Facebook link

Pustynia Błędowska - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

Klucze Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Pustynia Błędowska, zwana polską Saharą, to jedyne miejsce w Polsce, w którym sama przyroda stworzyła unikatowy ekosystem pustynny. To także największy w kraju obszar lotnych piasków, liczący przeszło 33 kilometry kwadratowe. Mimo, że pustynia powstała w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej, dziś jest to obszar objęty ochroną, w którym żyją charakterystyczne dla klimatu gatunki roślin i zwierząt.

Unikatowe miejsce w Europie, w którym sto lat temu można było obserwować zjawisko fatamorgany, zdarzały się także burze piaskowe. Dziś pustynia nieco zarosła, sporo w niej także udogodnień turystycznych, takich jak punkty widokowe. Wzgórze Czubatka i Róża Wiatrów to dwa z nich. Pustynia znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest otoczona specjalną ochroną przyrodniczą. Jak głosi legenda, za powstaniem pustyni stoi sam diabeł który tak wściekł się na olkuskie kopalnie, że chciał je zasypać piaskiem znad morza Bałtyckiego. A że był dość niezdarny i zahaczył workami o wieżę kościoła w Błędowie, rozsypał piach niechcący po okolicy.

Na pustyni nie brakuje atrakcji turystycznych. Na przykład słynna Róża Wiatrów, której nazwa pochodzi od drewnianej platformy udostępnionej turystom, to nie tylko miejsce do podziwiania panoramy, ale też atrakcyjna strefa rekreacyjna. Zwiedzający mogą pospacerować po piasku, i pooglądać działa wojskowe, które cieszą się tutaj nie lada zainteresowaniem dzieci. Można nawet odpocząć i przekąsić coś w miejscowym bistro. Pustynia jest domem dla wielu chronionych gatunków zwierząt (np. rzadkie motyle, jaszczurka zwinka, padalec). Piaszczysty teren Pustyni Błędowskiej można podziwiać także z punktu widokowego Czubatka (382 metrów nad poziomem morza) w Kluczach oraz z punktu widokowego Dąbrówka (355 metrów nad poziomem morza) w Chechle, gdzie znajdują się resztki bunkra z okresu II wojny światowej. Przez teren pustyni przebiega żółty, pieszy Szlak Pustynny PTTK o długość 28,5 kilometrów łączący Błędów z Ryczowem, a także pomarańczowy szlak Transjurajski Szlak Konny oraz ścieżki dydaktyczne. Na Pustyni Błędowskiej odbywają się imprezy cykliczne, wystawy, można także skorzystać z wycieczek pieszych.

 

 


Powiązane treści