Facebook link

Bacówka księdza Józefa Tischnera na polanie Sumolowej Zarębek Wyżni Łopuszna - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Bacówka księdza Józefa Tischnera na polanie Sumolowej Zarębek Wyżni Łopuszna

Bacówka księdza Józefa Tischnera na polanie Sumolowej Zarębek Wyżni Łopuszna

Mały drewniany domek będący Bacówką księdza Józefa Tischnera na Polanie Sumolowej, budowany na zrąb, kryty spadzistym dachem, pośród zielonych drzew.

Łopuszna Region turystyczny: Tatry i Podhale

Ksiądz Józef Tischner mówił, że góry ukształtowały jego poglądy. Tu kochał przebywać, tu wybudował sobie bacówkę, do której uciekał i w której szukał schronienia.

"Łopuszna nasz dom nad Dunajcem.. I to tu, będąc dzieckiem, zobaczyłem wojnę. Uciekliśmy wtedy w góry, pod Turbacz. I tak zaczęła się moja pieśń o Ślebodzie…”.  - opowiadał ksiądz Józef Tischner, który ukochał sobie Gorce i Łopuszną. Tu przyjeżdżał, zakładał góralski kapelusz i rozmawiał z ludźmi. Tu też postanowił postawić sobie pustelnie. Jeśli chcemy ją znaleźć musimy kierować się nieco powyżej ostatnich zabudowań, na Sumolowej Polanie, skąd rozciąga się wręcz nieprawdopodobny widok na Tatry i Podhale. Wspomniana bacówka ukryta jest wśród wysokich drzew, na brzegu niewielkiej polanki. Malutki drewniany szałas księdza Tischnera, został wybudowany przez lokalnych majstrów w 1975 roku na gruncie udostępnionym przez szkolnego kolegę księdza, Leona Smarducha. To do niej ksiądz Tischner przyjeżdżał z Krakowa, by odpocząć i pracować. To właśnie tu powstało wiele jego filozoficznych książek.