Jura Krakowsko-Częstochowska - w świecie lokalnej tradycji i kultury

Turniej Rycerski w Rabsztynie
Jura to miejsce, w którym przyszłość nierozerwalnie wiąże się z przeszłością. Do przeszłości nawiązują m.in. obchody rocznicy bitew pod Krzywopłotami i Krzykawką, Święto Srebra w Olkuszu czy Turniej Rycerski w Rabsztynie. W odkrywaniu śladów minionych wieków dużą rolę odgrywają także szlaki historyczne. Niektóre z nich – Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski i Szlak Romański, przenoszą nad do bardzo odległych czasów. Inne z kolei przybliżają losy ludzi, którzy żyli w XIX i XX w. – warto zapoznać się z ofertą Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego i Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Jura to miejsce gdzie można doświadczyć emocji artystycznych, to zasługa m.in. Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Nocy Muzeów w Olkuszu. Oba wydarzenia gwarantują niesamowite przeżycia, odrywając nas od codzienności i wprowadzając w świat owiany tajemnicą. 

Niezwykłych doznań smakowych doświadczyć można podążając Małopolskim Szlakiem Winnym oraz próbując lokalnych potraw. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to ojczyzna smakowitości, takich jak: sernik jurajski, pstrąg ojcowski czy chleb jurajski. Produkty z Małopolski są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Typową potrawą dla Jury są prażonki z ziemniaków. Ciekawych lokalnej kultury zachęcamy również do poznania miejscowych wyrobów o nieco innym charakterze. Na zainteresowanych czekają ciekawostki w postaci…kapci ze słomy kukurydzianej z Nawojowej Góry, wyroby z drewna z Jerzmanowic czy kowalstwo artystyczne z Przegini i Żurady.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>