Facebook link

Wystawa „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Wystawa „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”

Wystawa „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”

Od 2021-11-06 do 2022-02-06
rzeźba przedstawiająca wyglądem maczugę
Dzięki uprzejmości Ursuli von Rydingsvard i Galerie Lelong & Co., Nowy Jork
Aleja 3 Maja 1, 30-062 Kraków
tel. +48 124335744
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Aleja 3 Maja 1, 30-062 Kraków
Od 6 listopada Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” do nowej, stałej galerii prezentującej twórczość polską XX i XXI wieku. Wystawa jednej z najciekawszych i najsławniejszych współczesnych artystek przygotowana została we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Na wystawie zobaczymy dzieła z lat 1976-2021: jedenaście rzeźb, jedenaście prac na papierze, instalacja i trzy filmy. Trzy dzieła to monumentalne rzeźby: dwie stoją przed Gmachem Głównym oraz jedna – w holu budynku. Ta ostatnia, zatytułowana „Głosy oceanu”,  wykonana z kawałków drewna cedrowego przywodzi na myśl, jak czytamy w opisie „kokon prehistorycznego bezkręgowca (…) tajemniczego, wymarłego ssaka zaobserwowanego w XVIII wieku w wodach oceanicznych między Alaską a Rosją. Tytuł pracy sugeruje dźwięk. Możemy wyobrazić sobie oddech nieznanego zwierzęcia czy inny odgłos, który może istnieć w niezbadanych głębinach mórz i oceanów.”  
Twórczość von Rydingsvard odnosi się biologii, ekologii, eschatologii, natury, rękodzieła i twórczości ludowej. Artystka jako tworzywa swojej sztuki używa m.in. drewna cedrowego, jelit zwierzęcych i papieru. Jej rzeźby i instalacje znakomicie „czują” się w przestrzeni publicznej: na placach, w parkach, pod gołym niebem…