Facebook link

Winnica Uroczysko - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Uroczysko

Winnica Uroczysko

Kwadratowa tabliczka z logo winnicy uroczysko zawieszona na drucianym ogrodzeniu, za ogrodzeniem widoczne rzędy winorośli i budynek mieszkalny

Janowice k. Zakliczyna 328, 33-115 Janowice Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 516495359
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Uprawa winorośli tradycyjnym sposobem „ na głowę”.

Winnica znajduje się w Janowicach koło Zakliczyna, na wyniosłym wzgórzu wznoszącym się ponad sto metrów powyżej lustra przepływającej nieopodal rzeki. Widok stamtąd dosłownie zapiera dech – w dole szeroką serpentyną wije się Dunajec, a horyzont zamyka kilka pasm górskich. Od północy działkę osłania bukowy las zwany Uroczysko, chroniony jako rezerwat przyrody – od niego wzięła swą nazwę winnica.
W tej niewielkiej winnicy uprawia się takie odmiany winorośli jak seyval blanc, jutrzenka i hibernal na wina białe, oraz regent, rondo, cabernet cortis, cabernet cantor i monarch na wina czerwone. Z uwagi jednak na bardzo dobre warunki siedliskowe winnicy zdecydowano, że stosunkowo duża jej część będzie obsadzona klasycznymi szczepami vitis vinifera. Są to: pinot gris i traminer, viognier na wina białe oraz pinot noir i zweigelt na wina czerwone. Właściciel i założyciel winnicy Pan Andrzej Haus, ze względu na duże ryzyko erozji gruntu na tym terenie, zdecydował o uprawie winorośli tradycyjnym sposobem „ na głowę” zamiast metody mechanicznej. Plantacja powstała w 2011 roku i osiada na powierzchni 0,8 ha. W przyszłości, tuż przy plantacji, ma zostać wzniesiony niewielki pensjonat oraz winiarnia.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.