Facebook link

Obiekt - VisitMalopolska

PIT Bochnia

PIT Bochnia

Rynek miasteczka.
ul. Oracka 4, 32-700 Bochnia Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 146149153
tel. +48 784303179

Obiekty na trasie

Chochołowy Dwór Jerzmanowice

Chochołowy Dwór Jerzmanowice

Murowany duży budynek ze spadzistymi dachami i szerokimi schodami wejściowymi, stylizowany na dwór szlachecki
Jana III Sobieskiego 172, 32-048 Jerzmanowice
tel. +48 126203900
fax. +48 126203901
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR. Chochołowy Dwór położony jest w Jerzmanowicach, pośród malowniczych krajobrazów Ojcowskiego Parku Narodowego.
Korzystna lokalizacja przy drodze krajowej 94, w odległości 15 kilometrów od Krakowa, sprzyja organizacji spotkań biznesowych, rodzinnych czy pobytów weekendowych a bliskość Jury Krakowsko - Częstochowskiej daje możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. Nasz dwór architekturą i stylem wnętrz nawiązuje do starych, szlacheckich tradycji regionu, a nowoczesne rozwiązania zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Dzięki przytulnie urządzonym wnętrzom i wyśmienitej kuchni słynącej z doskonałych regionalnych potraw, każdy poczuje się tu jak w domu. Cyklicznie organizowane są tu warsztaty kulinarne dla dzieci, kiermasze świąteczne, a dzięki świetnie zaopatrzonej Chochołowej Spiżarni można zabrać ze sobą do domu lokalne specjały i cieszyć się ich smakiem długo po powrocie. 

Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach jest laureatem konkursu Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Sielskie Klimaty – wypoczynek na wsi.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl 


Obiekty na trasie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Oświęcim

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Oświęcim

Na zdjęciu można zobaczyć okazałą budowlę, którą jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu.
ul. Dąbrowskiego 5a, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice
tel. +48 338422866
Parafia oświęcimska istnieje od XIII wieku, a świątynia od początku XIV wieku. Dzisiejszy najstarszy w mieście kościół, niszczony w pożarach i odbudowywany, od średniowiecza związany jest z historią miasta i mimo przekształceń z końca XIX wieku ma duże walory architektoniczne.

Kościół w latach 1325–1327 wzniesiono na miejscu drewnianej świątyni z przełomu XII i XIII wieku, spalonej przez Tatarów w 1241 roku. Gotycki, murowany kościół około 1417 roku zbudował książę oświęcimski Kazimierz. Świątynia płonęła w pożarach miasta w latach 1470 i 1503.Odbudowano ją w XVI wieku, a powiększono w 1681 roku. Po kolejnym pożarze kościół przebudowano w XIX wieku i w takim kształcie zachował się do dziś. Gotycki kościół przebudowano w latach 1520–1530 na renesansowy, a w latach 1863–1877 prowadzono prace budowlane, które przywracały gotycki charakter świątyni. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest murowany i otynkowany. Przy prostokątnie zamkniętym, oszkarpowanym prezbiterium, znajduje się zakrystia i kaplica. Nawę główną od bocznych oddzielają arkady. Blaszany, dwuspadowy dach wieńczy ażurowana, wieloboczna wieżyczka-sygnaturka z ostrosłupowym hełmem. Renesansową murowano-drewnianą wieżę przebudowano na murowaną neogotycką. Fasadę zdobią okna, wnęki, fryzy, gzymsy i trójkątne szczyciki. W narożniku znajduje się baszta z wyjściem na ganek. Nawę i prezbiterium kryją sklepienia kolebkowe z lunetami. Zachowały się dwa gotycko-renesansowe portale z 1529 roku. Późnobarokowy ołtarz główny z figurami świętych Piotra i Pawła z XVIII wieku, przebudowano w XIX wieku. Uwagę zwracają: dwa barokowe krucyfiksy z XVII i XVIII wieku, marmurowa, barokowa chrzcielnica z metalową pokrywą z 1613 roku, epitafia na ścianach, najstarsze wczesnobarokowe z marmuru z 1681 roku, pozostałe klasycystyczne z XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na neobarokowe ołtarze boczne z XIX wieku i barokowy obraz świętych Jacka i Dominika z XVII wieku, pędzla Tomasza Dolabelli. Polichromię na przełomie XIX i XX wieku wykonał Ludwik Stankiewicz.


Obiekty na trasie

Pałacyk Strzelecki budynek Bractwa Strzeleckiego Tarnów

Pałacyk Strzelecki budynek Bractwa Strzeleckiego Tarnów

Duży, murowany budynek, widziany od frontu. Styl neogotycki, ozdobny krenelaż, wieżyczki i kolumny oraz schody od frontu.
ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146888820
tel. +48 146888821
tel. +48 698988302
W neogotyckim pałacyku, znajdującym się w Parku Strzeleckim, działa Galeria Sztuki Biura Wystaw Artystycznych.

