Tatry i Podhale - Góralski folklor na wyciągnięcie ręki
Podhale zapewnia turystom również wiele innych atrakcji, do takich z pewnością należą termy, kąpieliska i aqua-parki, których, gdzie jak gdzie, ale u podnóża Tatr nie brakuje! Mowa tu o słynnych Termach Bania w Białce Tatrzańskiej, w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Chochołowie oraz Kąpielisku Szymoszkowa. Zakopane zaprasza do Aqua Parku, na zjeżdżalnię grawitacyjną na Gubałówce, pobliską „Snow Zabawę”, na kolej krzesełkową prowadzącą na Wielką Krokiew oraz „Snowtubing Gigant Zakopane”. Jak widać atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakuje! Planując wypad do Zakopanego, warto również spojrzeć w kalendarz rozgrywanych tu cyklicznie konkursów w skokach narciarskich – może będzie to dobra okazja aby zobaczyć w locie reprezentantów Polski.
Jeśli szukasz czegoś dla ciała i ducha – wybierz się na wieczorny spacer głównym zakopiańskim deptakiem, czyli ulicą Krupówki. Znajdziesz tu góralskie karczmy, w których posłuchasz tradycyjnej muzyki, skosztujesz lokalnych trunków oraz poznasz smaki regionalnej kuchni. Serwowane zupy to kwaśnica, zupa czosnianka (jak sama nazwa wskazuje, jednym z jej głównych składników jest czosnek), zupa zoproska oraz bryjka (gęsta potrawa, stanowiąca połączenie mąki i kaszy manny, okraszanych tłuszczem). W regionalnych karczmach spotkasz również takie dania główne, jak: ziemniaczane kluski tarcioki lub hałuski, moskole (pieczone placki z ziemniaków i mąki) oraz jagnięcinę podhalańską. Będąc na Podhalu, bezwzględnie musisz skosztować regionalnych serów: oscypka, bryndzy i bundzu (z mleka owczego), pucoka i gołki (z mleka krowiego) oraz żętycy – serwatki z mleka owczego. A na deser – słynne nowotarskie lody, które dostaniesz przy rynku w Nowym Targu.
Pobyt na Podhalu to możliwość obcowania z żywą, regionalną kulturą. Począwszy od stylu zakopiańskiego wprowadzonego w latach 90. XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza, przez liczne zespoły kultywujące ludowe pieśni i tradycje, po regionalne, góralskie stroje i charakterystyczną gwarę, którą usłyszeć można tylko i wyłącznie w tym miejscu.
Jak połączyć przyjemne z pożytecznym i aktywnie zwiedzić Podhale? Do wyboru mamy kilka interesujących szlaków, z których na szczególną uwagę zasługuje Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Jedna z jego czterech tras wiedzie przez Orawę, Podhale, Spisz i Pieniny, dając możliwość podziwiania najpiękniejszych drewnianych zabytków regionu. Podczas pobytu w Zakopanem warto zainteresować się Szlakiem Stylu Zakopiańskiego, który może okazać się ciekawą przygodą nie tylko dla miłośników architektury. A może Szlak Oscypkowy? Jeśli nie wiesz czym różni się bundz od bryndzy to najwyższa pora by spróbować regionalnych serów prosto z bacówki! Dla pasjonatów Zakopanego polecamy Szlak Znakomitych Zakopiańczyków, upamiętniający zasłużone dla miasta osobistości oraz szlak Zamoyskiego (dzięki umieszczonym na trasie kodom QR, możesz przeczytać o zasługach hrabiego na ekranie swojego smartfona lub tabletu). Odwiedzających gminę Biały Dunajec miłośników sztuki sakralnej zapraszamy na Szlak Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka - podhalańskiego rzeźbiarza ludowego pracującego zarówno w drewnie jak i w kamieniu.
Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.