Tatry i Podhale - Za górami, za lasami...

Widok na Tatry z Rusinowej Polany
Podhale to prawdziwy raj dla miłośników obcowania z naturą i mekka turystów uwielbiających górskie wędrówki. Region podzielony jest na „Skalne Podhale” (którego południową granicę wyznacza m.in. Zakopane) i „Niżne Podhale”. Wzdłuż granicy Polski rozpościerają się Tatry, objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Historyczną stolicą regionu jest Nowy Targ, z kolei najważniejszą i najchętniej odwiedzaną przez turystów miejscowością jest „zimowa stolica Polski” – Zakopane.

Piękno tatrzańskiego krajobrazu podziwiać możemy wybierając się na górskie szlaki, w tym te, które zwieńczone zostaną zdobyciem jednego z tatrzańskich szczytów – Kasprowego Wierchu, Giewontu lub Rysów - najwyższego szczytu w Polsce (2499 m n.p.m.). Pięknymi, górskimi widokami możemy się zachwycać korzystając z kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę, kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejki krzesełkowej na Butorowy Wierch. Z kolei doświadczeni turyści, dla których tatrzańskie szlaki nie mają żadnych tajemnic, mogą zmierzyć się z Orlą Percią – jednym z najtrudniejszych szlaków znakowanych w całych Tatrach. Wędrówkę po górach i dolinach ułatwia i urozmaica sieć malowniczo położonych tatrzańskich schronisk np. schroniska nad Morskim Okiem czy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Górskie szczyty to jednak nie wszystko, Tatry to również piękne, wyrzeźbione przez potoki doliny, klimatyczne jaskinie i przejrzyste jeziora. Najchętniej odwiedzane doliny to: Rybiego Potoku, Kościeliska, Chochołowska, Gąsienicowa, Pięciu Stawów, Roztoki, Strążyska oraz Białego. Do Doliny Kościeliskiej warto zajrzeć aby odwiedzić udostępnione turystycznie jaskinie: Mroźną, Raptawicką, Mylną, Obłazkowa i Smoczą Jamę. Z kolei Polana Chochołowska najpiękniejsza jest wiosną, kiedy mieni się na od kwitnących na fioletowo krokusów.

Charakterystycznym elementem tatrzańskiej przyrody są wyjątkowej urody potoki, jeziora (zwane stawami) i wodospady. W Tatrach biorą początek rzeki odwadniające zarówno to pasmo górskie jak i całe Podhale: Biały Dunajec, Czarny Dunajec oraz Białka. Ogromną popularnością cieszy się słynne jezioro Morskie Oko, a także znajdujące się przy szlaku do niego wiodącym Wodogrzmoty Mickiewicza. Polecamy również Dolinę Pięciu Stawów i Dolinę Gąsienicową obfitujące w stawy, wysokie szczyty oraz bogatą roślinność. Warto zwłaszcza podejść pod Wielką Siklawę - najwyższy wodospad w Polsce.

Na uwagę zasługuje również rezerwat torfowiskowy „Bór nad Czerwonem” w Nowym Targu, który zalicza się w poczet najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce. Na terenie rezerwatu znajduje się specjalna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz platforma widokowa, umożliwiająca podziwianie gór otaczających Kotlinę Nowotarską. 

Odważni mogą skorzystać z lotów widokowych nad Tatrami lub Gorcami, które proponuje Lotnisko Miejskie w Nowym Targu.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


Powiązane treści