Teren dawnego folwarku Zawale–Dyksonówka w 1866 roku Rada Miejska przekazała Towarzystwu Strzeleckiemu, które zbudowało tu swoją siedzibę i obwałowaną strzelnicę. Na pozostałej części działki założono ogród miejski zwany Parkiem Strzeleckim, zagospodarowany w duchu modernizmu według projektu Antoniego Schmidta. Najokazalszym obiektem w parku jest pałacyk Towarzystwa Strzeleckiego, powołanego do życia w 1845 roku. Była to organizacja o tradycjach sięgających czasów średniowiecza i Bractwa Kurkowego. Prawdziwym powodem wznowienia działalności Towarzystwa było przygotowanie cywilów do walki zbrojnej o niepodległość. Tu w 1918 roku skoszarowano około 200 harcerzy z Pogotowia Narodowego i Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy rankiem 31 października rozbroili Austriaków i przejęli cywilną władzę w mieście. Po II wojnie światowej w budynku mieścił się Pałac Młodzieży i hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, biblioteka Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w latach 2005–2010 Bractwo Kurkowe. Obecnie jest on siedziba Biura Wystaw Artystycznych. Neogotycki pałacyk wybudowano przy bramie od strony ulicy Słowackiego, według projektu Franciszka Lanciego. Jego otynkowaną, monumentalną fasadę wieńczy krenelaż, elewację dzielą smukłe wieżyczki. Na zewnętrznej ścianie Towarzystwo Strzeleckie w 1888 roku umieściło tablicę pamięci Józefa Pędrackiego, burmistrza Tarnowa. W wielkiej sali zajmującej niemal połowę pałacyku mieściła się wewnętrzna strzelnica, wykorzystywano ją też jako salę balową.


Obiekty na trasie

Dom Jana Szczepanika willa Świtezianka przy ulicy Sowińskiego Tarnów

Dom Jana Szczepanika willa Świtezianka przy ulicy Sowińskiego Tarnów

Zabytkowa kamienica z wieżyczką. Kolory ścian kremowe i łososiowe. Widać zniszczenia, ale i wiele pięknych zdon\bień.
Sowińskiego 11, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Secesyjna kamienica, wybudowana na początku XX wieku, była domem teścia słynnego wynalazcy Jana Szczepanika, pioniera telewizji i filmu barwnego oraz nowoczesnego przemysłu tkackiego, w tym kamizelki kuloodpornej.

Piękną willę wzniesiono w 1907 roku według projektu Augusta Tarkowskiego. Była ona pierwszym własnym domem rodziny doktora Zygmunta Dzikowskiego, teścia Jana Szczepanika, po jego przeprowadzce z Przemyśla do Tarnowa. Państwo Szczepanikowie mieszkali tu w latach 1907–1914. Na strychu kamienicy genialny wynalazca Jan Szczepanik miał pracownię, w której pracował nad niesamowitymi patentami z dziedziny barwnej fotografii i przeźroczy, w tym metodą „blaknięcia”, która umożliwiała wykonywanie zdjęć i odbitek fotograficznych w kolorze, a nie czarno-białych. Poza tym „polski Edison” był też prekursorem telewizji i skonstruował pierwsze aparaty do zdjęć i projekcji filmów barwnych, które dały początek współczesnym kamerom. Attykę secesyjnej kamienicy, przypominającej bogato zdobiony pałacyk, na prośbę jej właściciela ozdobiono kamienną, rzeźbioną główką przedstawiającą jego córkę Wandę, późniejszą żonę Jana Szczepanika. Budynek miał bogate secesyjne zdobienia, strzeliste wieżyczki, kopułki, ściany licowane glazurowanymi cegłami i kolumnady ganków. Dziś kamienica nie ma już dawnego wyglądu. W czasie wojny uległa znacznemu zniszczeniu, później przez lata były w niej mieszkania komunalne, a budynku nie remontowano. Mimo to nadal urzeka zachowanymi secesyjnymi zdobieniami. W latach 2003–2019 roku trwał spór o prawo własności do budynku między Skarbem Państwa, a spadkobiercami dawnego właściciela. Ostatecznie kamienica pozostała własnością Skarb Państwa i administruje nią miasto. A o słynnym tarnowianinie przypomina tylko stojąca obok domu tabliczka.


Obiekty na trasie

Dom Jana Szczepanika przy ulicy Chopina Tarnów

Dom Jana Szczepanika przy ulicy Chopina Tarnów

Narożna zabytkowa kamienica o ciekawej elewacji z wieżą z kopułą.
Szopena 11, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Od 1915 roku, genialny polski wynalazca, pionier telewizji i filmu barwnego Jan Szczepanik, wraz z żoną Wandą i resztą rodziny, mieszkał w kamienicy przy ulicy Chopina wybudowanej przez swego teścia doktora Zygmunta Dzikowskiego.

Nieopodal pierwszej siedziby Dzikowskich przy ulicy Sowińskiego, teść wielkiego polskiego wynalazcy w 1912 roku wybudował nową dwupiętrową kamienicę. Autorem projektu by znany architekt Franciszek Hackbeil młodszy, który wzniósł ją w stylu łączącym piękny eklektyzm z wiedeńską secesją z ciekawą narożną wieżą zwieńczoną kopułą. Nad oknami elewacji bocznej widać monogram właściciela kamienicy – Z.D. Dawniej monogramy zdobiły też metalową kratę na drzwiach wejściowych. Nie wiadomo czy Szczepanik pracował tu nad konkretnymi pomysłami. W tym czasie wiele podróżował między Tarnowem a Niemcami, gdzie próbowano wykorzystać jego innowacje techniczne. W 1926 roku żona przywiozła z Berlina ciężko chorego Szczepanika do domu, gdzie zmarł w gronie najbliższych. W 1972 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej wmurowało w ścianę domu tablicę poświęconą „polskiemu Edisonowi”. Niestety od pewnego czasu kamienica, będąca prywatna własnością, jest niezamieszkała i niszczeje.


Obiekty na trasie

Pałac Sanguszków, dawna siedziba cyrkułu i starostwa Tarnów

Pałac Sanguszków, dawna siedziba cyrkułu i starostwa Tarnów

Zabytkowy reprezentacyjny  budynek z trójkątnym frontonem, pietrowy.
Plac Sobieskiego 5, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Rezydencję w połowie lat 80. XVIII wieku wzniósł ówczesny właściciel miasta książę Hieronim Sanguszko. Dziś okazała budowla czeka na remont i zagospodarowanie.

Pałac usytuowano za Bramą Krakowską na Wielkim Przedmieściu, przy zbudowanym przez Austriaków trakcie cesarskim z Wiednia przez Kraków do Lwowa. W pierwszych latach był siedzibą magnacką. Na początku XIX wieku syn księcia Eustachy Sanguszko odsprzedał budynek władzom austriackim, które w 1825 roku umieściły w nim siedzibę cyrkułu (jednostka podziału administracyjnego). W 1846 roku, w czasie rabacji galicyjskiej, przywódca chłopski Jakub Szela rozmawiał w pałacu ze starostą Józefem Breinlem, a obok budynku składano ofiary rzezi. Później pałac długo był jednym z najważniejszych budynków użyteczności publicznej. Po cyrkule od 1867 miało w nim siedzibę starostwo powiatowe. Od 2005 roku znajduje się w rękach prywatnych, stoi pusty i niezagospodarowany. Barokowy, piętrowy pałac z XVIII wieku, w XIX wieku przebudowano w duchu klasycyzmu, o wieloosiowej fasadzie z obszerną sienią pośrodku. Po 1870 roku rozbudowano go, co zakłóciło klasycystyczny wygląd. W 1900 roku przebudowano w stylu neobarokowym. W XX wieku austriackie władze nadały mu jednolity charakter odpowiadający ówczesnej estetyce, projektu Szczęsnego Zaręby, dyrektora budownictwa miejskiego Tarnowa. Dziś to trójskrzydłowy, trójkondygnacyjny gmach zwieńczony trójkątnym frontonem z dwiema bramami.


Obiekty na trasie

Mościce dzielnica-ogród Tarnów

Mościce dzielnica-ogród Tarnów

Szeroka aleja z zielenią po obu stronach, obsadzona drzewami. W głębi ładne domy.
33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Historia dzielnicy, powstałej w widłach Dunajca i Białej z połączenia gmin Świerczków i Dąbrówka Infułacka, rozpoczęła się dnia 12 marca 1927 roku, kiedy zdecydowano o budowie na tym terenie Państwowej Fabryki Związków Azotowych i osiedla mieszkaniowego dla kadry inżynierskiej i pracowników. Dziś jest to rozbudowująca się dzielnica miasta o prawie 10 tysiącach mieszkańców, na cześć jej inicjatora i patrona Prezydenta Ignacego Mościckiego nazwana Mościcami.

W 1927 roku zaczęto budowę przyfabrycznego osiedla willowego, zaprojektowanego w zgodzie z ideą miasta-ogrodu brytyjskiego urbanisty Ebenzera Howarda. Miała zapewniać mieszkańcom jak najlepsze warunki życia, z rozległymi terenami zielonymi zmniejszającymi oddziaływanie zakładów chemicznych na środowisko. W latach 20 i 30. XX wieku na około 200 hektarach zbudowano kilka osiedli. Dla kadry kierowniczej najbliżej fabryki stanęło 12 okazałych willi w stylu polskich dworków z wielkimi ogrodami. Przy nich zbudowano Dyrektorówkę czyli willę-pałacyk dla dyrektora fabryki. Dla urzędników i wykwalifikowanych robotników powstały cztery jednopiętrowe, wielorodzinne bloki. Robotnicy zamieszkali w drewnianych barakach. Postawiono modernistyczny budynek użyteczności publicznej Kasyno z gmachem głównym i dwoma skrzydłami oraz reprezentacyjne modernistyczne budynki dyrekcji. Urządzono też park. Osiedle ma regularną siatkę ulic obsadzonych drzewami, od których wzięły nazwy: Głogowa będąca osią osiedla, Jarzębinowa, Lipowa (obecnie Kwiatkowskiego), Topolowa, Białych Klonów, Jesionowa (obecnie księdza Indyka), Akacjowa i Czerwonych Klonów. Najbardziej okazała Dyrektorówka to pałacyk zwany Willą Kwiatkowskiego przy ulicy Jarzębinowej 9, zbudowany według projektu Konrada Kłosa. To jednopiętrowy budynek nawiązujący do neoklasycyzmu, postawiony na planie prostokąta z wykuszem od wschodu, ryzalitami oraz gzymsem z balustradami i kamiennymi wazonami. Od frontu widać wgłębny portyk z półkolistym balkonem wspartym na czterech kolumnach. Od ogrodu znajduje się półkolisty taras otwarty na park, z wachlarzowymi schodami i wspartym na kolumnach prostokątnym balkonem. Mieszkał tu Eugeniusz Kwiatkowski, przedwojenny minister skarbu, przemysłu i handlu, w latach 1931–1935 dyrektor Państwowych Fabryk Związków Azotowych. Obecnie willa z pięknym ogrodem pełni funkcje reprezentacyjne.W 1950 roku rozbudowano osiedle Za Torem, zbudowano szkoły, żłobek, przedszkole, świetlicę, internat dla młodzieży i hotel robotniczy, stadion. Powstały też piętrowe bloki i wolnostojące mniejsze, różnej wielkości domy o charakterze socrealistycznym dla nauczycieli, inżynierów i robotników. Były to typowe amerykanki czyli proste, jednopiętrowe klocki z płaskimi dachami otoczone ogródkami. Uliczek nie obsadzano już drzewami, domy miały nieciekawe elewacje, dlatego rozbudowa Mościc w latach 50., 60. i 70. XX wieku, nie miała już przedwojennej elegancji, choć nadal była głównie indywidualna i niska. Późniejsze szeregowce i kilka wielopiętrowych bloków zniszczyły resztki klimatu tej części dzielnicy.


Obiekty na trasie

Miejsce masowych egzekucji w Lesie Buczyna Zbylitowska Góra

Miejsce masowych egzekucji w Lesie Buczyna Zbylitowska Góra

Fragment lasu. W nim Obelisk ze zniczem na szczycie i tablicą pamiątkową.
33-113 Zbylitowska Góra Region turystyczny: Tarnów i okolice
W miejscu masowych egzekucji dokonanych podczas II wojny światowej przez Niemców na polskich obywatelach narodowości żydowskiej i polskiej, dziś stoi symboliczny pomniki. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, a ustalono nazwiska zaledwie 109 zamordowanych.

Po zajęciu miasta 7 września 1939 roku przez oddziały Wehrmachtu, od razu rozpoczęły się represje wobec polskiej i żydowskiej ludności. Pierwsza egzekucja w lesie 42 Polaków schwytanych na posiadaniu broni miała miejsce 11 grudnia 1939 roku. 11 czerwca 1942 roku Niemcy rozpoczęli główną akcję eksterminacyjną ludności żydowskiej. W ciągu ośmiu dni wywieziono do obozu w Bełżcu od 3500 do 10 tysięcy mieszkańców getta w Tarnowie, a w mieście i na żydowskim cmentarzu stracono ponad 3000 Żydów. Gdy zapełniono masowe groby na cmentarzu, od 15 czerwca 1942 roku przez kilka dni w lesie Buczyna rozstrzelano, zakatowano i pogrzebano w zbiorowych dołach od 6 do 7 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, głównie kobiet, starców i dzieci oraz chorych i niepełnosprawnych, a około 10 tysięcy wysłano do obozu w Bełżcu. Później mordowano tu całe rodziny Żydów z gett w Tarnowie i Brzesku oraz od kilkuset do 2000 osadzonych w tarnowskim więzieniu polskich więźniów politycznych. Szacuje się, że w lesie Buczyna pochowano około 10 tysięcy osób, w tym blisko 800 dzieci z żydowskiego sierocińca. W 1945 roku przeprowadzono oględziny masowych grobów. W 1948 roku na miejscu zbrodni wzniesiono pomnik w formie obelisku zwieńczonego zniczem, z napisem – „Chwała ofiarom terroru hitlerowskiego”. Zaznaczono symboliczne kwatery sześciu zbiorowych mogił i ustawiono tablice z napisami w językach hebrajskim i polskim. W 1998 roku urządzono ścieżkę upamiętniającą tragiczne wydarzenia. W 2015 roku ponownie przebadano teren i za pomocą georadaru natrafiono na ślady siedmiu kolejnych zbiorowych mogił. Każdego roku przy grobach odprawiane jest ekumeniczne nabożeństwo. Cmentarz jest celem pielgrzymek Żydów z całego świata.


Obiekty na trasie

Kościół Wszystkich Świętych Bobowa

Kościół Wszystkich Świętych Bobowa

Duży kościół o bielonych ścianach, opięty szkarpami.
ul. Kolegiacka 1, 38-350 Bobowa Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 535327721
Kościół z drugiej połowy XIV wieku. W 1529 roku biskup krakowski Piotr Tomicki podniósł świątynię do godności kolegiaty. W latach 1561–1592 był on zborem luterańskim. Znajduje się w nim cenny i niezwykły obraz Jacka Malczewskiego „Ukrzyżowanie”.

Parafia w Bobowej powstała wraz z lokowaniem miasta przed 1339 rokiem. Kościół wzniesiono około 1344 roku, choć pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1412 roku. W XVII wieku świątynię przebudowano i dobudowano kaplicę. W 1889 roku po pożarze, została odbudowana.

Kościół mimo przebudowy na barokowy, zachował pierwotny gotycki charakter. Świątynia jest jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium z zakrystia i kaplicą krytą kopułą z latarnią oraz kwadratową wieżą zwieńczoną ostrosłupowym dachem hełmowym. Na zewnątrz kościół opinają przypory. Dach jest dwuspadowy kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. We wnętrzu w prezbiterium sklepienia są gotyckie, krzyżowo-żebrowe z XIV wieku. Do nawy od zachodu prowadzi gotycki portal ostrołukowy z XV wieku, pozostałe portale są barokowe z drugiej połowy XVII wieku. Wnętrze zdobią polichromie figuralno-ornamentalne wykonane w latach 1966–1967, dzieła Adama Konteczko i Henryka Wójcika. Dwa ołtarze boczne są neobarokowe z XX wieku. Na uwagę zasługuje barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej, ocalała z pożaru w 1889 roku, z rokokowym ołtarzem z drugiej połowy XVIII wieku z cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Poza tym we wnętrzu są też: neobarokowa ambona z XX wieku, barokowa, kamienna kropielnica, neogotyckie konfesjonały i ławy z końca XIX wieku. Na bocznej ścianie prezbiterium wisi najcenniejszy obraz „Ukrzyżowanie”, dzieło Jacka Malczewskiego z lat 1904–1908. To olej na płótnie, który hrabia Stanisław Zborowski ufundował i zamówił u malarza. Obraz znajdował się w ołtarzu głównym, ale nie podobał się księżom i wiernym. Zastąpiono go kopią obrazu „Ukrzyżowanie” Antoona van Dycka, pędzla Jana Warchałowskiego z 1916 roku. Później obraz przechowywano na strychu, następnie przeniesiono do kaplicy Matki Bożej Bolesnej. Malowidło nawiązuje do scen pasyjnych w typie hiszpańskiego baroku. Na obrazie malarz pokazał doskonałą znajomość anatomii i stadiów umierania. Malczewski wiele godzin malował dzieło w prosektorium, przyglądając się ciału 36-letniego samobójcy.


Obiekty na trasie

Kościół świętej Zofii Bobowa

Kościół świętej Zofii Bobowa

Niewielki kościół z kamienia, bez wieży, widziany z boku od strony prezbiterium zza drzew.
ul. Świętej Zofii, 38-350 Bobowa Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 535327721
Gotycki kościół z XV wieku. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1475 roku. Przez pewien czas był zborem ariańskim, a w 1646 roku powrócił do katolików. W 2019 roku wyróżniono go w konkursie Zabytek Zadbany, za wzorowo wykonane kompleksowe prace konserwatorskie we wnętrzu i na zewnątrz świątyni.

Kościół zbudowany w drugiej połowie XV wieku kilkakrotnie niszczyły pożary. W 1808 roku przeszedł gruntowny remont dzięki staraniom Michała Miłkowskiego. Odnawiano go też w XIX i na początku XX wieku. Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich w latach 2012–2015 roku, kościół był w złym stanie, kolejny gruntowny remont przeprowadzono w latach 2018–2019.

Gotycki kościół świętej Zofii to świątynia murowana z kamienia, z prostokątną nawą i zamkniętym trójbocznie, węższym i niższym prezbiterium, opięta uskokowymi, narożnymi szkarpami. W jedną ze szkarp wmurowano późnogotycką, kamienną kropielnicę z końca XV wieku, zdobioną maswerkami, która prawdopodobnie była czarą starej chrzcielnicy. Dwuspadowe, dachy gontowe do początku XX wieku miały wspólną kalenicę. Nad prezbiterium wznosi się drewniana wieżyczka na sygnaturkę z ostrosłupowym hełmem. Z XV wieku są gotyckie, ostrołukowe okna oraz trzy portale. Wnętrze kryją stropy płaskie zdobione fragmentami polichromii z XV wieku, prezbiterium od nawy oddziela ostrołukowa tęcza. Wyposażenie jest głównie barokowe z XVIII wieku, w tym rokokowa ambona, barokowa, kamienna kropielnica i liczne obrazy. Są tu trzy rokokowo-klasycystyczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku, w głównym umieszczono późnogotycki obraz świętej Zofii z początku XVI wieku. Przy kościele stoi dzwonnica z trzema dzwonami z drugiej połowy XIX wieku.


Obiekty na trasie

Sztygarówka Wieliczka

Sztygarówka Wieliczka

Zdjęcie przedstawia tył dwupiętrowego budynku z czerwonej cegły ze spadzistym dachem
ul. Edwarda Dembowskiego 2, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 123999800
Nieopodal zamku żupnego stoi neogotycki gmach wzniesiony na cześć Franciszka Józefa I w latach 1897–1899, z okazji 50. rocznicy objęcia przez niego cesarskiego tronu, przypadającej w 1898 roku. Reprezentacyjna Sztygarówka uważana jest za najpiękniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek Wieliczki.

W ponad 120. letniej historii Sztygarówka pełniła różne funkcje. Budynek wzniesiono na siedzibę założonej w 1861 roku Szkoły Górniczej i planowanego Muzeum Salinarnego. Nauczanie w szkole kształcącej górników kopalni węgla i soli, rozpoczęto w 1899 roku. Nauczycielami byli wyżsi pracownicy techniczni Zarządu Salin, a ukończyło ją około 500 uczniów. Szkoła działała do I wojny światowej. W czasie II wojny światowej Sztygarówkę zajęli Niemcy i urządzili w niej kasyno i szpital. Po wojnie miały tu siedzibę różne instytucje kulturalno-oświatowe, w tym do 1998 roku Miejski Dom Kultury. Później główną siedzibę miało tu Starostwo Powiatowe, dziś mieści się w niej Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Budynek o surowej ceglanej fasadzie zaprojektował lwowski architekt profesor Tadeusz Adam Dołęga-Mostowski, a pracami budowlanymi kierował inżynier Ignacy Miarczyński. W sali na piętrze znajduje się aula z bogato zdobionym sztukaterią.


Obiekty na trasie

Nie siedź w domu - idź na wycieczkę

Nie siedź w domu - idź na wycieczkę

Od 2022-10-01 do 2022-10-23
Kościół oraz inne kamienne zabudowania stojące na wzgórzu nad rzeką.
Kraków
tel. +48 124228528
Organizator: Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie
Zyblikiewicza 2B, 31-029 Kraków
Od 1973 roku mieszkańcy aglomeracji krakowskiej spotykają się na pieszych wycieczkach za miasto urządzanych w ramach akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”.

Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, poprzez organizowanie w soboty, niedziele i dni świąteczne wycieczek pieszych: krótkich (do 10 km), długich (od 10 do 18 km) oraz wycieczek górskich.

Program wycieczek 50. sezonu akcji
PAŹDZIERNIK 2022

01.10.2022
sobota
Dłubniański Park Krajobrazowy
Iwanowice Dworskie pętla (KMK) – Iwanowice Włościańskie (kościół drewniany z XVIII w., izba regionalna) – Stara Wieś – Zagaje – Borkowa (351 m) – Toporek – Dolina Dłubni - Sieciechowice (kościół z XIV/XV w., zespół dworski) – Biskupice – Iwanowice Włościańskie – Iwanowice Dworskie pętla (KMK)
trasa ok. 15 km, pkt do OTP i Miłośnika Jury: 15
➔Zbiórka: Dworzec KMK Nowy Kleparz o godz. 7:30
Odjazd autobusu KMK nr 277 o godz. 7:50
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Wymarsz na trasę z Iwanowic ok. godz. 8:35
Powrót: autobusem KMK nr 277 z Iwanowic o godz. 17:25 Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Przyjazd do Krakowa ok. godz. 18:15


08.10.2022 sobota
Twierdza Kraków na raty – część siódma
Rżąska Cmentarz (KMK) – Fort 43a „Pasternik” - Fort 42 „Wróżna Góra” - bateria artyleryjska B.3 - Fort 41 „Bronowice Małe” - Fort 41a „Mydlniki” - Mydlniki – Chełm - Fort 39 „Olszanica” – Olszanica Kapliczka (KMK)
trasa ok. 12 km, pkt do OTP i Miłośnika Jury: 12
➔Zbiórka: pętla autobusowa Bronowice Małe, os. Widok o godz. 8:45
Odjazd autobusu KMK nr 248 o godz. 9:00
Ceny biletów: 20-minutowy: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Wymarsz na trasę z Rżąski ok. godz. 9:15
Powrót: autobusem KMK nr 192 z Olszanicy Kapliczka o godz. 15:05 lub 15:35 Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Przyjazd do centrum Krakowa ok. godz. 15:30-16:00

15.10.2022
sobota
Wycieczka górska – Jaroszowicka Góra (Beskid Mały i Średni)
Wadowice (BUS) – Gorzeń Górny (dwór-muzeum Emila Zegadłowicza) – Grodzisko – Jaroszowice – Jaroszowicka Góra (541 m n.p.m.) – Klecza Górna (PKP)
trasa łatwa, o długości ok. 12 km i ok. 400 m przewyższeń, ok. 4 godzin marszu, pkt do GOT: 6 BZ.03 + 9 BZ.04, razem 15 pkt.
➔Zbiórka: Małopolski Dworzec Autobusowy, ul. Bosacka, przy stanowisku odjazdu busa do Wadowic (stanowisko D14 lub D15 na dolnej płycie) o godz. 7:30
Odjazd busa firmy MK-Trans do Wadowic o godz. 7:45 (uwaga! w przypadku braku miejsc kolejny bus o godz. 8:10)
Ceny biletów: normalny 14 zł
Wymarsz na trasę z Wadowic ok. godz. 9:30
Powrót: pociągiem osobowym z Kleczy Górnej o godz. 16:21
Ceny biletów: normalny 10 zł (Taryfa Małopolska)
Przyjazd do Krakowa ok. godz. 17:45


16.10.2022
niedziela
Po drugiej stronie Wisły – część trzecia
Skawina Rynek (KMK) – Samborek – zalew w Plebance – wały wiślane – Grodzisko (280 m) – wały wiślane – Opactwo Benedyktynów – Tyniec centrum (KMK
trasa ok. 9 km, pkt OTP: 9
➔Zbiórka: Dworzec KMK Czerwone Maki o godz. 8:15
Odjazd autobusu KMK nr 263 o godz. 8:30
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Wymarsz na trasę ze Skawiny o godz. 8:45
Powrót: autobusem KMK nr 112 lub 203 z Tyńca linii ok. godz. 14-15
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Przyjazd do Krakowa ok. godz. 15:00


23.10.2022
niedziela
Zakończenie sezonu letniego – Spotkanie nad Zimną Rzeczką
Trasa nr 1
Przeginia Duchowna Kościół (KMK) – Retoryjka – Las Bojarowicza – Dolina Zimnej Rzeczki – Gospoda nad Zimną Rzeczką (zakończenie sezonu, ognisko, konkurs, zabawa przy muzyce) - Dolina Zimnej Rzeczki – szlak niebieski – formacje skalne – Rusocice Jałowce (KMK)
trasa ok. 9 km, pkt do OTP i Miłośnika Jury: 9
➔Zbiórka: pętla autobusowa na Salwatorze, ul. Senatorska o godz. 7:15
Odjazd autobusu KMK nr 249 o godz. 7:30
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Wymarsz na trasę z Przegini Duchownej ok. godz. 8:10
Powrót: autobusem KMK nr 229 z Rusocic Jałowce o godz. 15:58
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Przyjazd do Krakowa ok. godz. 16:30
Trasa nr 2:
Rusocice Jałowce (KMK) – formacje skalne – szlak niebieski – Dolina Zimnej Rzeczki - Gospoda nad Zimną Rzeczką (zakończenie sezonu, ognisko, konkurs, zabawa przy muzyce) - Kłokoczyn – wałami Wisły – Kępa – Czernichów (KMK)
trasa ok. 10 km, pkt do OTP i Miłośnika Jury: 10
➔Zbiórka: pętla autobusowa na Salwatorze, ul. Senatorska o godz. 7:30
Odjazd autobusu KMK nr 229 o godz. 7:50
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Wymarsz na trasę z Rusocic ok. godz. 8:40
Powrót: autobusem KMK nr 249 z Czernichowa o godz. 16:00
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Przyjazd do Krakowa ok. godz. 16:45
PROGRAM ZAKOŃCZENIA:
• przewidywane rozpoczęcie spotkania na terenie Gospody „Nad Zimną Rzeczką” (ognisko) o godz. 10.30-11.00, zakończenie około godz. 14.00
• około godz. 12.00 dla uczestników akcji odbędzie się konkurs krajoznawczy nt. oko-lic Krakowa z atrakcyjnymi nagrodami. Regulamin konkursu będzie dostępny na stronie internetowej Koła na około 2 tygodnie wcześniej.
• na miejscu spotkania dostępna będzie kawa i herbata (nieodpłatnie)
• w kiełbasę na ognisko oraz w napoje zimne i inne prosimy zaopatrzyć się we własnym zakresie! (brak bufetu na miejscu)
ZAPRASZAMY

