Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Kraków

Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Kraków

Od lewej wysokie drzewo, za nim mniejsze. Po prawej od nich kilka schodów z barierkami, skwer z niskimi drzewkami, szeroki podjazd i obok niego schody z barierkami. Za nimi nieduży plac i nowoczesny jasny kościół z czerwonym dachem. Na wprost drzwi do kościoła pod podcieniami z daszkiem. Nad nim w kształcie trójkąta jasna fasada z wysokimi, wąskimi oknami na środku i po bokach. Dach dwuspadowy, na nim jakby altana z beli a na niej metalowy krzyż. Pod samym dachem wąskie, nieduże okna. Po prawej ramię budynku w poprzek. Na środku drzwi wejściowe, nad nimi jaskółka, w niej obraz papieża Jana Pawła II. Niebo pochmurne.

Os. Kalinowe, Nowa Huta 5, 31-816 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 798274802
Kościół wzniesiono w Nowej Hucie, a kamień węgielny poświęcił na krakowskich Błoniach papież Jan Paweł II w 1983 roku. Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny powstała w 1985 roku.

W 1983 roku Jan Paweł II podczas pielgrzymki do kraju poświęcił kamień węgielny kościoła. Budowę prowadzono w latach 1993–2002. Postmodernistyczny kościół wzniesiono na planie krzyża według projektu Zofii Łuczyńskiej i Jana Kurka. Zewnętrzne ściany kościoła są kremowe, dach czerwony z krzyżem na szczycie. W obszernym wnętrzu świątyni znajduje się ołtarz główny projektu krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, składający się z figury świętego Józefa i krucyfiksu, zawieszonych na tle okna w kształcie krzyża. Wnętrze kościoła jest jasne, biało-beżowe, urozmaicają je kontrastowe wzory na posadzce i w prezbiterium utrzymane w ciemnej zieleni. W 2018 roku zamontowano organy piszczałkowe pochodzące z parafii ewangelickiej w Gelnhausen. W bocznej części kościoła znajduje się obraz świętej Joanny Beretta Molla, włoskiej lekarki, z dzieckiem. W 2004 roku złożono tu również relikwie świętej. Parafialny odpust obchodzony jest w tutejszym kościele 19 marca.

14 kwietnia 2012 odsłonięto w kościele tablicę „Krzyż Smoleński okryty całunem milczenia” stanowiącą upamiętnienie ofiar katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku.


Powiązane treści