Tatry i Podhale - Kościoły, kościółki i kaplice

Kościół w Zakopanem
Wizytówką regionu jest architektura drewniana, zarówno sakralna jak i świecka, ale nie brakuje też murowanych perełek. Rodowici mieszkańcy regionu słyną ze swojej religijności, co znajduje odzwierciedlenie w prawdziwych skarbach budownictwa w postaci kościołów i drewnianych kaplic.
Wędrówkę szlakiem podhalańskich kościołów zacznijmy od Nowego Targu, znajdują się tu bowiem kościół św. Katarzyny, którego początki sięgają roku 1346 oraz drewniany kościół św. Anny z XV w. Nowy Targ stanowi doskonałą bazę wypadową do kolejnych skarbów lokalnej architektury, np. położonego 10 km na zachód Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu, gdzie podziwiać można piękny ogród różańcowy z pomnikiem papieża Jana Pawła II. Możemy też udać się z Nowego Targu w stronę Czorsztyna i będzie to z wielu względów świetny wybór! Z jednej strony, docenić możemy walory przyrodnicze Pienińskiego Pasa Skałkowego i Gorców, z drugiej – skarby podhalańskiej architektury sakralnej. Mowa tu przede wszystkim o drewnianym, gotyckim kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, który wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on też na Szlaku Architektury Drewnianej wraz z innymi cennymi drewnianymi budowlami w pobliżu: kościołem w Harklowej i kościołem św. Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej. Co ciekawe, to właśnie w tym ostatnim miejscu swoją młodość spędził ks. prof. Józef Tischner. Warto zajrzeć do poświęconej tej postaci Izby Pamięci, tzw. Tischnerówki oraz pozwolić sobie na chwilę zadumy odwiedzają grób księdza, znajdujący się na lokalnym cmentarzu.

Będąc w Zakopanem koniecznie należy odwiedzić kościół MB Częstochowskiej z kaplicą Gąsieniców i znajdujący się obok niego Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie niemal każdy nagrobek to odrębne dzieło sztuki! Warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, wybudowane w podzięce za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu na jego życie w 1981 r. Wybierzmy się również do Jaszczurówki, gdzie podziwiać można zbudowaną w stylu zakopiańskim drewnianą Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa. Jej projektant Stanisław Witkiewicz miał ogromny wpływ na to co działo się w kulturze i architekturze Zakopanego na przełomie XIX i XX w. Z Jaszczurówki kierujemy się na północ do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie znajduje się kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie udajemy się do Białki Tatrzańskiej - znajduje się tu bowiem kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści