Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Filipa i Jakuba Apostołów Sękowa

Kościół świętych Filipa i Jakuba Apostołów Sękowa

Widok od tyłu na drewniany kościół z ze spadzistym dachem, pokrytym ciemnym gontem sięgającym niemal do ziemi i sobotami (podcieniami). Wokół kościoła rosną drzewa, przez co widok jest malowniczy. Na dachu niewielka wieżyczka. Za nią kwadratowa wieża z kopułą.

Sękowa 13, 38-307 Sękowa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183518169
Kościół powstał około 1520 roku. Charakterystyczna, kwadratowa wieża o kopulastym hełmie oraz rozłożyste soboty pochodzą dopiero z XVIII wieku. Kościół jest orientowany, wybudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego, z ręcznie ciosanych bierwion. Prawie w całości jest pokryty gontem, co nadaje mu niepowtarzalny charakter.

Kościół został poważnie uszkodzony podczas I wojny światowej. W pobliżu przebiegała linia okopów austriackich, a żołnierze wykorzystali materiał ze ścian, wieży i dachu do budowy umocnień. Zdewastowali również wnętrze i zniszczyli większość wyposażenia. Odbudowę kościoła rozpoczęto już w 1918 roku, ale prace konserwatorskie ciągnęły się z przerwami do końca XX wieku. Część sprzętów udało się uratować, między innymi gotycką chrzcielnicę z 1522 roku, przetrwały także gotyckie ornamentowane portale i fragment XIX-wiecznej polichromii na południowej ścianie prezbiterium. Dziś wnętrze obiektu odznacza się prostotą, a bogato zdobiony jest jedynie zrekonstruowany późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku, w którym widnieją obraz przedstawiający świętych Mikołaja, Benedykta i Antoniego oraz rzeźba Zbawiciela Świata. Ołtarze boczne pochodzą z końca ubiegłego wieku.
W 1994 roku organizacja Europa Nostra (propagująca i chroniąca dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w Europie) nagrodziła kościół za wzorową konserwację. Prace restauratorskie przeprowadzone z dbałością o zachowanie autentyczności były też jednym z powodów umieszczenia świątyni w 2003 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Ciekawostkę obiektu stanowi otwarta w przyziemiu wieża, dzięki czemu można oglądać jej konstrukcję.
Sękowski kościółek jest jednym z najbardziej malowniczych w Małopolsce. Od dawna zachwycali się nim artyści, chętnie uwieczniając jego strzelistą sylwetkę. Rysowali go Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Włodzimierz Tetmajer. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

 


Powiązane treści