Jura Krakowsko-Częstochowska - "Orle gniazda" i drewniane kościoły, czyli kilka słów o zabytkach

Zamek Rudno
Choć lata pędzą nieubłaganie, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziemy obiekty, dla których czas się zatrzymał.
Są nimi zamki pamiętające epokę Kazimierza Wielkiego, drewniane skromne kościółki „odporne” na niesprzyjające warunki historyczne i pogodowe. Warto dodać do nich również ruiny zamków w Rudnie (zamek Tenczyn) i Bydlinie. Szlak kieruje nas również do Staropolskiego Dworku w Krzykawce. Ten uroczy szlachecki budynek został wzniesiony prawdopodobnie jeszcze przed 1724 rokiem. Równie uroczą rezydencję wybudowano w niewielkim Bolesławiu, obecnie mieści się Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej. Warto też odwiedzić mniej znane średniowieczne grodziska Stary Olkusz i Krzykawka.

Z okazałymi budowlami obronnymi i bogatymi rezydencjami Wyżyny kontrastują niewielkie drewniane kościoły, które zobaczymy podążając Szlakiem Architektury Drewnianej. Na jego mapie znajdziemy m.in. kościół św. Marka w Rodakach, kościół św. św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu oraz kaplicę św. Józefa w Ojcowie (Kaplica „na wodzie”). Pierwszy z nich jest unikatem gdyż powstał w 1601 roku i bez większych zmian przetrwał do dnia dzisiejszego. W jego wnętrzu ujrzymy manierystyczne ołtarze, które pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku oraz późnogotycki posąg św. Mikołaja z ok. 1400 r. Kościół parafialny w Dłużcu wyróżnia natomiast wieża, która początkowo funkcjonowała jako wolno stojąca dzwonnica. Po wejściu do środka świątyni warto zwrócić uwagę na boczny ołtarz z posągiem Tronującej Najświętszej Marii Panny, który datowany jest na 4. ćwierć XV w. Podążając szlakiem drewnianych zabytków sakralnych nie można zapomnieć o kaplicy św. Józefa Rzemieślnika. Umiejscowiona nad dwoma brzegami potoku Prądnik oraz u podnóży skał zwanych Prałatkami, stanowi jeden z najciekawszych budynków Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Z Kaplicą „na wodzie” wiąże się intrygująca historia - według tradycji impulsem do jej wybudowania było zarządzenie Mikołaja II, który zakazał stawiania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Pokłosiem decyzji cara był pomysł mieszkańców, aby wybudować kaplicę „na wodzie” i w ten sposób przechytrzyć zakaz władcy. 

Zainteresowanych Szlakiem Architektury Drewnianej zachęcamy do dalszych poszukiwań. W Wolbromiu czeka na nas kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w Paczółtowicach kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w Tenczynku kościół św. Katarzyny i przykościelna dzwonnica, w Porębie Dzierżnej świątynia św. Marcina, w Skale natomiast dzwonnica stojąca obok murowanego kościoła św. Mikołaja.

Zainteresowanie budzą także murowane świątynie. m.in. Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Sanktuarium w Jaroszowcu, Kościół św. Mikołaja w Gorenicach, Kościół św. Katarzyny w Wolbromiu, czy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej. Obok nich – ze względu na ciekawą architekturę lub urokliwą lokalizację – warto wymienić Klasztor i Muzeum Karmelitów Bosych w Czernej, Kościół i Pustelnię Bł. Salomei w Grodzisku oraz Kościół i cmentarz w Chechle.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści