świętego Andrzeja Apostoła. Dominującą nad Ciężkowicami świątynię wzniesiono według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego w latach 1901–1902. Kościół po zniszczeniach wojennych remontowano po 1945 roku. Jest to bazylikowa świątynia murowana z kamienia i cegły, trzynawowa z transeptem i trójbocznie zamkniętym prezbiterium z zakrystiami po bokach. Z przodu wznosi się wysoka wieża na planie kwadratu, kryta dachem hełmowym. Szczyty nawy oraz transeptu są schodkowe z blendami i pinaklami. Bogato zdobione ściany zewnętrzne podpierają szkarpy i łuki przyporowe. Do kościoła prowadzą uskokowe portale wejściowe, dachy są dwuspadowe i pulpitowe z wieżyczką-sygnaturką. We wnętrzu znajdują się arkady, ostrołukowe okna i witraże z 1905 roku oraz polichromie ścian i sklepienia z lat 40. i 50. XX wieku. W ołtarzu głównym widać słynący łaskami, namalowany na desce obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo. Odpusty odbywają się tu w Zesłanie Ducha Świętego obchodzone w pięćdziesiątym dniu po Wielkanocy oraz 30 listopada w dzień świętego Andrzeja Apostoła.


Powiązane treści