Oświęcim i okolice - krajobrazy i tereny, które warto odwiedzić

widok na rynek w Oświęcimiu z zabytkowymi kamienicami wokół
W okolicach Oświęcimia znajdziemy liczne stawy rybne, garby lessowe oraz obszary leśne. Oprócz unikalnej flory związanej z dużą liczbą zbiorników wodnych, znajdują się tu także tereny użytkowane rolniczo oraz lasy łęgowo-wiązowe i olszowo-jesionowe.

Dolina Karpia w Zatorze, czyli zagłębie hodowli karpia królewskiego, stwarza idealne warunki dla życia rzadkich gatunków ryb i ptaków. Podgorzałka, ślepowron, rybitwa białowąsa, rybitwa zwyczajna i bąk są niekwestionowanymi obiektami zainteresowań amatorów fotografii unikalnej przyrody. Teren Doliny Karpia warto zobaczyć z lotu ptaka. W Gierałtowiczkach powstało lotnisko obsługiwane przez Małą Flotę Powietrzną Sp. z o.o., gdzie można spróbować latania wiatrakowcem. To niezapomniana przygoda i niesamowite wrażenia widokowe, bowiem wiatrakowce mają duże przeszkolone szyby lub kabina jest otwarta i szyb nie ma wcale, co pozwala na niczym nie skrępowane podziwianie stawów rybnych i doliny Wisły w okolicach Zatoru. Więcej informacji o lotach w przewodniku „Zwiedzaj Polskę. Szlakiem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego" przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Unikatowe w skali Europy siedliska zagrożonych wyginięciem ptaków i roślin występujących w gminie Oświęcim przyczyniły się do włączenia tego obszaru w strukturę Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Tym samym ochrona biologicznej różnorodności stała się nadrzędnym celem działań z tym związanych. Regulacje Obszaru Natura 2000 obejmują m.in. Dolinę Dolnej Soły charakteryzującą się cennymi zbiorowiskami lasu łęgowego wierzbowo-topolowego, czy też stawy w Brzeszczach, które zachwycają nienaruszonym korytarzem ekologicznym Górnej Wisły. Na terenie Doliny Soły spotkać można wiele wspaniałych gatunków zwierząt, m.in. wydry, traszki grzebieniaste, kumaki nizinne, bolenie czy brzanki, a wszystko to w otoczeniu starorzeczy, unikalnej roślinności porastającej kamieńce potoków.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>