Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła Kraków

Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła Kraków

Wschodzące słońce. Na wprost front murowanego, jasnego, barokowego kościoła ze szczytem w kształcie trójkąta. Wokół alejka i trawnik oraz ogrodzenie z przęseł metalowych i murków betonowych, na których są posągi. Na około budynki, po prawej fragment kościoła z dwiema wysokimi wieżami.

ul. Grodzka 52a, 31-044 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124226573
To pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie. Kościół został wzniesiony w XVI wieku na wzór rzymskich kościołów Il Gesu i Santa Susana, na miejscu gotyckiej świątyni zniszczonej w 1455 roku. W jego krypcie znajduje się Panteon będący kontynuacją idei krypty zasłużonych na Skałce.

Budowę kościoła według projektu Giovanniego de Rossi, prowadził Giuseppe Brizio, następnie zmodyfikował Giovanni Maria Bernardoni. Ostateczny kształt nadał świątyni Giovanni Trevano, autor fasady, kopuły i wystroju wnętrz, wzorujący się na wczesnobarokowych, jezuickich kościołach rzymskich.

Kościół miał burzliwe losy. Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 roku, Komisja Edukacji Narodowej przekazała kościół Uniwersytetowi Krakowskiemu, a w 1786 roku ojcom cystersom z Mogiły. W latach 1809–1815 był cerkwią prawosławną, następnie w 1830 roku wrócił do parafii rzymskokatolickiej. W latach 1899–1916 kopułę z latarnią, fasadę, dachy, wnętrza i schody remontował Zygmunt Hendel.

Świątynię wzniesiono na planie krzyża łacińskiego. Kościół jest szeroki, jednonawowy z bocznymi kaplicami i transeptem z potężną kopułą oraz krótkim prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. W niszach dwukondygnacyjnej, dolomitowej fasady stoją posągi świętych jezuickich, dłuta Dawida Heela. Nad portalem widać godło jezuitów i herb fundatora, króla Zygmunta III Wazy.

Bogata dekoracja wnętrza obrazuje działalność misyjną jezuitów. W późnobarokowym ołtarzu głównym, projektu Kacpra Bażanki z 1735 roku, umieszczono rzeźby Antoniego Frączkiewicza i obraz Józefa Brodowskiego z 1820 roku. Uwagę zwracają: nagrobek biskupa Andrzeja Trzebickiego z XVII wieku, obraz Wszystkich Świętych pędzla Szymona Czechowicza z 1763 roku, wczesnobarokowa ambona, posąg Piotra Skargi z 1869 roku dzieło Oskara Sosnowskiego, chrzcielnica z 1528 roku, obraz świętego Stanisława Kostki z początku XVII wieku, pomnik Bartschów z 1827 roku i epitafium Branickich projektu Kacpra Bażanki z 1727 roku. W kościele zawieszone jest najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta (46,5 metrów), którego działanie demonstrowane w czwartki jest jednym z dowodów na obrotowy ruch Ziemi wokół własnej osi.

Od 2010 roku w kościelnej krypcie powstaje Panteon Narodowy. To nowe miejsce spoczynku wybitnych polskich twórców kultury, nauki i sztuki, miejsce narodowej pamięci i dumy, pełniące też funkcję muzealno-edukacyjną. Pochowani są tu między innymi pisarz Sławomir Mrożek i ksiądz Piotr Skarga, teolog i pisarz.

Na ogrodzeniu placu przed kościołem umieszczono rzeźby 12 apostołów projektu Kacpra Bażanki, dzieła Dawida Heela z 1722 roku. Dziś są to kopie zniszczonych oryginałów wykonane z wapienia pińczowskiego.

Odpust ku czci świętych Apostołów Piotra i Pawła odbywa się dnia 29 czerwca.


Powiązane treści