Jura Krakowsko-Częstochowska - Aktywny wypoczynek blisko natury

Wspinacz Dolina Będkowska
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nie bez przyczyny polecana jest miłośnikom aktywnego wypoczynku. Turystyka piesza, rowerowa i konna, a także wspinaczka, golf oraz bieganie to propozycje, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Unikalność Jury tkwi w możliwościach, jakie oferuje amatorom wspinaczki skałkowej. Przepiękne doliny (Bolechowicka, Kobylańska,  Będkowska, Kluczwody, Szklarki, Wodącej) jak i odosobnione skały (np. Pazurek II i Januszkowa Góra) rozrzucone na całym terenie Jury oferują tysiące dróg wspinaczkowych o różnych trudnościach i długości. 

Dobrą wiadomość mamy także dla miłośników długich spacerów i wycieczek rowerowych. Pierwszym z nich polecamy przede wszystkim Szlak Orlich Gniazd. Jesteśmy przekonani, że spacerowiczom spodoba się również Szlak Warowni Jurajskich, którego małopolska część wiedzie z Rudawy do Podzamcza. Rowerzystów zachęcamy natomiast do wybrania czerwonego szlaku Kraków-Ogrodzieniec, który przecina Jurę z południa na północ pozwalając zobaczyć najciekawsze zamki tego rejonu. Poszukującym imprez rowerowych polecamy Rodzinne Rajdy po Olkuskich Szlakach Rowerowych. To jednak nie wszystko, co Jura ma do zaoferowania rowerzystom! Spragnionym pomysłów proponujemy zapoznanie się z mapą szlaków turystycznych na stronie Szlaki Turystyczne Małopolski oraz przestudiowanie portalu Olkuskie Szlaki

Lubisz jazdę konną? A może preferujesz bieganie? I Ty znajdziesz tutaj swoje miejsce. Przy stadninie koni huculskich w Rudawie-Nielepicach rozpoczyna się bowiem Transjurajski Szlak Konny, który prowadzi między innymi przez Pustynię Błędowską. Na liczącym około 33 km² piaszczystym terenie energię rozładować mogą też biegacze. To właśnie z myślą o nich co roku odbywają się tu zawody „Bieg Herosa”. Świętem biegaczy jest Jurajski Festiwal Biegowy - nowe wydarzenie sportowe, którego organizatorzy proponują nam aż 8 biegów do wyboru, w tym na dystanse krótsze (10 km) i dłuższe (nawet 100 i 200 km). Kolejną propozycją jest Olkuski Bieg Uliczny Srebrna Dziesiątka, który oferuje bieg na 10 lub 5 km.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sporty miejskie typu skateboarding czy wyczynowa jazda na hulajnogach lub BMX-ach. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Silver Games rozgrywającego się w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” w Olkuszu. Stworzyli oni jedyne w swoim rodzaju święto, gwarantujące uczestnikom niezapomniane przeżycia i poznanie górniczej przeszłości Olkusza. „Silver Park” powstał na terenach dawnej kopalni galmanu, a jego dodatkową atrakcją jest skansen maszyn górniczych. W pobliżu znajdują się pozostałości Sztolni Ponikowskiej z XVI wieku.

Nie sposób również zapomnieć o polu golfowym Kraków Valley Golf & Country Club i wyciągu narciarskim Kraków Valley. Obie te przyjemności czekają na nas w Paczółtowicach, oddalonych o kilka kilometrów od słynącego z uzdrowiskowej historii miasta Krzeszowice. Na koniec warto wspomnieć o aktywnościach, które ucieszą każdego miłośnika sportów wodnych – spływach Białką i Sztołą.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia