VeloNatura - małopolski odcinek trasy EuroVelo 11

VeloNatura - małopolski odcinek trasy EuroVelo 11

Kładka rowerowa nad rzeką w tle zalesione góry.
VeloNatura to małopolski odcinek europejskiej trasy EuroVelo 11 i takie oznakowanie na tabliczkach spotkamy w terenie (EV11). Jej długość w Małopolsce, od granicy słowackiej po granicę z województwem świętokrzyskim, wynosi około 270 km. Przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Trasą dojedziemy do Krakowa i dalej na północ do granicy z województwem świętokrzyskim w Proszowicach.

 

logo trasy Velo Natura

 

Długość – 271 km (częściowo wspólnie z VeloDunajec, VeloMetropolis i WTR)

Start – Muszyna (granica ze Słowacją)

Meta – Kościelec (granica z województwem świętokrzyskim)

Trasa składa się z kilku fragmentów:

  • Samodzielny odcinek od granicy ze Słowacją przez Muszynę do Starego Sącza.

UWAGA! Trwa remont Drogi Pienińskiej. Na czas robót budowlanych szlak pieszy i rowerowy po stronie słowackiej zamknięty jest do 30 czerwca 2023 r.

Osią tego odcinka trasy jest rzeka Poprad. Od granicy ze Słowacją szlak prowadzi na północ, a Muszyna to pierwsza miejscowość na trasie, w której można skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych. Szczególnie polecamy ofertę miejsc z certyfikatem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom w Małopolsce

  • Wspólny odcinek z trasą VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa.

UWAGA! Od miejscowości Wielogłowy za Nowym Sączem do zapory w Czchowie oraz od Zakliczyna do Ostrowa trasa nie jest jeszcze ukończona, dlatego zachęcamy do skorzystania z propozycji przejazdu w formie pliku GPX - do pobrania

W Ostrowie trasa VeloNatura/EuroVelo11 skręca na zachód a VeloDunajec biegnie dalej na północ. Przebieg na odcinku od Ostrowa do Woli Batorskiej koło Niepołomic został opisany w artykule o VeloMetropolis.

  • Samodzielny odcinek od mostu Wandy w Krakowie, przez krakowską Nową Hutę, Proszowice do granicy z województwem świętokrzyskim - UWAGA! Poza granicami Krakowa trasa nie jest jeszcze wybudowana i oznakowana, dlatego chętnych do przejechania tego planowego odcinka odsyłamy do pliku gpx, który pozwoli wygodnie dotrzeć do granicy z województwem świętokrzyskim.

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku trasy EuroVelo11 

VeloNatura/EuroVelo 11 -  pliki GPX do pobrania 

Plik GPX dla południowego odcinka trasy VeloNatura (pokrywa się się z propozycją wycieczki wzdłuż Doliny Popradu z Krynicy do Starego Sącza). Propozycje przejazdów "objazdowych" po pozostałych odcinkach EV11 znajdują się przy opisach tras z którymi pokrywają się przebiegi, czyli VeloDunajec (Stary Sącz – Bogumiłowice), EV4 (Bogumiłowice – Wola Batorska) oraz WTR (Wola Batorska – Kraków). 

Wszelkie utrudnienia oraz stan budowy nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Atrakcje turystyczne na trasie EuroVelo11/VeloNatura

Na odcinku Słowacja - Stary Sącz:

Na wspólnym odcinku z trasą VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa:

Alejki parkowe, w tle zalesione góry. Piękna słoneczna jesienna pogoda.

Jak dostać się na trasę rowerową VeloNatura / EuroVelo11?

Po pierwsze, można kontynuować podróż ze Słowacji. Przebieg trasy oraz informacje na temat słowackiej części EuroVelo 11 znajdują się na stronie eurovelo11.sk. UWAGA! Trwa remont Drogi Pienińskiej. Na czas robót budowlanych szlak pieszy i rowerowy zamknięty jest do 30 czerwca 2023 r.

Z Krynicy – Zdrój, trasą VeloKrynica można bezpośrednio dojechać do Muszyny i dalej już po VeloNatura/EuroVelo11 jechać na północ do Starego Sącza i łącznika z VeloDunajec.

Od północy z woj. świętokrzyskiego. Warto pamiętać, że część trasy jest już tam gotowa, natomiast kontynuacja w woj. małopolskim (okolice Proszowic) jest aktualnie w fazie budowy. 

Pociągiem - UWAGA! Aktualnie trwa remont torowiska na trasie Kraków - Krynica, potrwa do końca czerwca 2023 roku. 

Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym. 

Trasa VeloNatura/EuroVelo11 przebiega przez następujące ośrodki turystyczne:

Muszyna, Piwniczna - Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Czchów, Zakliczyn, Wierzchosławice, Niepołomice, Kraków, Proszowice.

 

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)

4_VeloNatura.png

Aktualne mapy w PDF, wydanie z roku 2020, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4)

Szlaki rowerowe w okolicach doliny Popradu 

VeloKrynica – asfaltowa ścieżka rowerowa prowadzi na wschód, od Muszyny przez Powroźnik do Krynicy-Zdroju. 

Szlakiem Wód Mineralnych - pętla tematyczna dotycząca wód zdrowotnych, z których słynie cały Beskid Sądecki.

Propozycje wycieczek rowerowych w okolicach doliny Popradu i Dunajca

Trasa rowerowa Winnice Doliny Dunajca i Białej - propozycja wycieczki po małopolskich pogórzach. 

Wzdłuż doliny Popradu - wycieczka rowerowa.

Karpacki Szlak Rowerowy - przeznaczony dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych rowerzystów, którym nie wystarcza jazda przez góry trzymając się dolin rzecznych i którzy lubią czasem powspinać się na ich strome brzegi. 

Trasa rowerowa Pętla Sądecka + VeloLimanowski - wycieczka pod rowery szosowe, łącząca na swo­im śladzie płaskie odcinki wzdłuż Popradu i Dunajca oraz zawierają­ca wymagające wjazdy na przełęcze.

Rowerowe ElPoprado - propozycja wycieczki Doliną Popradu w ramach infrastruktury rowerowej budowanej pod szyldem VeloNatura / EuroVelo11, AquaVelo i VeloKrynica.

Multimedia