Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa Szwajcarka Górna Szczawnica

Willa Szwajcarka Górna Szczawnica

Dwie osoby siedzą na ławce, przed nimi okrągły betonowy kwietnik z kwiatami. Za wyłożonym kostką placem , murowanymi z kamieni murkami z trawnikiem, w tle widać biały murowany budynek z częściowo drewnianą elewacją i murowaną białą kaplicę, przed którą rozciąga się taras z barierkami i kwiatami. Pod tarasem długi, parterowy budynek z czerwonym daszkiem, przed którym stoją otwarte parasole. Po prawej i lewej schody.

Plac Dietla 1, 34-460 Szczawnica Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 185400402
tel. +48 519067696
To jeden z najstarszych domów w Szczawnicy, stojący przy południowym krańcu wschodniej pierzei placu Dietla.

Willę w stylu szwajcarskim zbudowano w 1852 roku według projektu Józefa Szalaya. Na jej piętrze mieściły się dwa mieszkania, jedno trzypokojowe, oba z balkonami wychodzącymi na plac. W 1902 roku przez tydzień mieszkał tu poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a przez wiele lat swoją kancelarię miał lekarz zakładowy Onufry Trembecki.

W przyziemiu do lat 60. XIX wieku działała poczta, później sklep ze szklanymi kubkami do picia wody zdrojowej, a w latach 1857–1858 Galeria Spacerowa, którą w 1960 roku zabudowano i otwarto w niej kawiarnię Haneczka, w której po zamknięciu w 1984 roku pobliskiej pijalni wydawano wody mineralne. W drugiej połowie XX wieku w willi były mieszkania pracownicze, w jednym z nich mieszkał lekarz Tadeusz Bańkowski. W 2002 roku budynek spłonął i pozostawał w ruinie przez kilka lat.

Szansa na odbudowę pojawiła się wraz ze zwrotem dóbr i ziem w uzdrowisku rodzinie Mańkowskich, spadkobiercom hrabiego Adama Stadnickiego. Budynek rozebrano i w latach 2006–2008 przeprowadzono gruntowny remont z odtworzeniem willi w historycznej, stylowej formie. Dziś w willi, usytuowanej w sercu szczawnickiego uzdrowiska, ma zaplecze kawiarnia Café Helenka. Jest to obiekt współczesny ale klimatyczny, w którym tradycja i regionalne elementy łączą się z nowoczesną estetyką i elegancją. Z kawiarnianego tarasu rozciąga się urokliwy widok na plac Dietla i szczawnickie zabytki. W kawiarni można coś zjeść, odpocząć, spędzić wieczór z przyjaciółmi, organizowane są też imprezy okolicznościowe.

Bezpośrednio za willą w Parku Górnym stoi kaplica zdrojowa projektu Józefa Szalaya. W Szczawnicy istnieje również willa „Szwajcarka Dolna”, położona w pobliżu Parku Dolnego.


Powiązane treści