Wycieczka - przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich

widok na góry przy zachodzie słońca, chmury na niebie, kosodrzewina i górskie jezioro
Trasa z Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką to szlak dla każdego, niewymagający technicznie. Biegnie przez okolice Świstowej Czuby i Kępy. Podczas wycieczki towarzyszą piękne widoki.

Wycieczka rozpoczyna się na Palenicy Białczańskiej, skąd prowadzi asfaltowa droga. Warto zatrzymać się na chwilę przy Wodogrzmotach Mickiewicza. 

Niebieski szlak przez Świstówkę odbija kilkadziesiąt metrów przed schroniskiem nad Morskiem Okiem. Ścieżka powoli wznosi się do góry, w dużej części ułożona jest ona z kamieni. Szczególną ostrożność należy zachować przy przejściu przez Żleb Żandarmerii, który przez swoją stromość w okresie zimowym jest lawinotwórczy. Dalsza droga nie nastręcza trudności. Maszerując wśród kosodrzewiny, wychodzi się na trawiastą Rówień pod Kępą, skąd można podziwiać przepiękne otoczenie Morskiego Oka. Następnie droga wiedzie przez kocioł Świstówki, w którym często można dotrzeć pasące się kozice lub usłyszeć charakterystyczny świstaczy świst. Po wejściu na Świstówkę roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Pięciu Stawów. Idąc szlakiem w dół dochodzi się nad brzeg Przedniego Stawu Polskiego, nad którym mieści się schronisko.

Powrót do Palenicy można zaplanować na dwa sposoby: przez czarny szlak prowadzący lub nieco dłuższy niebieski biegnący koło Wielkiej Siklawy. Oba warianty prowadzą do Doliny Roztoki, która swój wylot ma przy drodze asfaltowej przy Wodogrzmotach Mickiewicza.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>