Jura Krakowsko-Częstochowska - kraina pełna dolin, jaskiń i skał

bujne drzewa po dwóch stronach, w środkowej części zamek z charakterystyczną skałą w kształcie maczugi
Podróż przez Jurę, zwaną także Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, można rozpocząć w Krakowie.

W dawnej stolicy Polski turystów od wieków zachwyca monumentalny Wawel, stanowiący jeden z najważniejszych zabytków naszego kraju. Zamek ten jest również pierwszym punktem na Szlaku Orlich Gniazd, od którego rozpoczniemy naszą opowieść. Nazwa słynnej trasy ma niezwykle ciekawą genezę. Warownie i zamki Jury wzniesiono na wysokich skałach dochodzących do nawet 30 metrów wysokości! Ze Szlakiem Orlich Gniazd wiążą się również liczne legendy, które ubarwiają historię tego rejonu. Samemu krajobrazowi dodaje kolorytu malownicza Dolina Prądnika – zobaczymy ją wyruszając z Krakowa w kierunku Korzkwi, Ojcowa i Sułoszowej. W miejscowościach tych znajdują się kolejne przystanki Szlaku Orlich Gniazd – ruiny zamków i twierdze pamiętające czasy średniowiecza.

Gdy opuścimy Ojcowski Park Narodowy i udamy się na zachód, dotrzemy do Dolinek Krakowskich. W jednej z nich – Dolinie Będkowskiej – znajduje się Jaskinia Nietoperzowa, a w niej krzemienne groty i oszczepy wykonane przez pierwszych ludzi z gatunku Homo Sapiens. W miejsce to polecamy wybrać się miłośnikom historii i geologii oraz… polskiego kina. Kręcono tu sceny „Ogniem i mieczem”. Ciekawe jaskinie znajdziemy też np. w Dolinie Kluczwody: Mamutowa (Wierzchowska Dolna) i Wierzchowska Górna. Dla doświadczonych speleologów niezwykłą atrakcją są m.in. jaskinie Januszkowa Szczelina – jedna z najgłębszych na Jurze położona nieopodal Olkusza, Jaskinia Gorenicka czy Jaskinia Mąciwody w miejscowości Klucze, do której wejście znajduje się w … studni.
O jaskiniach Jury można napisać wiele, w samym OPN jest ich ponad 500. W odległości 10-20 km od Olkusza natrafimy na rezerwaty przyrody Pazurek i Michałowiec. W okolicy znajduje się również Dolina Wodącej i Dolina Sztoły.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>