Aktywni seniorzy w Małopolsce

Grupa osób na szlaku turystycznym skierowana twarzami przed oznakowaniem turystyczne i tablicę informacyjną. W okół drzewa i roślinności.
Emerytura nie musi kojarzyć się z czasem spędzanym przed ekranem telewizora, ale z realizowaniem swoich pasji i rozwijaniem zainteresowań. A Małopolska to region, który naprawdę ma seniorom mnóstwo do zaoferowania.

Koniec lata i początek jesieni to czas, który warto wykorzystać na jednodniowe i weekendowe wycieczki, aby przedłużyć sobie nieco wakacyjny czas. O tej porze roku otwierają się także nowe możliwości wypoczynku i turystyki. W wyborze najciekawszych miejsc pomoże Małopolski System Informacji Turystycznej (MSIT).

Turystyka z lampką wina

Enoturystyka to turystyka winiarska, wyjazd do regionu winiarskiego, zwiedzanie winnicy, udział w wydarzeniach winiarskich: degustacje, prezentacje win. Małopolska jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Uprawie winorośli sprzyja urozmaicona rzeźba terenu, dużo dobrze nasłonecznionych stoków, łagodny klimat i stosunkowo długi okres wegetacji. Obecnie w regionie funkcjonuje około 100 winnic. Proponujemy ruszyć Małopolskim Szlakiem Winnym, a wycieczkę rozpocząć od obszaru ENOTarnowskie. Obejmuje on powiaty: Tarnów, tarnowski, brzeski i dąbrowski. Każda winnica oferuje tu inne, niezwykle ciekawe i angażujące atrakcje dla swoich gości. Nie bez powodu obszar ENOTarnowskie nazywany jest przez niektórych „Polską Toskanią”. Należą do niego między innymi winnice: Dąbrówka, Janowice, Uroczysko, Zadora, Manru. W otoczeniu winnic powstają klimatyczne miejsca noclegowe, wypożyczalnie rowerów oraz usługi sommelierskie. Pojawiają się też innowacyjne pomysły takie jak „Adopcja krzewów winorośli”, „Bank Wina”.

Kamianna królestwo pszczół

Ukryta pośrodku nowosądeckich lasów, w otoczeniu przyjaznych gór, w bliskości jeszcze nieskażonej przyrody, leży wioska Kamianna, słynąca z wyśmienitych miodów. Łatwo tu trafić podążając za wesołym brzęczeniem pszczół, które pracowicie wytwarzają życiodajny miód. Czy jest lepsze lekarstwo na skołatane serce, rozstrojone nerwy, niż wycieczka do pasieki „BARĆ” w Kamiannej? Będąc tu można, nie tylko wypocząć, ale posmakować też miodów, aby wybrać ten, który najlepiej przypadnie do gustu (akacjowe, rzepakowe, lipowe, wielokwiatowe). Zaopatrzyć się w farmaceutyki, takie jak propolis, wyroby z wosku pszczelego czy pamiątki i specjalistyczną literaturę. W otoczeniu lasów, wzgórz i pięknej przyrody można wypocząć w Domu Pszczelarza, z miejscami noclegowymi i wyżywieniem i zwiedzić pszczeli skansen. W miejscowości znajduje się drewniany kościółek i dawna cerkiew. Oprócz spacerów po wiosce, warto się też udać do pobliskiego uzdrowiska – Krynicy-Zdroju. Zimową porą w miejscowości i okolicy działają także stacje narciarskie.

Las, grzyby, nordic walking – Puszcza Niepołomicka

Nie w każdym wieku można zdobywać szczyty czy odwiedzać odległe, egzotyczne miejsca. Ale praktycznie każdy, niezależnie od wieku, może wybrać się do lasu, który dostarczy miłych wrażeń i pozytywnie wpłynie na nastrój. Hałas, zanieczyszczone powietrze, monotonia życia i dolegliwości zdrowotne negatywnie wpływają na kondycję fizyczną i psychiczną osób starszych. Receptą na to może być aktywność fizyczna i kontakt z przyrodą. Dziś Puszcza Niepołomicka jest miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Małopolski oraz atrakcją nie tylko dla polskich, ale i zagranicznych turystów. Zajmuje powierzchnię około 110 kilometrów kwadratowych i rozciąga się między Niepołomicami a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. Puszcza poprzecinana niczym szachownica gęstą siecią leśnych dróg i dróżek – pieszych, rowerowych czy nawet konnych – rozłożonych prostopadle względem siebie, oferuje cztery oznakowane szlaki turystyczne:

  • zielony Niepołomice – Droga Królewska – Poszyna
  • czerwony Stanisławice – rezerwat żubrów
  • niebieski Podłęże – Przyborów – Sitowiec
  • czarny Grodkowice – Błoto – Sitowiec

Rozpoczynając czy też wracając z wyprawy po pradawnej kniei koniecznie trzeba zatrzymać się w Niepołomicach, gdzie do obejrzenia jest sporo. Na przykład Zamek Królewski, Sanktuarium świętego Karola Boromeusza, Obserwatorium Astronomiczne.

Bez Bochni, Wieliczki Polska niewarta łojowej świeczki

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni to z pewnością jedne z najciekawszych i magicznych miejsc w Polsce. Stanowią jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie i najdłużej czynne zakłady przemysłowe. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. W roku 2013 wpis rozszerzono o zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. Te miejsca nie tylko oszałamiają swoim pięknem, ale i są przystępne dla zwiedzających w każdy wieku. Trasy Turystyczne zostały przygotowane tak, aby nie sprawiały problemów zarówno najmłodszym, jak i seniorom. Po ośmiu wiekach eksploatacji kopalnie przypominają niezwykłe podziemne miasta, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnie można zwiedzać pieszo oraz w przypadku bocheńskiej... łodziami, po podziemnej rzece. W kopalniach warto zatrzymać się na dłużej i skorzystać z oferty uzdrowiska. Już kilka godzin spędzonych pod ziemią znakomicie wpłynie na osoby z problemami z drogami oddechowymi czy reumatyzmem. Tu można też skorzystać z wielu zabiegów leczniczych, konsultacji z lekarzem. W uzdrowiskach można spędzić cały dzień, a nawet zostać na noc!

Piwniczna Zdrój - perła w Beskidzie Sądeckim

Piwniczna-Zdrój to kilkutysięczne miasteczko o średniowiecznej historii. Dzisiaj uzdrowisko w sercu Beskidu Sądeckiego. Chociaż znajduje się w cieniu Krynicy czy Muszyny, tonie można odmówić Piwnicznej uroku. Uzdrawiający klimat plus uzdrawiające wody. To idealna mieszanka na świetny wypoczynek. Piwniczna-Zdrój to uzdrowisko, w którym wody lecznicze wykorzystuje się od lat 30 XX wieku, ale ich jakość, a przede wszystkim to, że wiele ujęć znajduje się w stanie naturalnym, w miejscu ich wypływu, szczególnie przyciąga kuracjuszy. Piwniczna to raczej ciąg mini uzdrowisk położonych nad Popradem (Głębokie, Kokuszka, Zawodzie, Łomnica, Wierchomla, Zubrzyk), stąd jest to miejsce dla osób szukających spokoju, wyciszenia i kontemplacji. Wody lecznicze w Piwnicznej Zdroju to „Piwniczanka” i „Julian” – wskazane do picia przy chorobie wrzodowej i kamicy nerkowej, „Łomniczanka” i „Stefan” – wskazane do picia w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaparciach, „Wierchomlanka” polecana do spożycia przy chorobie wrzodowej i kamicy nerkowej, „Zdrój” – zalecana w leczeniu dróg oddechowych, przewodu pokarmowego. Podstawowe zabiegi uzdrowiskowe to: kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, hydroterapia, masaże, gimnastyka, inhalacje, elektro- i światłolecznictwo. Źródła wód mineralnych to wielkie bogactwo Małopolski. Krążą one pośród skał od tysięcy lat wypłukując z nich drogocenne minerały pomocne w leczeniu wielu chorób, schorzeń i dolegliwości. Poprawiają one samopoczucie i witalność naszego organizmu.

 

  • Pełną ofertę turystyczną i rekreacyjną, często unikatową i bardzo lokalną, seniorzy znaleźć mogą w Małopolskim Systemie Informacji Turystycznej (MSIT). To ponad 30 punktów w całej Małopolsce, często w małych miastach, w których pracują prawdziwi pasjonaci znający doskonale swoje regiony. Zawsze gotowi pomóc i doradzić.

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści