Chrzanów - Spacer po niezwykłym ogrodzie!

Zdjęcie przedstawia fragment ogrodu znajdujacego się przy Domu Urbańczyka w Chrzanowie.
Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich udostępniło dla zwiedzających ogród znajdujący się przy Domu Urbańczyka. Miejsce stanowi nie lada atrakcję, nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla turystów - miłośników geologii, lokalnej historii czy małomiasteczkowej architektury.

Dom Urbańczyka jest jednym z najciekawszych miejsc, jakie zobaczymy w Chrzanowie, a znajdujący się obok ogród jest jedną z największych atrakcji geologicznych w Małopolsce. Zgromadzono tu bowiem okazy od dewonu do współczesności. Budynek pochodzi zapewne z ostatniej ćwierci XIX stulecia i jest ciekawym przykładem małomiasteczkowego budownictwa willowego o wyraźnych cechach regionalnych. Usytuowany w niewielkim ogrodzie dom zakupiono z funduszów miejskich w 1981 r., bezpośrednio od spadkobierców ostatniego właściciela, Tadeusza Urbańczyka. To budynek parterowy, z cegły, na podmurówce kamiennej, częściowo podpiwniczony. Dach o konstrukcji drewnianej pokryto dachówką ceramiczną, zakładkową. Elewacja frontowa i boczna posiada bogaty wystrój architektoniczny z drewnianym gankiem w części frontowej. Zaprojektował go i zbudował powiatowy budowniczy, Franciszek Urbańczyk. Obecnie Dom Urbańczyka jest Oddziałem Wystaw Czasowych chrzanowskiego Muzeum. Przy Domu Urbańczyka  znajduje się niezwykły ogród , podczas spaceru można przemierzyć czterysta milionów lat za sprawą plenerowego muzeum geologicznego. Wyjątkową geologiczną atrakcją są araukaryty czyli skamieniałe pnie drzew. Zobaczymy tu również okazy melafirów, diabazów, porfiru, dolomity z fauną, okazałe amonity oraz gąbki. Atutem muzeum geologicznego na wolnym powietrzu jest to, że  możemy je zwiedzać sami – wszystkie okazy są doskonale opisane. Wiosenna  przyroda czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. Czaruje kwitnący na różowo kasztanowiec oraz okazały dereń pamiętający czasy profesora Urbańczyka.

Tadeusz Urbańczyk urodził się 19 lipca 1887r. w Krakowie,  gdzie spędził dzieciństwo. Był synem Franciszka i Antoniny z Miaskowskich. Ojciec pełnił funkcję powiatowego budowniczego w Chrzanowie. Tadeusz Urbańczyk pobierał nauki  w ośmioletnim gimnazjum klasycznym OO Jezuitów w Chyrowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filologię polską, klasyczną i germanistykę. Studia zakończył egzaminem profesorskim. Po studiach zamieszkał w domu rodzinnym w Chrzanowie przy Al. Henryka 16. W 1927 r. ożenił się z Ireną Giżejewską, z wykształcenia geografem. Mieli troje dzieci: Stanisława, Marię i Janinę. Działalność nauczycielską rozpoczął w nowo powstałym prywatnym Gimnazjum realnym w Chrzanowie. W swojej pracy pedagoga oraz nauczyciela Gimnazjum, potem Liceum Ogólnokształcącego i innych chrzanowskich szkół nauczał j. polskiego, historii, łaciny, greki i geografii. Tadeusz Urbańczyk był również dyrygentem i kierownikiem artystycznym  założonego  w 1916 r. w Chrzanowie chóru męskiego Żaby.  Zmarł 19 sierpnia 1973 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Chrzanowie.

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści