Oświęcim i okolice - muzea

widok na rynek w Oświęcimiu z zabytkowymi kamienicami wokół
W lepszym zrozumieniu historii i kultury regionu pomogą muzea. Jednym z miejsc, które należy zobaczyć jest Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie tego miejsca z pewnością skłoni do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. To tutaj co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu zagłady, podczas których głośno wybrzmiewa głos Ocalałych. Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest potwierdzeniem jego wyjątkowego charakteru.

Dziś Oświęcim jest ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości - bez względu na religię i przekonania. Miasto powoli staje się symbolem otwartego, wielonarodowego i wieloreligijnego ośrodka dialogu, między innymi za sprawą aktywności Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które organizuje liczne wydarzenia kulturalne i naukowe. Z kolei Stowarzyszenia Romów w Polsce daje odwiedzającym szansę na poznanie bogatej tradycji i kultury romskiej, stanowiącej element historii regionu.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Na uwagę zasługuje Zamek w Oświęcimiu – w miejscu tym, dzięki wystawom poświęconym różnym okresom historycznym, poznamy 800-letnią historię miasta. Będąc na oświęcimskim Rynku warto odwiedzić Muzeum Ratusz zlokalizowane w budynku z drugiej połowy XIX wieku. Każdego dnia, punktualnie w samo południe, rozlega się stąd dźwięk hejnału. Jeśli tylko będziecie w okolicy, przystańcie na chwilę i posłuchajcie fragmentu poloneza Aleksandra Orłowskiego.

Takich monumentalnych, a jednocześnie skłaniających do refleksji nad przeszłością miejsc w Oświęcimiu i okolicach jest znacznie więcej! Polecamy zwiedzić Lamus dworski z XVI wieku i Dom Urbańczyka w Chrzanowie, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, a także Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu. Ciekawych atrakcji dostarczają także Ekomuzeum Doliniy Karpia, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i JakobHaberfeld Story vodka museum & music pub, czyli muzeum, gdzie niegdyś mieściła się słynna fabryka wódek i likierów.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>