Tatry i Podhale - Góralski folklor na wyciągnięcie ręki

Tańczący Górale
Co ciekawego można robić na Podhalu? Możliwości jest bez liku, co wynika z wyjątkowo bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej tego regionu. Wystarczy spojrzeć na listę odbywających się tu festiwali i wydarzeń!
Jednym z najważniejszych jest trwający tydzień Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, w trakcie którego liczne występy artystyczne ukazują piękno ludowej tradycji z całego świata. Miłośnicy filmu mogą wybrać się na zakopiańskie „Spotkania z Filmem Górskim”, „Przegląd Filmów o Sztuce” lub skorzystać z repertuaru Kina Letniego w Zakopanem. Melomani z pewnością zainteresują się wydarzeniami muzycznymi, spośród których warto wymienić: Wiosnę Jazzową Zakopane, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Muzyka na szczytach – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Inne ciekawe wydarzenia to Zakopiański Festiwal Literacki, Dni Zakopanego, Tatrzańskie Wici (pięć gmin organizuje wtedy imprezy promujące tatrzańską kulturę), Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej (W ramach którego odbywają się m.in. kumoterki – wyścig dwuosobowych, ubranych w tradycyjne stroje par po śniegu w małych saniach. Wyścigi zaprzęgów konnych organizują, jeśli warunki na to pozwalają, także gminy: Biały Dunajec, Kościelisko, Szaflary i Poronin), Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (muzyczny Festiwal Folkloru Polskiego) czy Jarmark Podhalański w Nowym Targu. A jeśli akurat w danym czasie jakimś cudem nie odbywa się żadne z wymienionych wydarzeń, zawsze można wybrać się do Galerii Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu, Teatru Witkacego, Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa czy Miejskiej Galerii Sztuki im. hr. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.

Podhale zapewnia turystom również wiele innych atrakcji, do takich z pewnością należą termy, kąpieliska i aqua-parki, których, gdzie jak gdzie, ale u podnóża Tatr nie brakuje! Mowa tu o słynnych Termach Bania w Białce Tatrzańskiej, w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Chochołowie oraz Kąpielisku Szymoszkowa. Zakopane zaprasza do Aqua Parku, na zjeżdżalnię grawitacyjną na Gubałówce, pobliską „Snow Zabawę”, na kolej krzesełkową prowadzącą na Wielką Krokiew oraz „Snowtubing Gigant Zakopane”. Jak widać atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakuje! Planując wypad do Zakopanego, warto również spojrzeć w kalendarz rozgrywanych tu cyklicznie konkursów w skokach narciarskich – może będzie to dobra okazja aby zobaczyć w locie reprezentantów Polski.

Jeśli szukasz czegoś dla ciała i ducha – wybierz się na wieczorny spacer głównym zakopiańskim deptakiem, czyli ulicą Krupówki. Znajdziesz tu góralskie karczmy, w których posłuchasz tradycyjnej muzyki, skosztujesz lokalnych trunków oraz poznasz smaki regionalnej kuchni. Serwowane zupy to kwaśnica, zupa czosnianka (jak sama nazwa wskazuje, jednym z jej głównych składników jest czosnek), zupa zoproska oraz bryjka (gęsta potrawa, stanowiąca połączenie mąki i kaszy manny, okraszanych tłuszczem). W regionalnych karczmach spotkasz również takie dania główne, jak: ziemniaczane kluski tarcioki lub hałuski, moskole (pieczone placki z ziemniaków i mąki) oraz jagnięcinę podhalańską. Będąc na Podhalu, bezwzględnie musisz skosztować regionalnych serów: oscypka, bryndzy i bundzu (z mleka owczego), pucoka i gołki (z mleka krowiego) oraz żętycy – serwatki z mleka owczego. A na deser – słynne nowotarskie lody, które dostaniesz przy rynku w Nowym Targu. 

Pobyt na Podhalu to możliwość obcowania z żywą, regionalną kulturą. Począwszy od stylu zakopiańskiego wprowadzonego w latach 90. XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza, przez liczne zespoły kultywujące ludowe pieśni i tradycje, po regionalne, góralskie stroje i charakterystyczną gwarę, którą usłyszeć można tylko i wyłącznie w tym miejscu.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym i aktywnie zwiedzić Podhale? Do wyboru mamy kilka interesujących szlaków, z których na szczególną uwagę zasługuje Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Jedna z jego czterech tras wiedzie przez Orawę, Podhale, Spisz i Pieniny, dając możliwość podziwiania najpiękniejszych drewnianych zabytków regionu. Podczas pobytu w Zakopanem warto zainteresować się Szlakiem Stylu Zakopiańskiego, który może okazać się ciekawą przygodą nie tylko dla miłośników architektury. A może Szlak Oscypkowy? Jeśli nie wiesz czym różni się bundz od bryndzy to najwyższa pora by spróbować regionalnych serów prosto z bacówki! Dla pasjonatów Zakopanego polecamy Szlak Znakomitych Zakopiańczyków, upamiętniający zasłużone dla miasta osobistości oraz szlak Zamoyskiego (dzięki umieszczonym na trasie kodom QR, możesz przeczytać o zasługach hrabiego na ekranie swojego smartfona lub tabletu). Odwiedzających gminę Biały Dunajec miłośników sztuki sakralnej zapraszamy na Szlak Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka - podhalańskiego rzeźbiarza ludowego pracującego zarówno w drewnie jak i w kamieniu.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści