Parki Krajobrazowe

Widok na skałę wśród drzew
Obszar parków krajobrazowych województwa małopolskiego, cechuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i duża liczbą zabytków. Stanowi on doskonały teren do uprawiania turystyki, zwłaszcza krajoznawczej.

Parki krajobrazowe chronią różne obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. W Polsce pierwszy park krajobrazowy powstał w 1976 roku na Pojezierzu Suwalskim. Parki krajobrazowe służyć mają rekreacji krajoznawczej, edukacji ekologicznej oraz wypoczynkowi.

W województwie małopolskim znajduje się dwanaście parków krajobrazowych, które warte są odwiedzenia ze względu na ich walory przyrodnicze.

Warto wybrać się chociażby do Parku Krajobrazowego Beskidu Małego – mimo wysokości nieprzekraczającej 1000 m n.p.m. charakteryzuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem. Z Leskowca rozciąga się piękna panorama na wszystkie okoliczne pasma górskie. Inny ciekawym parkiem krajobrazowym w Małopolsce jest Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, którego spory obszar ciągnie się przez dwa województwa – małopolskie i śląskie. Intrygująca nazwa parku bierze się od średniowiecznych warownych zamków, które miały zabezpieczać granicę oraz ważne szlaki handlowe. Dla fanów przepięknych widoków poleca się szczególnie odwiedzić Popradzki Park Krajobrazowy, obejmujący tereny Beskidu Sądeckiego – przedzielone doliną Popradu pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej oraz leżące nieco na uboczu pasmo Kraczonika. Widoki w tym parku krajobrazowym wprost zapierają dech w piersiach! Górzyste krainy gęsto porastają bujne lasy, będące pozostałością pierwotnej Puszczy Karpackiej. Warto udać się na wieżę widokową na Radziejowej – dostarczy to niezapomnianych wrażeń i widoków.

Kolejnym ważnym parkiem narodowym jest Dłubniański Park Krajobrazowy leżący na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Miechowskiej i Płaskowyżu Proszowickiego. Obejmuje dolinę Dłubni od źródeł w Trzyciążu po Raciborowice. Ta długa i wąska dolina ma różne malownicze fragmenty. Znajdują się tam również liczne i ważne zabytki, które warto odwiedzić po drodze. Innym ważnym parkiem krajobrazowym w Małopolsce jest są Dolinki Krakowskie obejmujące teren położony na północny-wschód od Krakowa i zwany „Szwajcarią Krakowską”. To kraina dolin i wąwozów, przez które przepływają niezwykle malownicze rzeki, a także królestwo skalnych ostańców, jaskiń i wywierzysk. Warto się tam wybrać nawet na jednodniową wycieczkę wspólnie z całą rodziną. Warto zawędrować chociażby do doliny Będkowskiej, Kobylańskiej czy Kluczwody, zwiedzić Jaskinię Nietoperzową czy Jaskinię Wierzchowską Górną.

Małopolska pełna jest niezwykłych i malowniczych krajobrazów oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które warto chronić pod różnymi postaciami. Warto poznawać te tereny, nawet wybierając się na jednodniowe wycieczki. Czasami nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak piękne miejsca znajdują się tak blisko naszego zasięgu – wcale nie trzeba podróżować bardzo daleko, by na łonie natury odkrywać niezbadane skarby Ziemi.