 


Brak obiektów w wybranej kategorii.

III Zlot Pojazdów PRL

III Zlot Pojazdów PRL

Od 2022-10-02 do 2022-10-02
Zdjęcie przedstawia odrestaurowany luksusowy samochód Oświęcim-Praga, wyprodukowany przed II Wojną Światową
Urzędowa, 32-332 Bukowno
tel. +48 326261820
Organizator: Urząd Miejski w Bukownie
Kolejowa 16, 32-332 Bukowno
W Bukownie 2 października po raz trzeci odbędzie się Zlot Klasyków czyli zabytkowych i klasycznych samochodów i motocyklów. Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji i aut z duszą, które coraz rzadziej spotyka się na drogach, ale także rodziny z dziećmi.

Na gości oprócz możliwości oglądania zabytkowych pojazdów czekać będzie wiele atrakcji.
Impreza rozpocznie się od paradą, która wyruszy o godzinie 14.30 ze strefy ekonomicznej. Następnie na placu przy ul. Urzędowej odbędzie  się prezentacja pojazdów, a właściciele najstarszych i najbardziej atrakcyjnych spośród nich otrzymają okolicznościowe dyplomy i drobne upominki.
Na gości na biorących udział w Zlocie czekać będzie muzyka, konkursy i poczęstunek.
W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 100 klasyków, które przyciągnęły do Bukowna mnóstwo pasjonatów i publiczności. Pasjonaci starych aut  zaglądali do kabin pojazdów, oglądali silniki, wymieniali uwagi z właścicielami. Oglądających, którzy przy pięknych samochodach robili sobie pamiątkowe zdjęcia, nie brakowało.

 


Obiekty na trasie

Willa Michalina Krynica-Zdrój

Willa Michalina Krynica-Zdrój

Piętrowy drewniany dom ze spadzistymi dachami w stylu góralskim w otoczeniu drzew i ogrodu
Sądecka 1, 33-380 Krynica-Zdrój
tel. +48 609524538
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Drewniany budynek, stare, drewniane meble, rustykalne wnętrza, niewiele pokoi, wiele życzliwości — Willa Michalina to niezwykłe miejsce na mapie Krynicy-Zdroju. Położona jest w spokojnym miejscu, otoczonym zielenią Popradzkiego Parku Krajobrazowego, mimo to blisko stąd do centrum i na Słotwiny, a do trasy VeloKrynica jest  1,6 km. Willa posiada tylko pięć pokoi, co czyni ją dodatkowo bardzo kameralną. Dwa pokoje 2-osobowe, kolejne dwa 4-osobowe i apartament, także dla 4 osób. Łącznie 15 miejsc. Każdy pokój ma łazienkę i telewizor. Klimatyczny wystrój pokoi nawiązuje do kultury łemkowskiej. Do dyspozycji gości jest wspólna kuchnia ,wyposażona w  lodówkę, czajnik, palnik indukcyjny, zastawę stołową, i duża jadalnia.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloNatura znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Bistro Durum Kraków

Bistro Durum Kraków

Wejście do lokalu, drewniane drzwi, duże okno, stoliki i krzesła  przed budynkiem, część z nich pod rozłożoną markizą
Rynek Podgórski 9, 30-518 Kraków
tel. +48 573005642
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Jadąc Wiślaną Trasą Rowerową, skręć na  Kładkę o.Beratka, przejedź Wisłę na jej prawy brzeg  i  znajdź Bistro Durum - restaurację na Rynku Podgórskim. Posmakować można tam przeróżnych ciekawych makaronów z pszenicy durum. W karcie znajduje się na przykład makaron z dynią i chorizo, z borowikami i wołowiną, z bobem i marchewką oraz inne równie smakowite i wyszukane kompozycje. Ponadto, co roku można wziąć udział w festiwalu makaronów i poczęstować się nimi w atrakcyjnych cenach. Dużym atutem lokalu są też ręcznie robione pierogi o różnych smakach. Serwowane również są tam polskie wina i piwa. Przytulne, kolorowe wnętrze oraz mały ogródek z widokiem na klimatyczny Rynek Podgórski to świetne miejsce na spotkanie ze znajomymi, rodzinny obiad, czy po prostu zaspokojenie głodu zmęczonego rowerzysty. 

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl 


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Kawiarnia lodziarnia Florencja Piwniczna-Zdrój

Kawiarnia lodziarnia Florencja Piwniczna-Zdrój

Budynek lodziarni, murowany z czerwonym spadzistym dachem, przed wejściem ogródek zielonymi parasolami ogrodzony drewnianym płotkiem z kwiatami
Rynek 16, 33-350 Piwniczna-Zdrój
tel. +48 669906999
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Jadąc trasą VeloNatura i przejeżdżając przez Piwniczną-Zdrój warto dojechać do centrum rynku na kawę w Kawiarni - lodziarni Florencja. Jest to lokal z rodzinnymi tradycjami. Spróbować można tam lodów o wyjątkowym smaku, tworzonych z naturalnych składników. Oferta jednak nie na samych lodach się opiera, skosztować można też tam przepyszne ciasta, wypić parzoną włoską kawę, czy spróbować zimowych herbat lub orzeźwiających koktajli. Właściciele, którzy cenią sobie bardzo to miejsce oraz przybywających do kawiarni gości, rekomendują je jako doskonałą przestrzeń do spędzania czasu z najbliższymi. Tym spotkaniom sprzyja również przyjazne, wesołe i kolorowe wnętrze obiektu oraz ogródek.. Gospodarze nie zapomnieli też o najmłodszych gościach, dla których przygotowano nietuzinkowe lodowe kompozycje. Doskonała lokalizacja sprawia, że tak naprawdę każdy, kto odwiedza Piwniczną, może wpaść na skosztowanie czegoś słodkiego do kawiarni Florencja.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloNatura znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl 


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Karcma u Borzanka Nowy Targ

Karcma u Borzanka Nowy Targ

Wnętrze karczmy w piwnicy, kamienne łukowe sklepienie, stoły przykryte brązowymi i kremowymi serwteami, krzesła z drewna
Waksmundzka 105, 34-400 Nowy Targ
tel. +48 182641087
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

"Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj! Hej, Borzanka nie minies, Nie bój się, nie zgninies..."

...tak śpiewali kiedyś pierwsi wędrowcy na szlaku gotyckim, wstępując do tej najstarszej w Nowym Targu i na całym szlaku karczmy, przemierzając szlak winny i solny z Węgier przez Nowy Targ do Wieliczki.

„Karcma u Borzanka” jest kontynuacją zajazdu z XVIII wieku, który, przejęty w 1976 roku przez Skarb Państwa, popadł w ruinę i zawalił się w 1990. Na jego miejscu dawni właściciele, rodzina Borzęckich, po odzyskaniu nieruchomości w 1992 wybudowali obecną karczmę, którą otwarto w 2003 roku. Specjały tradycyjnej kuchni, serwowane w karczmie, znalazły oprawę odpowiednią do wielowiekowej historii zajazdu.

Karczma specjalizuje się w potrawach typowych dla podhalańskiej i polskiej kuchni. Bazuje wyłącznie na sprawdzonych, lokalnych produktach. Specjalnością restauracji jest korytko góralskie (od 1 do nawet 100 osób), moskole z masłem czosnkowym oraz oscypek grillowany z żurawiną.
”Hej Borzankowe imie nigdy nie zaginie!
Hej ani na wiersycku, ani na dolinie!”

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl


Obiekty na trasie

Zajazd Rowery Nawsie Bolęcin

Zajazd Rowery Nawsie Bolęcin

Wejście do budynku, przed nim kuty z metalu rower w kształcie bicykla pierwsze koło większe od drugiego
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Zajazd Rowerowy Nawsie w Bolęcinie to niezwykle popularne miejsce wśród rowerzystów, a zwłaszcza miłośników zapiekanek. Wnętrza przywodzą na myśl ciepły, otwarty dla gości dom. Piękną ozdobą dodającą klimatu, jest piec kaflowy wykonany przez bolęcińskiego zduna. Zajazd słynie z Bolęcińskich Zapieksów, ponoć najlepszych w okolicy. Mamy tu aż 22 rodzaje tych zapiekanek, wszystkie przygotowywane są na bułkach na zakwasie, pochodzących z tradycyjnej piekarni. Ponadto zjecie tu domowe obiady, treściwe zupy, pierogi, mięsa, ryby, sałatki oraz ciasta i desery. Kupicie tu także przetwory domowej roboty. Latem otwarty jest  ogród  z dziesiątkami stołów i leżaków, bo to naprawdę bardzo popularne miejsce!  Dmuchany zamek dla dziecio raz plenerowe kino to dodatkowe atrakcje zaplanowane po to, aby wracać tu po kolejną porcję pysznych zapiekanek. 

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl 

 


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Zakopane

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Zakopane

Budynek murowany, dwupiętrowy, ze spadzistymi czerwonymi dachami, w góralskim stylu
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Zakopanem to miejsce dla tych, którzy szukają budżetowego noclegu. Choć ceny za pobyt są niskie, to obiekt jest zadbany i oferuje wygodne pokoje. Świetna jest też lokalizacja schroniska, znajduje się blisko centrum Zakopanego, na Krzeptówkach. Z okien schroniska rozciąga się panorama na Tatry. Obiekt dysponuje 35 miejscami w 1, 2, 3, 4, i 6-osobowych pokojach. Goście mogą korzystać z dobrze wyposażonej wspólnej kuchni, zaplecza sanitarnego z natryskami, świetlico-jadalni z TV, pralni, suszarni, darmowego WiFi, stołu do ping-ponga i sprzętu rekreacyjnego. Przy schronisku dostępny jest plac zabaw dla dzieci, mini boisko i ogrodowy grill. Obiekt będzie świetną bazą wypadową zarówno w góry, jak i na zwiedzanie Zakopanego.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl


Brak obiektów w wybranej kategorii.