Pogórza - naturalne skarby

Zamek Tropsztyn Jezioro Czchowskie Wytrzyszczka

Jezioro Czchowskie powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca na zaporze wodnej w Czchowie. Podniesienie poziomu rzeki spowodowało zmianę charakteru regionu, ale jednocześnie powstrzymało niszczycielskie powodzie. Kilka kilometrów dalej na południe znajduje się inny sztuczny zbiornik – Jezioro Rożnowskie. Bliskość Nowego Sącza sprawia, że jest to miejsce cieszące się popularnością wśród turystów. Na gości czekają obiekty noclegowe w miejscowościach Tęgoborze, Znamirowice, Gródek nad Dunajcem i Rożnów, a sprzęt pływający wypożyczymy na przystani jachtowej w Znamirowicach.

Na pograniczu Pogórza Wielickiego i Wiśnickiego znajduje się Jezioro Dobczyckie. Ten zbiornik wodny powstał wskutek spiętrzenie wód Raby i tak jak w przypadku jezior Czchowskiego i Rożnowskiego, jego wybudowanie rozwiązało problem powodzi w rejonie. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale woda z Jeziora Dobczyckiego stanowi rezerwuar wody pitnej dla Krakowa.

Jeziora to tylko przyrodniczy wstęp do zielonych atrakcji tego regionu. Zapraszamy na Jamną, górę o wysokości 530 m n.p.m., a konkretnie do Chatki Włóczykija. Z tego miejsca rozpościerają się wspaniałe widoki na Pogórza, a przy dobrej pogodzie widać także Tatry. Blisko stąd do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu, który powstał w celu ochrony wychodni skał piaskowca ciężkowickiego. Według legendy skałę przyniósł z Węgier sam diabeł. Jest to trochę mniejszy obiekt niż Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, ale podobnie jak tamten, wzbudza zainteresowanie.  

Rezerwat Skamieniałe Miasto jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Ochronie podlegają wychodnie skalne zbudowane z piaskowca ciężkowickiego, rozrzucone na długości 700 m, począwszy od Czarownicy i skały Ratusz, aż po najwyżej usytuowaną Skałkę (367 m n.p.m.). Najbardziej znaną wychodnią jest widoczna z drogi wojewódzkiej 977 Czarownica. Rzeczywiście, kiedy dokładnie się przyjrzymy, dostrzeżemy zarys ludzkiej twarzy. Podobno zaklęto w niej czarownicę, która urągała księdzu niosącemu posługę dla chorego. Skoro już jesteśmy w Skamieniałym Mieście, to niepodobna pominąć Wodospad Ciężkowicki. Aby do niego trafić, należy iść Wąwozem Czarownic. Jego nazwa wzięła się z legendy, wedle której czarownice odprawiały tam sabaty z diabłami.

20 km na południe od Ciężkowic znajduje się Beskidzkie Morskie Oko. Zlokalizowane na zboczu Maślanej Góry (753 m n.p.m.) jest jeziorem osuwiskowym, które utworzyło się w 1784 r. Bardzo blisko stąd do Jeleniej Góry (684 m n.p.m.), gdzie znajduje się rezerwat chroniący jaworzynę górską, buczynę karpacką oraz jodłę.

Pozostańmy jeszcze na terenie Pogórza Ciężkowickiego i udajmy się do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, w którym siedliska mają: bóbr europejski, wydra, traszka grzebieniasta, traszka karpacka i kumak górski. Najwyższym szczytem parku jest Brzanka (536 m n.p.m.), warto ją zdobyć, bowiem na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której doskonale widać okolicę, a przy dobrej pogodzie Tatry.

Rezerwat w masywie góry Styr utworzony został w celu zachowania naturalnych zbiorowisk leśnych typowych dla Pogórza Karpackiego. Rezerwat Cisy w Mogilnie na północnych stokach Jodłowej Góry (715 m n.p.m) znajduje się blisko Nowego Sącza. Na obszarze 56 ha ochronie podlega cis pospolity. Co ciekawe, to właśnie ten gatunek drzewa jako pierwszy został objęty w Polsce ochroną, a stało się to za panowania króla Władysława Jagiełły.

Przenieśmy się teraz na Pogórze Wiśnickie do Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Na liście „koniecznie do zobaczenia” znajdują się wychodnie skalne Kamienie Brodzińskiego, drewniany kościół św. Leonarda wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Rezerwat przyrody Kamień-Grzyb oraz Rezerwat Bukowiec.

Z Pogórza Wiśnickiego udajemy się na Pogórze Wielickie, konkretnie w rejon Mogilan. Trafiamy tu do rezerwatu przyrody Kozie Kąty, który chroni drzewostan mieszany z udziałem jodły oraz florystycznego rezerwatu Cieszynianka chroniącego wyspowe stanowisko cieszynianki wiosennej.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści