Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kaplica cmentarna świętego Sebastiana Maniowy

Kaplica cmentarna świętego Sebastiana Maniowy

Na trawie kaplica, drewniana, wysoka z podwójnym dachem pokrytym gontem, z wieżyczką z sygnaturką z hełmem. Z podcieniami na około wspartymi na drewnianych słupach. Wokół wysokie cztery choinki. Z lewej drewniany płot. W oddali łąki i zalesione wzgórza pod bezchmurnym niebem.

ul. Mickiewicza, 34-436 Maniowy Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 182750913
tel. +48 182750503
Kaplica w Starych Maniowach stała na wiejskim cmentarzu położonym nad Dunajcem, służąc jako kaplica cmentarna. W latach 1987–1988 przeniesiono ją wraz z cmentarzem z dna przyszłego Jeziora Czorsztyńskiego na wzgórze do Nowych Maniowów.

Kaplicę w 1722 roku zbudowali mieszkańcy wsi i okolicy, jako wotum wdzięczności za ocalenie od epidemii czerwonki, przez którą w latach 1720–1721 zmarło 25 procent wszystkich mieszkańców wsi, czyli 130 osób. Kaplicę odnowiono w 1938 roku pod kierunkiem miejscowego majstra Andrzeja Krzysika, następnie przeniesiono z dna przyszłego zbiornika czorsztyńskiego na nowy cmentarz parafialny. Wtedy na podstawie rysunków i fotografii zrekonstruowano zniszczone wcześniej soboty.

To budynek z drewna modrzewiowego na kamiennej podmurówce, konstrukcji zrębowej o ścianach pokrytych gontem, pod sobotami bez szalunku. Na gontowym dachu znajduje się wieżyczka z sygnaturką zwieńczona ośmioboczną banią z iglicą. Korpus kaplicy jest podłużny, zamknięty trójbocznie bez wyodrębnionego prezbiterium. Otaczają go niskie podcienia na słupach nazywane sobotami, kryte gontowym, stromym i zróżnicowanym zadaszeniem. Wnętrze kryje strop płaski, podłoga jest z desek. Wyposażenie kaplicy przeniesiono do nowego kościoła, a gotycki tryptyk do Muzeum Narodowego w Krakowie. We wnętrzu zachował się skromny ołtarz i dwa współczesne obrazy.

Dziś kaplica służy za składzik cmentarny. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści