Facebook link

Dawny Hotel Herz Oświęcim - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dawny Hotel Herz Oświęcim

Dawny Hotel Herz Oświęcim

Zdjęcie przedstawia budynek dawnego hotelu z podcieniami na parterze..

Rynek Główny 12, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice

Przy wschodniej pierzei oświęcimskiego Rynku Głównego stoi ciekawa, narożna kamienica z XIX wieku. Do II wojny światowej mieścił się w niej hotel, w którym gościł Józef Piłsudski.

Jednopiętrowy, murowany budynek hotelu, wybudowany u wylotu ulicy Solskiego, na początku XIX wieku należał do Józefiny Herzowej, później do Wiktora Leiblera i do 1939 roku pełnił ważną rolę w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym oświęcimskich Żydów.

W hotelu 7 lutego 1915 roku nocowali żołnierze z korpusu oficerskiego Legionów Polskich, zaproszeni do miasta z okazji uroczystych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863 roku. Wśród goszczących żołnierzy był też brygadier Józef Piłsudski.

W czasie II wojny światowej Niemcy przebudowali hotel w stylu zwanym Heimatstil, według projektu Hansa Stosberga. Efektem tych prac są typowe dla stylu arkadowe podcienia w narożniku i mansardowe okna w dachu, zlikwidowano też gzyms i attykę z nazwą Hotel Herz.

Od wielu lat na parterze budynku działa apteka. Na fasadzie w 2001 roku umieszczono pamiątkową tablicą upamiętniającą Żydów, mieszkańców Oświęcimia zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W starannie odnowionym budynku, na dolnej kondygnacji zachowały się piękne arkadowe sklepienia.


Powiązane treści