Facebook link

Winnica Chronów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Winnica Chronów

Winnica Chronów

Zdjęcie przedstawia Winnicę Chronów z góry. Widoczne zarówno same krzewy winorośli oraz budynki gospodarstwa.

Chronów 209, 32-720 Chronów

tel. +48 691974741
Winnica założona od podstaw przez parę młodych ludzi.

Winnica znajduje się w gminie Nowy Wiśnicz, w miejscowości Chronów- stąd właśnie założyciele winnicy- Anna i Michał zaczerpnęli nazwę. Winnica została założona na hektarowym gospodarstwie, gdzie pierwsze plony pojawiły się w 2012 roku, a sprzedaż wina ruszyła od roku 2016.
Winnica liczy około 2,5 tysiąca krzewów. Jest ona położona na wysokości około 280 metrów n.p.m., na stosunkowo łagodnym południowo-zachodnim zboczu opadającym w stronę niewielkiej dolinki. Poza popularnymi i dobrze sprawdzonymi w tej części Polski szczepami, jak seyval blanc, solaris, hibernal i jutrzenka na wina białe oraz regent, rondo, maréchal foch i léon millot na wina czerwone, posadzono tu tytułem próby cały zestaw nowych, odpornych krzyżówek amerykańskich, jak praire star, la crescent, marquette, frontenac i parę innych. W sumie więc uprawia się tu aż 17 odmian winorośli. W Winnicy Chronów są produkowane wyłącznie wina wytrawne, białe, czerwone i różowe, zarówno odmianowe, jak i kupażowane.
Wino jest tu produkowane głównie dla gości winnicy i dla rynku lokalnego. Większość prac związanych z uprawą winorośli i zbiorami właściciele wykonują samodzielnie. W winnicy jest możliwość nocowania- na miejscu są do dyspozycji gości dwa apartamenty i miejsce do zabaw dla dzieci.

Winnica Chronów została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2019 roku, w kategorii Wypoczynek na wsi.