Poznawaj turystyczne skarby Małopolski!

Poznawaj turystyczne skarby Małopolski!

Od lewej czerwony kajak z lotu ptaka płynący po rwistej rzece. Następnie dwa zdjęcie rozdzielone logiem Turystycznych Skarbów Małopolski. Jedno przedstawia wiejską chatkę a drugie kawałek rynku w Lanckoronie. Ostatnie zdjęcie to zachodzące słońce na tle skał w Ojcowskim Parku Narodowym.
A gdyby tak znowu poczuć się jak dziecko i doświadczyć emocji związanych z odkrywaniem nieznanego i poszukiwaniem skarbów… Czemu nie – wystarczy ruszyć w podróż po Małopolsce i odkrywać Turystyczne Skarby Małopolski.

Prawdziwe skarby bywają czasem dobrze ukryte, nie leżą przy głównym szlaku, trzeba poszukać, udać się w nieznane, tropić ślady, wsłuchać się w opowieści miejscowych, włożyć w poszukiwania odrobine wysiłku. Nagroda może być jednak bardzo satysfakcjonująca i inspirująca… Dokładnie tak samo jest z turystycznym skarbami Małopolski… Warto zatem wyruszyć w nieznane i odnajdywać często mniej popularne, nieznane perełki o wyjątkowych walorach krajobrazowych, kulturowych, miejsca o niezwykłej atmosferze, które tworzą pasjonaci, smaki, których nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej…

Drogowskazem i wskazówką w poszukiwaniu nowych, nieodkrytych miejsc jest konkurs „Turystyczne Skarby Małopolski”, w którym wyłanianie i nagradzane są najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów goszczących w Małopolsce przedsięwzięcia i inicjatywy, dzięki którym Województwo Małopolskie jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem.

Wśród nagrodzonych możemy szukać miejsc, które nas zainspirują i wyznaczą cele kolejnych wycieczek lub sami możemy wczuć się w rolę odkrywców i promotorów interesujących destynacji, inicjatyw i zgłosić je do rywalizacji.

Turystyczne Skarby Małopolski nagradzane są w 6 kategoriach:

Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna

Od lewej widok na Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny w Łowczówku, dalej wapienne, wysokie skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ostatnie zdjęcie przedstawia zabytkową, drewnianą architekturę na rynku w Lanckoronie.

W ramach tej kategorii nagradzane są miejscowości oraz gminy wyróżniające się bogatymi walorami turystycznymi, malowniczym ukształtowaniem terenu, cennym dziedzictwem kulturowym, historycznym lub przyrodniczym, wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi, dbałością  o estetykę krajobrazu, propozycjami udogodnień dla turystów, a także gościnnością i przychylnością  mieszkańców.

Sprawdź kto został nagrodzony w tej kategorii:

Laureaci

Gmina Jerzmanowice – Przeginia (2021)

Krościenko nad Dunajcem (2020)

Gmina Pleśna (2019)

Wyróżnieni

Gmina Lanckorona (2021)

Łowczówek (2021)

Ojców (2020)

Gorlice (2020)

Hebdów – Gmina Nowe Brzesko (2019)

Gmina Krynica-Zdrój (2019)

Najciekawszy szlak turystyczny

Po lewej kajaki na rzece w pochmurny dzień oraz logo Turystyczne Skarby Małopolski na górze, idąc dalej symboliczne krzyże na cmentarzu wśród jesiennych liści. Ostatnie zdjęcie to Flisacy Pienińscy na Dunajcu w piękny, zielony dzień.

Na nagrodę mają szansę wytyczone i oznakowane trasy łączące ze sobą miejsca lub obiekty związane z pewną nadrzędną ideą, myślą przewodnią  i przebiegające przez określony obszar. Szlaki mogą mieć różny charakter i specyfikę: historyczną, kulturową, pielgrzymkową, przyrodniczą, pieszą, rowerową, samochodową, wodną, jeździecką, narciarską lub inną. Nagrodzonych wyróżnia ciekawa tematyka szlaku, malowniczość lub oryginalność trasy, dobre oznakowanie i poprowadzenie w terenie, a także obecność niezbędnej infrastruktury turystycznej, gwarantującej jakość podróży.

Do tej pory nagrodę otrzymały następujące szlaki:

Laureaci

Droga Pienińska (2021) 

VeloDunajec (2020)

Małopolski Szlak Winny (2019)

Wyróżnieni

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce (2021)

Szlak Kajakowy Dłubnia-Nowa Huta (2021)

Babia Góra (2020)

Śnieżne Trasy przez Lasy (2020)

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce (2019)

Wiślana Trasa Rowerowa (odcinek małopolski) (2019)

Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne

Na kolażu orchidee na zielonej łące, a po lewej u góry logo Turystyczne Skarby Małopolski. Idąc dalej grupa skrzypków gra na Festiwalu Vitis Sfera Music, a ostatnie zdjęcie to jesienny redyk owiec w Szczawnicy.
 

Tu wyróżniane są imprezy odbywające się cyklicznie na terenie Małopolski, cechujące się spójną tematyką i formą (np. święta tematyczne, festyny, koncerty, festiwale, rajdy turystyczne, spływy kajakowe, imprezy sportowe, imprezy kulturalne, inne). Wydarzenia charakteryzują się  wyjątkowością przedsięwzięcia, jakością, organizacją, dostępnością miejsca oraz propozycjami udogodnień dla uczestników.

Poniższe wydarzenia zasłużyły na wyróżnienie:

Laureaci

Vitis Music Sfera Festival (2021) 

Festiwal 4 Strony Karpat (2020)

Ultra-Trail Małopolska (2019)

Wyróżnieni

Święto Storczyka (2021)

Jesienny Redyk w Szczawnicy (2021)

Juromania Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej (2020)

Edukacja Plenerowa z Bielak Active (2020)

Wianki w Winnicy (2019)

Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna (2019)

Unikatowa atrakcja turystyczna

Po lewej stronie kajaki na rzece wśród zielonych zarośli, a nad tym w rogu logo Turystycznych Skarbów Małopolski, idąc dalej grupa uśmiechniętych kobiet stoi i pozuje do zdjęcia przed kajakami. Ostatnie zdjęcie to zbliżenie na wielbłąda oraz drewniany płot za nim.

To kategoria przeznaczona jest specjalnie dla nietuzinkowych miejsc lub obiektów, które przyciągają turystów i wzbudzają ich zainteresowanie. Wśród atrakcji turystycznych znajdują się te stworzone przez naturę lub wykreowane przez człowieka, obiekty służące celom rozrywkowym lub spędzaniu wolnego czasu. Atrakcje cechują się wyjątkowością, która wyróżnia je spośród innych miejsc lub obiektów o podobnym charakterze.

Sprawdź które z atrakcji zyskały uznanie głosujących.

Laureaci

Żywa Szopka w Gminie Jerzmanowice-Przeginia (2021)

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego (2020)

Wieża Widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej (2019)

Wyróżnieni

Nowohuckie Mikrowyprawy Kajakowo-Rowerowe (2021)

Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Relaks w Łowczówku (2021)

Kopalnia Soli Bochnia (2020)

Ogród hortiterapii w Jadownikach Mokrych (2020)

Cypel ujście Dunajca do Wisły (2019)

Wieża widokowa w koronach drzew – Krynica Zdrój (2019)

Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi

Idąc od lewej widać kawałek domu od strony balkonów oraz szklany ostrosłup czworokątny wśród zielonej trawy. Nad tym znajduje się logo Turystyczne Skarby Małopolski. Dalej znajduje się las z lotu ptaka widziany jesienią, a ostatnie zdjęcie to drewniana chata stojąca przed lasem.

 

Nagradzane miejsca oferują turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i codzienności, w otoczeniu przyrody, poza dużymi obszarami miejskimi, w wyjątkowym otoczeniu, w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu. Niezbędne jest też „to coś” – niepowtarzalny klimat, dla którego chce się wracać. Poszczególne obiekty wyróżniają się zaangażowaniem gospodarzy, dbałością o detale, indywidualnym podejściem do wymagań klienta i elastycznością proponowanej oferty.

Sprawdźcie, gdzie warto wypocząć na wsi:

Laureaci

"Gościniec Banica" w Krzywej (2021)

Chochołowy Dwór (2020)

Małopolska wieś z tradycją (2019)

Wyróżnieni

Czarny Groń Hotel & Spa (2021)

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa Lubogoszcz (2021)

Domek u Heli (2020)

Radocza Park Hotel Active & Spa (2020)

Winnica Chronów (2019)

Domki Zagroda w Słopnicach (2019)

W gościnie – oferta kulinarna

Po lewej drewniany dom z bali, a przed nim ławki oraz zielona trawa. Nad tym zdjęciem widnieje logo Turystycznych Skarbów Małopolski. Kolejne zdjęcie przedstawia widok z lotu ptaka na Ojców oraz stawy z pstrągami. A ostatnie zdjęcie to Fish Truck na tle zachodzącego słońca nad zalewem.

To kategoria dla wyjątkowych miejsc na kulinarnej mapie Małopolski oferujących przede wszystkim specjały kuchni lokalnej, przygotowywane na bazie produktów pozyskiwanych od miejscowych dostawców. Nie bez znaczenia są też kwestie estetyki, aranżacji i formy serwowania dań.  Nagradzane miejsca wyróżniają się także profesjonalną obsługą i elastycznością w stosunku do oczekiwań gości.

Sprawdźcie, gdzie znajdziecie prawdziwe kulinarne skarby.

Laureaci

Schronisko Dobrych Myśli w Jamnej (2021) 

Pensjonat bezglutenowy Moje Tatry w Białym Dunajcu (2020)

Restauracja Belle Epoque w Zgłobicach (2019)

Wyróżnieni

Fish Truck (2021)

Pstrąg Ojcowski (2021)

Restauracja Pod Aniołem (2020)

Chochołowy Dwór (2020)

Folwark Stara Winiarnia (2019)

Stara Stajnia – kuchnia wino i jazz (2019)

O konkursie

Konkurs odbywa się od 2019 r. Przeznaczony jest dla jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania, samorządów gospodarczych, stowarzyszeń i fundacji turystycznych, przedsiębiorców działających w sektorze usług turystycznych (np. właścicieli obiektów i atrakcji turystycznych, organizatorów imprez i wydarzeń turystycznych) oraz zarządców szlaków.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap I polega na zgłaszania kandydatów do udziału w konkursie w poszczególnych kategoriach. 

Etap II to czas głosowania na wybranych kandydatów. Laureatów i wyróżnionych w konkursie wybiorą osoby głosujące w systemie on-line i Kapituła.

Wyniki ogłaszane są podczas uroczystej gali.

 

W dniach d 8 do 27 września 2022 będzie można głosować w IV edycji konkursu, szczegóły dostępne tutaj.