Facebook link

Winnica Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Wieliczka

Winnica Wieliczka

Zdjęcie przedstawia kiść winogron rosnących na krzewie winorośli. Winogrona są dojrzałe i soczyste, a na fotografii widoczne są również liście winorośli, W tle rozmyte krzewy.

Pawlikowice 1a, 32-020 Pawlikowice

tel. +48 123506177
Winnica chroniona przez jastrzębie i bażanty.

Parę kilometrów od wielickiej Kopalni Soli znajduje się ekologiczne gospodarstwo, które prosperuje pod czujnym okiem Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły. Założona w 2013 roku Winnica Wieliczka  posiada certyfikat ekologiczny i znajduje się w miejscowości Pawlikowice.  Miejsce to, poza zapierającymi dech widokami sięgającymi Tatr i Babiej Góry oferuje bardzo korzystne warunki do uprawy winorośli. Zbocze jest równe, długie, o ekspozycji południowej i południowo-zachodniej, z przewyższeniem ponad 60 metrów (ok. 315 do 380 m n.p.m.) i stosunkowo przepuszczalną, gliniasto-piaszczystą glebą.
Winnica świetnie prosperuje dzięki przychylnym pomocnikom, którzy tam zamieszkują- jastrzębie, które odstraszają szpaki, bażanty zjadają ślimaki, a dżdżownice użyźniają glebę. Winorośla tej winnicy są odporne na grzyby i niskie temperatury. Odmiany tej plantacji to winoroślą vitis vinifera- Chardonnay, Rieslinga, Merlota, Caberneta, Muskata, Gruener Veltlinera i Pinot noir.
Winnica oferuje szeroką ciekawą ofertę degustacyjną dla zwiedzających. Na miejscu można zakupić również wina niektórych roczników. Poza winem winnica oferuje także świetne cydry produkowane z jabłek pochodzących ze starych sadów, a także naturalne kosmetyki robione na bazie wytłoków z winogron i innych uprawianych tu roślin.