Zwiedzaj Tarnów i okolice w rytmie eko

Kawiarnia w tramwaju na tarnowskiej uliczce
Ziemia Tarnowska potrafi zachwycić… Miłośnika historii oczaruje monumentalnymi zabytkami, pamiątkami odległej przeszłości i niesamowitą mieszanką kultur, konesera dobrej kuchni zaskoczy bogatą ofertą miejscowych produktów i aromatem lokalnego wina. Liczne szlaki turystyczne pośród malowniczych pól i lasów skuszą każdego piechura, a gęsta sieć szlaków rowerowych poprowadzi do najbardziej odległych zakątków regionu. Czego chcieć więcej na trasie letniej przygody?

Wędrówki po ziemi Tarnowskiej najłatwiej rozpocząć w samym Tarnowie, do którego  wygodnie i ekologicznie można dojechać  pociągiem, który dowiezie nas na secesyjny dworzec i już tylko krótki spacer ul. Krakowską będzie dzielił nas od Rynku z renesansowym ratuszem i pięknymi fasadami kamienic.  Tuż obok, z Placu Katedralnego z gotycką bazyliką, przez zrewitalizowany niedawno Plac Kazimierza dotrzemy do deptaku na ul Wałowej, gdzie można pospacerować rozkoszując się galicyjską atmosferą miasta. Tarnów był od wieków miejscem spotkań wielu kultur. Podczas zwiedzania miasta natrafimy na pamiątki po licznej niegdyś społeczności żydowskiej, Romach, Węgrach, Austriakach i innych narodowościach, których zawiłe losy związały z Ziemią Tarnowską w przeszłości. Wszyscy spragnieni wypoczynku wśród zieleni nie będą czuli się zawiedzeni, gdy odwiedzą ulubione miejsca rekreacji tarnowian – najbliższy centrum Park Strzelecki z mauzoleum Gen. Józefa Bema, funkcjonalnie zagospodarowany Park Piaskówka, romantyczny Park Sanguszków i zalesione wzgórze Św. Marcina, z górującymi nad miastem ruinami Zamku Tarnowskich, skąd można podziwiać Panoramę miasta.

Kolorowe kamienice przy tarnowskim Rynku

Wystarczy odjechać kilka kilometrów na południe by rozkoszować się widokami łagodnych wzgórz Pogórza Ciężkowickiego i Doliny Dunajca. Otwarte przestrzenie, pola uprawne, ukwiecone łąki i lasy zachęcają do rowerowych eskapad i pieszych wycieczek. Pogórze coraz częściej nazywa się też „Polską Toskanią” bo to miejsce, gdzie dynamicznie odradza się polskie winiarstwo. W okolicy Tarnowa są doskonałe warunki do uprawy winorośli, z uwagi na stosunkowo wysokie temperatury i duże nasłonecznienie. Miasto słynie w kraju jako polski biegun ciepła.

Winnica nad Dunajcem

W ostatnich latach w okolicy powstało kilka wież widokowych, które pozwalają z wysoka podziwiać uroki okolicy, a przy dobrej pogodzie z ich tarasów można wypatrzyć nawet tatrzańskie szczyty. Warto odwiedzić Zakliczyn, czy Ciężkowice, aby poczuć atmosferę prawdziwego galicyjskiego miasteczka. Zatrzymać się na zamku w Czchowie, czy Skamieniałym Mieście, by spacerować i podziwiać fantazyjne skałki o wdzięcznych nazwach Czarownica, Borsuk, czy Piekiełko.

Skały na Pogórzu Ciężkowickim

Okolice Tarnowa nie tylko cieszą oko, ale i ucho. Nie chodzi tu  tylko o odgłosy natury, śpiew ptaków, szum wiatru, czy szelest liści, ale muzykę, wielkich polskich kompozytorów rozbrzmiewającą w należącym niegdyś do I.J Paderewskiego Dworku w Kąśnej Dolnej i zaskakującym nowoczesną bryłą architektoniczną Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Muzyki

Dolina Dunajca zachęca do aktywnego wypoczynku miłośników 2 kółek, którzy mogą do woli korzystać z wybranych fragmentów trasy VeloDunajec.  Okolica nie zawiedzie również wielbicieli kajakarstwa i wypoczynku nad wodą. Jezioro Czchowskie, Dunajec, Biała, liczne potoki i stawy zaspokoją amatorów pływania. Tych, którzy podczas ekowędrówek lubią poznawać tajniki ludowego rzemiosła zainteresują z pewnością tradycje bibułkarskie w okolicach Ryglic, czy ręczny wyrób drewnianych akcesoriów domowego użytku w rejonie Rzuchowej.

Rzeka Dunajec z Doliną Dunajca

Północne rubieże regionu i Powiśle Dąbrowskie to przede wszystkim idylliczny krajobraz wsi, w tym także tej wyjątkowej, jedynej takiej w Polsce – malowanego Zalipia, gdzie lokalne malarki ozdabiają ściany swoich domostw, budynków gospodarczych i ogrodzeń barwnymi kwiatowymi ornamentami. Niezwykła wioska przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy, którzy często specjalnie podróżują z Krakowa by zobaczyć kolorowe malowidła.

Zalipiański wzór ozdobny na domu

Ziemia Tarnowska słynie również z gościnności swoich mieszkańców, licznych gospodarstw agroturystycznych, schronisk i bacówek, gdzie nie tylko można odpocząć po trudach wędrówki, czy rowerowej wycieczki ale również zjeść coś pysznego i degustować miejscowego wina, bo Tarnów i okolice to nie tylko inspirujące miejsce na wycieczkę krajoznawczą w rytmie eko, ale prawdziwe królestwo dobrego małopolskiego smaku.

Wiosenny krajobraz z polną drogą

Jeśli chcesz zwiedzić wschodnie krańce Małopolski koniecznie sięgnij po ekoprzewodniki po Ziemi Tarnowskiej dostępne na  https://visitmalopolska.pl/w-rytmie-eko i ruszaj szlakiem przygody!

 


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści