Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa "Koliba" Zakopane

Willa "Koliba" Zakopane

Drewniana willa na podmurówce z kamieni. Po środku ganek, do którego prowadzą niewysokie schody z zabudowaną barierką, nad nimi małe okno. W ganku okna i figurka w szczycie. Po prawej okna na poddaszu a obok okno w dachu z wieżyczką i wysoki komin. Po lewej od ganku wysoki szczyt z dwoma oknami na parterze i na piętrze. Za nim po lewej zabudowany taras z barierkami i łukami nad nim, a powyżej cztery okna na piętrze. Za tarasem jedno okno. Dach pokryty gontem. Za willą drzewa a przed nią alejka.

ul. Kościeliska 18, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182013602
„Koliba” to pierwszy projekt Stanisława Witkiewicza nawiązujący do tradycji zakopiańskiego budownictwa i tutejszej sztuki ludowej.

Willa "Koliba" położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. Ta przestrzeń łatwiej pozwala zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza. Dom wybudował dla hrabiego Zygmunta Gnatowskiego w roku 1893 Maciej Gąsienica Józkowy z pomocą Stanisława Bobaka, Klimka Bachledy i Jana Stachonia. Ozdabiali go snycerze Wojciech Brzega i Józef Kaspruś. Zgodnie z projektem Witkiewicza budowla była pierwotnie asymetryczna, jednak w roku 1901 dobudowane zostało skrzydło zachodnie. Zaproponowany przez Witkiewicza styl znalazł szybko uznanie i sam Witkiewicz otrzymał w kolejnych latach wiele zamówień na projekty, głównie pensjonatów, które dzięki uruchomionej właśnie linii kolejowej zaczęły powstawać w coraz większej liczbie. W „Kolibie” mieszkali między innymi Helena Modrzejewska i Jan Kasprowicz. Obecnie mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego (Oddział Muzeum Tatrzańskiego imienia doktora Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem) prezentujące, oprócz samej architektury domu, bogatą kolekcję etnograficzną związaną z Podhalem. W czasie okupacji willa "Koliba" była siedzibą Hitlerjugend i przetrwała ten okres bez zniszczeń. Po wojnie była kolejno domem wypoczynkowym a później, do grudnia 1981 roku, domem dziecka. W roku 1984 Muzeum Tatrzańskie wykonało remont zabezpieczający opuszczonego domu, a w roku 1987 przystąpiło do remontu konserwatorskiego, następnie do urządzania wnętrz willi. Sto lat bez mała po wybudowaniu „Koliby” w grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzealne wnętrza aranżował Władysław Hasior.


Powiązane treści