Tatry i Podhale - Aktywny wypoczynek u podnóża Tatr

Turyści na szlaku na Wołowiec
Region Podhala to nie lada gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku – od pasjonatów górskich wędrówek, po amatorów białego szaleństwa na narciarskich stokach. Coś dla siebie znajdą również ci, którzy mają ochotę przemierzać region na rowerze lub wybiorą spływ kajakowy. Jak góry to i górskie szlaki!
Tatry mają w tej materii bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom spacerów, przyrody i pięknych krajobrazów. W zależności od stopnia zaawansowania, polecamy: czerwony szlak Toporowa Cyrhla – Morskie Oko,  Morskie Oko – Rysy, żółty szlak Murowaniec – Dolina Pięciu Stawów, Drogę Pod Reglami, zielony szlak Doliną Chochołowską, zielony szlak Doliną Kościeliską oraz Szlak Powstania Chochołowskiego (świetna alternatywa dla popularnych, obleganych przez turystów tras). Dla taterników, którym niestraszna wspinaczka górska, poleca się: Kościelce, Mnich, Kazalnicę Mięguszowiecką oraz Zamarłą Turnię.

Kilka szlaków pieszych udostępnionych jest dla wycieczek rowerowych (np. Dolina Chochołowska do schroniska czy Droga Pod Reglami). Poza Tatrami na szczególną uwagę zasługuje VeloDunajec, czyli długa na 237 km trasa rowerowa, biegnąca z Zakopanego do Wietrzychowic, która obfituje w wyjątkowo malownicze odcinki, szczególnie na swoim tatrzańskim i nowotarskim odcinku. Świetną alternatywą jest również Szlak wokół Tatr, historyczno-kulturowo-przyrodnicza trasa rowerowa o długości aż 250 km.

Jak przystało na „zimową stolicę Polski” Zakopane i okolice oferują moc atrakcji miłośnikom sportów zimowych. Amatorzy narciarstwa biegowego mogą skorzystać z dobrodziejstw rejonów: Kościelisko-Chotarz, Gubałówka, rejon skoczni narciarskich w Zakopanem, lotnisko w Nowym Targu, Poronin i Białka Tatrzańska. Dla miłośników skiturów najważniejsza jest odpowiednia pokrywa śnieżna w Tatrach no i dobra widoczność, aby napawać się pięknymi podejściami i zjazdami. Z kolei fani zjazdów na nartach i snowboardu z pewnością zachwyceni będą stokami w Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej. Pobyt w stolicy narciarstwa to również świetna okazja do tego, aby wziąć udział w prawdziwym, góralskim kuligu lub psim zaprzęgu.

Ciekawą formą aktywności jest eksplorowanie tatrzańskich jaskiń, a jest ich tu wiele. Jest to jednak zajęcie dla nielicznych, gdyż wymaga specjalistycznego sprzętu i uzyskania uprawnień.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści