Odpoczywaj w Małopolsce – naturalnie!

Trzy drewniane budynki na kamiennych podmurówkach w otoczeniu zieleni
Czy wiecie, że nie tylko to gdzie, ale także w jaki sposób zaplanowaliśmy wakacyjny lub weekendowy wypoczynek ma ogromne znaczenie nie tylko dla tego w jakim stopniu zregenerujemy siły i oderwiemy się od codziennych spraw, ale także czy otoczenie, w którym przebywamy nie ucierpi z powodu naszej obecności? Ogromne znaczenie ma to jaki środek transportu wybierzemy, jak będziemy zachowywać się na szlaku wakacyjnych wędrówek, czy postawimy na lokalność i naturalność, chociażby robiąc codzienne zakupy lub dokonując wyboru noclegu. Małopolska zatrzyma swoje urzekające piękno dla kolejnych pokoleń tylko wtedy gdy my osobiście o to zadbamy. Dlatego zachęcamy do spędzenia wakacji w rytmie eko – naturalnie!

Dla wielu turystów oczywistym jest, że pociąg, własne nogi, rower, czy inny środek transportu napędzany siłą ludzkich mięśni będzie bardziej przyjazny dla środowiska niż samochód i autobus. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że na szlaku, jesteśmy tylko gośćmi wśród otaczającej nas przyrody i powinniśmy się zachowywać tak, aby nie pozostawić po sobie żadnych śladów, nie hałasować i zabierać ze sobą śmieci. Turyści chętnie zaglądają na lokalne targi, do małych sklepików, restauracji i karczm, które oferują regionalne produkty. W trakcie podróży i aktywnego wypoczynku popularne staje się wykorzystanie wielorazowych naczyń i butelek na wodę, ale niestety dość rzadko zwracamy uwagę na kwestie ekologiczne przy wyborze noclegu. Jest jednak wielu gospodarzy pensjonatów, hoteli, gospodarstw agroturystycznych i schronisk, którym dobro otaczającej ich natury jest bliskie i podchodzą do tego tematu z należytym szacunkiem. Niezależnie od tego jaki rejon Małopolski wybierzecie na wypoczynek odnajdziecie miejsca, w których można wypocząć w rytmie eko. Jako inspirację możecie potraktować przewodniki autorstwa Dominiki Zaręby Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko gdzie znajdziecie adresy i kontakty do miejsc noclegowych, którym dobro natury nie jest obojętne. Wiele z nich zidentyfikujecie dzięki temu, że w komunikacji używają zielonego oznaczenia z hasłem Działam w rytmie eko. Jeśli wybierzecie takie miejsce na wypoczynek, możecie mieć gwarancję, że gościnni gospodarze zaopiekują się Wami na najwyższym poziomie, ale także zadbają o  to by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. 


Wśród gościnnych i przytulnych ekomiejscówek prym wiodą gospodarstwa agroturystyczne, które poza noclegiem w komfortowych pokojach, lokalizacji blisko natury oferują gościom lokalne, ekologiczne posiłki i liczne atrakcje, spośród których każdy wybierze coś interesującego dla siebie. Wielbicieli, starych drewnianych domów, sielskich klimatów i artystycznego życia zachwyci „Przytulia” w Stryszawie, z malwami rosnącymi w ogrodzie i glinianymi garnkami na płocie… jak dawniej…  Jeśli lubicie miejsca, gdzie wszystkie Wasze zmysły będą rozpieszczane dźwiękami muzyki i śpiewu ptaków, pysznym jedzeniem, masażem, zapachem ziół i kwiatów wybierzcie się koniecznie do Domu Otwartego Pauza w Kamionce (na Wyżynie Miechowskiej). W okolicy w Zagorowie zlokalizowana jest też Chatka u Małgorzatki i Radka z bogatą ofertą warsztatów tematycznych oraz zajęć hortiterapii i agroterapii. Właściciele wykorzystują pełny potencjał ziemi i przestrzeni, którym dysponują, by dać swoim gościom to co najlepsze! Niedaleko Wieliczki doskonale wypocząć można w Amigówce – siedlisku z domem z sosnowych bali, gdzie słowo przyjaźń nabiera szczególnego znaczenia… Zaprzyjaźnić można się tu nie tylko z sympatycznymi gospodarzami, którzy jako przewodnicy po regionie wiedzą o tej ziemi wszystko, ale także sarnami, wiewiórkami i bażantami, które doskonale czują się w tamtejszym ogrodzie.
Dla tych, którzy preferują górskie wędrówki doskonale sprawdzą się schroniska. Pozwalają wypocząć podczas wyczerpującej wycieczki, zregenerować siły i uzupełnić zapasy. Wśród nich wyróżnia się „zielone” Schronisko na Hali Ornak, którego gospodarze zrobili wszystko, aby miejsce funkcjonowało w zgodzie z naturą i nie szkodziło tatrzańskiej przyrodzie. Na Jamnej zlokalizowane jest z kolei schronisko, gdzie nie tylko odpoczniecie i spróbujecie pysznych lokalnych potraw, ale także wytchnienia zazna Wasz umysł… w otoczeniu ciszy, z pięknym widokiem na Pogórze Ciężkowickie. Musicie kiedyś zajrzeć do Chatki Włóczykija i Schroniska Dobrych Myśli, to miejsca wyjątkowe z niepowtarzalnym klimatem. 


Wielbiciele rowerowych eskapad po Dolinie Popradu świetnie odnajdą się w gościnie właścicieli Wypożyczalni Rowerów Rowerowy Fun w Chełmcu, którzy nie tylko udostępnią swoje jednoślady ale także komfortowe miejsca noclegowe. 


W bogatej ofercie ekomiejsc znajdzie się również coś dla miłośników historii i noclegów w zabytkowych obiektach.  Nocleg w XVI wiecznym Kasztelu Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej, nocleg z widokiem na renesansowy tarnowski Rynek w pokojach gościnnych oferowanych przez Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej lub w pięknym Dworze Karwacjanów w Gorlicach może być niecodzienną przygodą i okazją do podziwiania historycznej architektury i sztuki. 


Planując wakacyjne pobyty w Małopolsce wybierajcie odpowiedzialnie, tak by Wasze dzieci i wnuki mogły się cieszyć w przyszłości takimi samymi naturalnymi widokami. Ekoturystyka jest ogromną frajdą i satysfakcją, połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Dlatego już dziś świadomie zaplanujcie wakacyjne odkrywanie Małopolski – naturalnie!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets