You are here:

Bukowno - aktywny wypoczynek blisko natury

Rzeka Sztoła płynąca przez las
Bukowno to miasteczko położone na granicy Wyżyn: Śląskiej i Krakowsko - Częstochowskiej, nad rzeką Sztołą, wśród lasów liściasto - iglastych. Ze względu na wyjątkowo urokliwe tereny zielone wokół miasta istnieją dogodne warunki do wypoczynku i turystyki weekendowej.

Dobre warunki wypoczynku i bazę noclegową gwarantuje Dom Turysty "Tramp". Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajduje się także cała infrastruktura pozwalająca organizować festyny, imprezy tematyczne, rozgrywać mecze czy uprawiać różne dyscypliny sportu.

Aktywny wypoczynek jest motywem przewodnim wielu atrakcji jakie można znaleźć w Bukownie:

 • Spływ kajakowy - trwa ok. 1,5 godz. na dystansie 3 km. Miejscami silny nurt rzeki, naturalne przeszkody oraz meandry sprawiają, że spływ rzeką Sztołą jest ciekawym i emocjonującym przeżyciem.
 • Szlaki piesze, turystyczne i Nordic Walking a także szlaki rowerowe -  znaczne zalesienie, brak większych wzniesień stwarza dobre warunki do uprawiania turystyki aktywnej – głównie pieszej, w mniejszym stopniu rowerowej biorąc pod uwagę piaszczystość wielu leśnych dróg, choć szereg z nich jest utwardzonych. Podkreślenia wymaga swoisty krajobraz najbardziej atrakcyjnej turystycznie południowej części gminy, bardziej przypominający pejzaże mazowieckie czy nadmorskie, aniżeli sąsiednie obszary, a przede wszystkim położoną „za miedzą”, tak uczęszczaną, Wyżynę Krakowsko - Częstochowską. Szczególnymi walorami krajobrazowymi charakteryzują się dolina Sztoły - niezwykle malownicza, zalesiona, kręta i głęboko wcinająca się w piaszczyste podłoże, a także Diabla Góra - górująca nad okolicą, pokryta cennymi florystycznie buczynami. Wyznakowane obecnie szlaki znakomicie ułatwią poruszanie się po okolicy, po tutejszych lasach, które nader licznie odwiedzają amatorzy runa leśnego - grzybów, jagód, borówek. Do ich grona zaliczamy: szlaki spacerowo-edukacyjne, szlaki nordic walking oraz szlaki rowerowe.
 • Kopalnia Wiedzy o Cynku - powstała z myślą o byłych i obecnych pracownikach ZGH „Bolesław”, jak również dedykowana jest najmłodszemu pokoleniu. Wiedza i doświadczenie, zdobyte przez pokolenia górników, inżynierów i naukowców, udostępnia publiczności w sposób kreatywny i atrakcyjny, i po to właśnie, aby tradycja górnicza ZGH znalazła swoje honorowe miejsce w postaci unikalnej i nowoczesnej przestrzeni edukacyjno   – wystawienniczej.
 • Basen w MOSiR Bukowno - obiekt położony jest w otoczeniu piaszczystych plaż oraz lasu sosnowego. Plaże to znakomite miejsce do wypoczynku i rekreacji. Znajdują się na nich również dwa boiska do siatkówki plażowej. W skład zespołu basenowego wchodzi: basen sportowy z wytyczonymi torami a także z dwoma skoczniami na poziomie 3 m i jedną na poziomie 5 m, basen rekreacyjny z różnymi wylewkami i masażami a także z rodzinną zjeżdżalnią i zjeżdżalnią typu anakonda, brodzik dla dzieci z mini zjeżdżalnią oraz wodnymi zabawkami. Basen w pełni przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
 • Kompleks kortów tenisowych w skład którego wchodzą dwa korty o nawierzchni z trawy syntetycznej o powierzchni 1.197 m2. Korty ogrodzone są do wysokości 4 metrów oraz posiadają oświetlenie.
 • Kompleks boisk sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012” w skład którego wchodzą: boisko do piłki nożnej (z nawierzchnią ze sztucznej trawy)boisko  wielofunkcyjne – m.in. do koszykówki i siatkówki (z nawierzchnią poliuretanową).Boiska powstały w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” zakładającego budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Boiska czynne są codziennie, a korzystanie z nich jest bezpłatne.
 • Imprezy sportowe:
  • Ogólnopolski Bieg o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno odbywający się rok rocznie od 2003 roku w drugi dzień trwania Dni Bukowna na dystansie 10 km. Obok klasyfikacji Open, w której najlepsi zawodnicy mogą liczyć nie tylko na okazałe trofea ale i bonifikaty finansowe, organizatorzy wprowadzi też inne kategorie, z podziałem na wiek, stopień niepełnosprawności oraz miejsce zamieszkania. Niejako zupełnie osobną rywalizację toczą między sobą mieszkańcy Bukowna.
  • Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą wziąć udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym na dystansie liczącym ok. 13 km. Bardziej niż czas minięcia mety liczy się sam udział w imprezie i przejazd w peletonie. W rajdzie mogą uczestniczyć drużyny minimum 2 lub 3 osobowe. Wszyscy uczestnicy rajdu mogą wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

W Bukownie funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej. Powstał we wrześniu 2019 roku i prowadzony jest przez MOSiR Bukowno w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Punkt mieści się w Dom Turysty Tramp w Bukownie przy ul. Spacerowej 1. Turysta w Punkcie IT może otrzymać bezpłatne materiały oraz informacje o najbliższej okolicy, atrakcjach w sąsiedztwie oraz głównych atrakcjach turystycznych województwa małopolskiego. Może również odpocząć w wyznaczonym miejscu, skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi, toalety, otrzymać informacje dotyczące transportu w gminie i w powiecie.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets