Tatry i Podhale - Skarbnica wiedzy

Drewniany, zdobiony daszek widziany zza liści drzew
Kulturę ludową Podhala poznawać można w licznych muzeach, które są popularnymi atrakcjami turystycznymi dla przyjezdnych z całej Polski, a nawet Europy. Równie chętnie zaglądają do nich sami Podhalanie. Nie jest to pusty frazes, liczba osób odwiedzających muzea jest tutaj niemal dwukrotnie wyższa w porównaniu z resztą kraju. Od czego warto zacząć?
Przede wszystkim od Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Nazwane imieniem propagatora Zakopanego i Tatr muzeum stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat przyrody, kultury i sztuki Podhala. Warte odwiedzenia są również filie Muzeum Tatrzańskiego m.in. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba”, Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie czy Dwór w Łopusznej. 

Tym, którzy chcą lepiej poznać historię regionu, polecamy Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, usytuowane w budynku dawnego ratusza oraz Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem, które było miejscem kaźni w czasie II wojny światowej. Szczególnie wstrząsające są zachowane na ścianach zapiski przetrzymywanych w rękach Gestapo więźniów. Jeśli komuś zwiedzanie muzeów kojarzy się z nudą, to Podhale szybko zweryfikuje ten pogląd. Wystarczy wyruszyć szlakiem przyrody i architektury regionu, a wycieczkę zacząć od niezwykle nowoczesnego obiektu, jakim jest Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN z największą w kraju makietą Tatr oraz kinem 4D lub Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie.

Wizyta u podnóża Tatr to wyjątkowa okazja na poznanie obiektów architektury podhalańskiej oraz stylu zakopiańskiego. Szczególnie polecamy żywy skansen w Chochołowie, gdzie mieszkańcy nadal mieszkają w zadbanych drewnianych chatach oraz spacer ul. Kościeliską w Zakopanem. Styl zakopiański podziwiać można odwiedzając willę Czerwony Dwór – Centrum Kultury Rodzimej oraz stawiane na wysokich podmurówkach wille: Pod Jedlami, Oksza, Koliba, zdobione pazdurami i słoneczkami. A może wycieczka szlakiem znanych w regionie osobistości? Zakopane zaprasza do muzeów biograficznych: Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma oraz Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Ważne miejsce w sercach mieszkańców regionu zajmuje Sabała – Homer Tatr, pieśniarz i bajarz, który ze swą muzyką i słowem towarzyszył znanym osobistościom podczas wypraw w Tatry w drugiej połowie XIX w. W Zakopanem zachował się dom należący do jego rodziny tzw. Chata Sabały. Polecamy również Tischnerówkę w Łopusznej – dom pamięci ks. Józefa Tischnera.

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich oraz Galerię Władysława Hasiora. Z kolei ci, którzy mają ochotę obcować ze współczesną kulturą regionu - Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Śladem zabytków lokalnej techniki warto wybrać się do Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu.

A na koniec naszej „podróży” po podhalańskich muzeach, perełka regionu – oscypek! W Muzeum Oscypka w Zakopanem nie tylko skosztujesz różnych rodzajów oscypka, ale samodzielnie przygotujesz własny serek. Smacznego!

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.


Powiązane treści