Jezioro Czorsztyńskie – między górami i zamkami

Jezioro wśród gór z zamkiem i fragmentem zapory
Malowniczo położone pomiędzy Pieninami i Gorcami – Jezioro Czorsztyńskie, jeden z piękniejszych zakątków Małopolski. Powstało poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej. 

Jezioro Czorsztyńskie w liczbach

  • Długość: 9 kilometrów
  • Szerokość: 1,3 kilometra (średnia), maksymalna około 1,75 km
  • Długość linii brzegowej: 29,7 kilometrów
  • Głębokość: do 50 m (przy zaporze w Niedzicy)

Zatopione wioski na dnie jeziora

Nazwa Jezioro Czorsztyńskie, choć najczęściej używana, nie do końca jest trafna, ponieważ nie jest to twór natury, tylko człowieka. Rozległy zalew powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca, po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy w drugiej połowie XX wieku. Podstawowe cele powstania zbiornika to ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowy. Ale dzięki powstaniu jeziora znacząco podniosły się też walory turystyczne tego regionu. Jedną z ciekawostek towarzyszących budowie zbiornika jest fakt, że dla potrzeb jego powstania przeniesiono całą wieś – Maniowy – z dna zbiornika na południowe zbocze Gorców, gdzie w całości została wybudowana na nowo. Stare Maniowy, których historia sięgała XIV wieku, znalazły się całkowicie pod wodą.

Atrakcje Jeziora Czorsztyńskiego

Ciekawą formą zwiedzania zbiornika jest rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Statek Harnaś to pływająca kawiarnia, z której można podziwiać okalającą przyrodę oraz zabytki. Płynąc, z innej perspektywy można podziwiać Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na Półwyspie Stylchyn. Przystań statku znajduje się w miejscowości Niedzica Zamek, u stóp fortyfikacji. Prosto z zamku prowadzi ścieżka do przystani statków „Biała Dama”. Rejsy odbywają się od maja do października i trwają około 50 minut. Można także wybrać się na spacer po koronie zapory. Zapora ma długość 404 metry i prawie 60 metrów wysokości. Gromadzi w sobie wody spływające z obszaru 1287 kilometrów kwadratowych. W warunkach alarmowych urządzenia zainstalowane na zaporze pozwalają zrzucać 2 tysiące metrów sześciennych wody w ciągu sekundy. Poniżej zbiornika znajduje się drugie, znacznie mniejsze, Jezioro Sromowieckie. Służy ono jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Czorsztyńskiego.

Górskie plażowanie

Na naszej czorsztyńskiej liście atrakcji nie mogło zabraknąć Plaży Zamajerz w Niedzicy. Znajduje się w malowniczym miejscu, dosłownie pod murami Zamku Dunajec. Szczególnie latem można spotkać tutaj tłumy urlopowiczów. Plaża Zamajerz to jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na Jeziorze Czorsztyńskim. Wstęp na plażę jest darmowy. Przy plaży znajdują się domki do wynajęcia, pole namiotowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, jak również boisko do siatkówki oraz toalety. Po drugiej strojnie Jeziora Czorsztyńskiego w Kluszkowcach, znajduje się „Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim”. Kompleks zazwyczaj jest otwarty od Bożego Ciała do pierwszego weekendu września. Można tutaj wypożyczyć rowerki wodne oraz kajaki.

Atrakcje wokół jeziora

Oprócz atrakcji wodnych okolice jeziora oferują wiele innych. Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na Półwyspie Stylchyn, niedaleko osady Podbrzezie, znajduje się wyjątkowy skansen. To osada Czorsztyn Kluszkowce. Trafiły tutaj budynki pochodzące z dawnych Maniów, Kluszkowców i Czorsztyna, wsi, które dziś znajdują się pod taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Miłośnicy historii i legend koniecznie powinni zwiedzić dwa górujące nad taflą jeziora zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Ma miłośników gór czekają pobliskie piesze szlaki Pienińskiego Parku Narodowego. Warto także odwiedzić pobliską górę Wdżar - jedno z najbardziej oryginalnych miejsc Małopolski. 

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego poprowadzona jest jedna z najpiękniejszych tras rowerowych.

Odwiedź inne jeziora Małopolski:

Jezioro Mucharskie

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści