Ormianie

Kamienna płyta z ormiańskimi symbolami

Macierzystym krajem Ormian była Armenia, która w IX-XII w. uległa najazdom Turków Seldżuckich, potem inwazji mongolskiej. Spowodowało to masową emigrację ludności. Armenia przyjęła chrześcijaństwo w IV w, uznając go za religię państwową.  Autonomiczny kościół armeński powstał w V w., po odrzuceniu decyzji soboru chalcedońskiego i przyjęciu teologicznej doktryny monofizytyzmu. Obrządek ormiański jest podobny do greckiego, ale językiem liturgii jest staroormianski grabar. W Polsce Ormianie pojawili się już XI w, jednak największy napływ wiąże się z przyłączeniem Rusi Halickiej ze Lwowem. W roku 1356 król Kazimierz Wielki zatwierdził odrębność religijną, samorządową i sądowniczą Ormian, we Lwowie ustanowił siedzibę biskupstwa kościoła ormiańskiego. Ormianie zamieszkiwali głównie w miastach m.in.: Lwowie, Kamieńcu Podolskim, Zamościu, Stanisławowie.  Rządzili się prawem zwyczajowym (Datastangirk) przeniesionym z Armenii. Za czasów Zygmunta Starego powstał tzw. Statut ormiański oparty na Datastangirku, uwzględniający przepisy prawa polskiego. Został uzupełniony dekretami Jana II Sobieskiego. Był próbą uregulowania konfliktów narodowościowych spowodowanych uprzywilejowaną pozycją, ale i odrębnością Ormian; pozostawał w użyciu do końca XVIII w. Ormianie zajmowali się głównie handlem ze Wschodem, skąd sprowadzali luksusowe towary, przyczyniając się m.in. do orientalizacji kultury polskiej.  Była to grupa wykształcona, bogata, która ulegała polonizacji. W okresie międzywojennym centrum kulturowym i religijnym Ormian pozostawał Lwów oraz Kuty, zwane „stolicą polskich Ormian”, gdzie przetrwały w rdzennej postaci ormiańskie tradycje oraz pierwotny język. Podczas II wojny światowej Ormianie w dużej części zostali wymordowani, a ci, którzy przeżyli, zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane. Po wojnie zaczęli organizować się, początkowo wokół Kościoła Katolickiego Obrządku Ormiańskiego, a następnie także w organizacjach świeckich. W 2006r. metropolita warszawski, który jest ordynariuszem Kościoła ormiańskiego, powołał Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, w Krakowie powstało Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne. Działają trzy parafie ormiańskie: w Gdańsku, Warszawie oraz Gliwicach. Archidiecezja krakowska podlega parafii w Gliwicach, której proboszczem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W samym Krakowie o Ormianach przypomina chaczkar - „wotywny kamień krzyżowy”, znajdujący się przy kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika. Upamiętnia zarówno Ormian, którzy mieszkali w Polsce, jak i tych wymordowanych w Turcji w 1915 r., a także ofiary ukraińskiej UPA oraz śmierć ormiańskich duszpasterzy podczas II wojny światowej. Każdego roku w dniu 6 stycznia odbywa się w kościele Niepokalanego Serca NMP Krakowie uroczysta msza święta w obrządku ormiańskim. W  Dniu Pamięci Ludobójstwa Ormian 24 kwietnia w kościele św. Mikołaja w Krakowie odbywa się uroczysta msza święta.



Visitmalopolska.pl - oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego

Visitmalopolska.pl to portal turystyczny prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj został uruchomiony, jeden z pierwszych w Polsce, regionalny system informacji turystycznej (Małopolski System Informacji Turystycznej), którego częścią jest ten portal. Jego zadaniem jest podpowiedzieć turyście, co warto zobaczyć w Małopolsce oraz ułatwić znalezienie informacji o noclegach, wydarzeniach, przyrodzie i zabytkach. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Lista atrakcji Małopolski jest długa i różnorodna. Portal Visitmalopolska.pl ułatwia zwiedzanie województwa małopolskiego poprzez prezentowanie informacji o atrakcjach turystycznych poszczególnych miast i regionów, a także ciekawych miejsc danego typu, takich jak muzea, zabytki, szlaki tematycznekultura i rozrywka, przyroda, zdrowie i uroda, podziemne trasy i inne.

Zadbaliśmy również o opisanie atrakcji, z których szczególnie słynie Małopolska - kopalni soli, spływu Dunajcem, term, Szlaku Architektury Drewnianej oraz obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przygotowaliśmy także wskazówki dla odwiedzających Małopolskę rodzin z dziećmi, seniorówmiłośników białego szaleństwa i wędrówek - a także wiele, wiele więcej.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

Dzięki portalowi Visitmalopolska.pl, bogactwo historyczne i kulturalne regionu, różnorodność oferty turystycznej, mnogość wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, tras, szlaków, a także zjawiskowa przyroda, stają się bliższe turyście. Dzięki takim funkcjom portalu jak interaktywna mapa regionów Małopolski, rozbudowane opisy atrakcji i baza danych teleadresowych (m. in. noclegów i Punktów Informacji Turystycznej) może on z łatwością zaplanować zarówno jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Z kolei aktualizowane na bieżąco moduły Aktualności i Wydarzeń pozwalają zaplanować pobyt w oparciu o aktualne wydarzenia w regionie.

Atrakcje turystyczne w Małopolsce

Portal turystyczny Visitmalopolska.pl to źródło rzetelnych i aktualnych informacji turystycznych dotyczących województwa małopolskiego. Jest on skierowany zarówno do osób odwiedzających Małopolskę pierwszy raz, regularnie powracających tu turystów, jak i mieszkańców poszukujących informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie i atrakcjach turystycznych w swojej okolicy. Interesujące informacje znajdą tu osoby poszukujące różnorodnych aktywności - turystyki pieszej, rowerowej, śladami historii, kuchni, religii, sportów zimowych i ekstremalnych, a także miłośnicy historii, kuchni czy turystyki religijnej.

Portal Visitmalopolska.pl to nie tylko najpiękniejsze miejsca w Małopolsce, ale też kompletna baza rekomendowanych adresów (m. in. noclegi, małopolskie atrakcje turystyczne, gastronomia, blogi podejmujące tematykę regionalną). To skarbnica wiedzy i aktualnych danych oraz miejsce dające możliwości prezentacji oferty dla branży turystycznej.

Nie wszystkie małopolskie atrakcje cieszą się taką samą popularnością - jedne są tłumnie zwiedzane, o innych wie garstka pasjonatów, mimo że są nie mniej piękne czy interesujące. Na Visitmalopolska.pl staraliśmy się zaprezentować wszystkie ciekawe miejsca i obiekty. Zachęcamy do korzystania z portalu i wykorzystywania zamieszczonej tu wiedzy do odkrywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Małopolsce!

 

 

Powiązane treści