Facebook link

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Dobczyce - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Dobczyce

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Dobczyce

Kościół z kamienia z wysoką wieżą i dachem krytym czerwoną dachówką.
ul. Kościelna 1, 32-410 Dobczyce Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 122711044
Świątynia powstała w połowie XX wieku na miejscu drewnianej kaplicy z początku XIX wieku. Parafię, która w 1340 roku była jedną z większych w okolicy, wielokrotnie odwiedzał metropolita krakowski ksiądz kardynał Karol Wojtyła.

Pogarszający się stan starego kościoła świętego Jana Chrzciciela, wspominanego jeszcze przez Jana Długosza, spowodował konieczność budowy nowej świątyni. Decyzje podjęto w 1828 roku, na miejscu drewnianej kaplicy z 1816 roku stanęła murowana, nowy kościół zbudowano dopiero w latach 1947–1949, a poświęcono w 2013 roku. Grób budowniczego świątyni, księdza proboszcza Franciszka Kwietnia, znajduje się za prezbiterium.

To świątynia neoromańska z elementami neogotyku wzniesiona z kamienia, trójnawowa, bazylikowa z wieżą ze strzelistym hełmem.

Wnętrze zdobi polichromia figuralno-architektoniczna z lat 1984–1988, wykonana przez krakowskiego artystę Jerzego Witkowskiego. W tryptyku ołtarza głównego umieszczono polichromowaną, gotycką Pietę z XV wieku, prawdopodobnie z warsztatu Wita Stwosza. Figurę odnawiano w latach 1960 i 1986. W przedsionku znajduje się drewniany, gotycki krucyfiks z drugiej połowy XV wieku oraz figurka Chrystusa Frasobliwego z XVIII wieku. Jednym z najstarszych zabytków jest piaskowcowa chrzcielnica z XIII wieku, dziś pełniąca role kropielnicy. Późnorenesansową chrzcielnicę z czerwonego marmuru w XVII wieku ufundował starosta dobczycki Sebastian Lubomirski.

W latach 2013–2018 kościół doposażano i remontowano: odrestaurowano freski, przemalowano ściany, posadzkę wymieniono na granitową, wykonano dębowe ławki, w kolistych oknach założono 10 witraży, sprowadzone organy, zbudowano granitowe schody do kancelarii, w wieży zawieszono dzwon i wybudowano schody na sklepienie, w ogrodzie odrestaurowano stacje Drogi Krzyżowej.