Jura Krakowsko-Częstochowska - Muzea, czyli historia odległa i bliska

Krużganki Zamku Pieskowa Skała
Jura lubi zaskakiwać - świadczą o tym miejsca, takie jak Kaplica „na wodzie” czy Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu. W budynku poświęconym sztuce i kulturze Czarnego Lądu znajdują się przedmioty, które pomagają poznać historię tego kontynentu. Dzięki zbiorom takich postaci, jak dr Bogdan Szczygieł, dr Bożena Szczygieł-Gruszyńska, prof. dr hab. Anna Kubarska i Leon Kubarski, dowiadujemy się jak wyglądało życie codzienne plemion Afryki Zachodniej i Środkowej. W olkuskim muzeum obejrzymy m.in. instrumenty muzyczne, na których z umiłowaniem grali i wciąż grają ludzie z tej części świata. Starannie rzeźbione rytualne bębny, grzechotki czy lutnia przekonają nas, że Afryka to kraina wspaniałych brzmień i wyjątkowych artystów. Oprócz instrumentów w Muzeum Afrykanistycznym zobaczymy m.in. maski używane przez tamtejszą ludność podczas ważnych ceremonii czy bogatą kolekcję malarstwa Czarnej Afryki. Pasjonatom kultur afrykańskich polecamy także zajrzeć do Muzeum Misyjnego (Dom Pielgrzyma) w Czernej. Instytucja ta dokumentuje 44-letnią posługę karmelitów bosych w Burundi i Rwandzie. W Muzeum Misyjnym znajdziemy eksponaty dotyczące życia codziennego mieszkańców Afryki.

Wizytą w Chacie Kocjana w Rabsztynie powrócimy do Polski i naszej rodzimej kultury. W domu tym – wybudowanym w Olkuszu w 1862 roku, urodził się i mieszkał Antoni Kocjan, konstruktor szybowców i szef wywiadu lotniczego ZWZ/AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2.. W pierwszych latach XXI w. budynek rozebrano i przeniesiono – dziś stoi u podnóża zamku w Rabsztynie. Obecnie Chata Kocjana pełni rolę mini-skansenu, w którym znajdziemy sprzęty wyposażenia gospodarstwa oraz wiele pamiątek i zdjęć sprzed ponad 70 lat. Nieco inną tematykę podejmuje Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego z siedzibą w Dworku Machnickich w Olkuszu. W placówce znajdują się prace cenionego artysty plastyka, który upodobał sobie naturalne materiały, takie jak wiklina, trzcina, sznur, len czy pręt metalowy. Dzięki wizycie w tej instytucji dowiecie się, dlaczego Wołkowski nazwany został autorem „Koncepcji Mieszkania Poetyckiego” i „Michałem Aniołem Wikliny”– co więcej, sami być może zainspirujecie się jego pomysłami!

Historię Olkusza i okolic poznamy dzięki zbiorom Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej i Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu. W kontekście dziejów rejonu na uwagę zasługują również: Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Muzeum w Pieskowej Skale, Kopalnia Wiedzy o Cynku w Bukownie oraz Muzeum Karmelitańskie w Czernej.
O tym, że Jura to przede wszystkim jeden z najbardziej malowniczych rejonów Polski przypomni nam z kolei Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie. Za sprawą pokazów filmów 3D poznamy niezwykłe dzieje tworzenia się Doliny Prądnika. Zobaczymy ponadto liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne z obszaru Parku oraz zwiedzimy zrekonstruowane wnętrze jaskini.

Zmierzając w stronę północnej granicy małopolskiej części Jury zbliżamy się do Olkusza. Jest to jedno z najstarszych polskich miast górniczych, w którym już w XIII w. wydobywano rudy ołowiu i srebra. Jeśli spacerowaliście kiedyś ulicami Olkusza wkroczyliście być może na Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Jego istotną część stanowią wykonane z brązu postacie gwarków, czyli olkuskich górników, umieszczone na postumentach z czerwonego zlepieńca parczewskiego. Szlak można zwiedzać korzystając z bezpłatnego audioprzewodnika. Olkusz – mimo zasobności w srebro, na lata swojej świetności musiał poczekać jeszcze kilka wieków. Przełom nastąpił w XIX stuleciu, kiedy w osadzie rozwijało się górnictwo rud cynku i ołowiu. Dziś, przechadzając się uliczkami miasta zobaczymy między innymi basztę, mury obronne, zabytkowe kamienice na Rynku czy Bazylikę św. Andrzeja (warto zajrzeć do wnętrza kościoła, gdyż skrywa ono najstarsze w Polsce organy i poliptyk). Być może dotrzecie również do Starego Cmentarza z początków XIX w. (gdzie spoczywa płk. Francesco Nullo, który zginął walcząc o wolność Polski podczas Powstania Styczniowego), cmentarza żydowskiego czy cmentarza wojennego. W Skale, Bydlinie, Cieplicach i Kalisiu znajdziemy pozostałości po Wielkiej Wojnie znajdujące się na szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia