Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bulwary Wiślane Kraków

Bulwary Wiślane Kraków

Fragment promenady Bulwarów Wiślanych. Z lewej płynie rzeka Wisła, przy brzegu z prawej strony rzeki widać statek przycumowany do brzegu. Dalej widać Kładkę Ojca Bernatka łączącą dwa brzegi Wisły.

Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Malownicza promenada po obu stronach Wisły jest dziś jednym z popularniejszych miejsc wypoczynku oraz spacerów krakowian i turystów. Bulwary Wiślane to idealny punkt do obserwacji nadbrzeżnej architektury Krakowa oraz rzeki Wisły. Jest to świetny teren do organizacji pikniku, a także skorzystania z oferty kulinarnej na barkach, które zacumowały przy rzece. Chętni mogą udać się stąd w rejs do podkrakowskiego Tyńca lub popływać między brzegami dzielnicy Podgórze i Kazimierz.

Bulwary Wiślane powstały po obu stronach Wisły w latach 1907-1913, zgodnie z projektem inżyniera Romana Ingardena. Ich podstawowym celem było zabezpieczenie przeciwpowodziowe, stanowiły też fragment kanału Dunaj-Odra-Wisła-Dniestr. Prace nad przygotowaniem kanału do żeglugi i przeładunków przerwał wybuch I wojny światowej i rozpad Austro-Węgier. Po II wojnie światowej Bulwary Wiślane zaczęły nabierać spacerowego charakteru, a dziś, dzięki Wiślanej Trasie Rowerowej, która jest częścią drogi EuroVelo, stały się ulubionym miejscem aktywnego wypoczynku rowerzystów, rolkarzy i pasjonatów hulajnogi. Najbardziej obleganym miejscem bulwarów jest Bulwar Czerwieński między mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. Na tym odcinku znalazły się pomniki psa Dżoka i Smoka Wawelskiego. Tu także odnaleźć można aleje gwiazd, na której swoje dłonie odbili między innymi Celine Dion, Marek Grechuta, Krzysztof Krawczyk czy zespół Maanam. Ciekawym fragmentem bulwarów jest Bulwar Inflancki ze słynnym kościołem na Skałce. Na prawym brzegu ciekawie prezentuje się Bulwar Poleski z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, z tarasu którego rozciąga się widok na Zamek na Wawelu, warto także przejść się Bulwarem Wołyńskim, gdzie stoi dawny Hotel Forum, dziś miejsce spotkań muzyki, sztuki i relaksu na leżakach. To właśnie z tego miejsca można wsiąść do platformy widokowej, z której prócz panoramy Krakowa zobaczyć można przy odrobinie szczęścia Tatry. Obok mieści się Koło Widokowe CRACOW EYE. Bulwary Wiślane są wybitnym przykładem sztuki inżynierskiej, zharmonizowanym z układem urbanistycznym i wystrojem architektonicznym miasta.


Powiązane treści