Kraków - centrum pielgrzymkowe i religijne
Sacrum
Kraków nazywany jest„Drugim Rzymem” – ze względu na dużą liczbę kościołów, sanktuariów orazgrobów świętych i błogosławionych. Jest znaczącym ośrodkiem turystykireligijnej, zarówno w skali krajowej, jak międzynarodowej.
Najwięcej pielgrzymów, bo ponad 2 miliony rocznie, przyciąga Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, z całego świata przybywają wierni na Święto Bożego Miłosierdzia, aby pomodlić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiach św. siostry Faustyny Kowalskiej. Istotny jest również kult św. Stanisława, biskupa i męczennika, który spoczywa w katedrze na Wawelu. Wielkie uroczystości ku jego czci odbywają się w niedzielę w oktawie 8 maja, kiedy rusza procesja z relikwiami z Wawelu na Skałkę.
W Krakowie spoczywa też wielu innych świętych. Relikwie św. Królowej Jadwigi znajdują się w katedrze wawelskiej; św. Szymona z Lipnicy w kościele oo. Bernardynów, św. Jacka Odrowąża w bazylice oo. Dominikanów, św. Jana Kantego w kolegiacie św.Anny, św. brata Alberta Chmielowskiego w Sanktuarium Ecce Homo, św.Stanisława Kazimierczyka w kościele Bożego Ciała. Także w innych kościołach znajdują się groby błogosławionych i zmarłych w opinii świętości.
Poza kultem relikwii, od wieków rozwijał się w Krakowie kult maryjny związany ze słynącymi łaskami wizerunkami m.in. w kościele oo. Karmelitów na Piasku. Miejscem kultu jest też krakowska Mogiła, gdzie w cysterskim kościele znajduje się Sanktuarium Jezusa Ukrzyżowanego. Kult cudownego krucyfiksu rozwija się tu od średniowiecza. Szczególnie wielu pielgrzymów przybywa do Mogiły w oktawie święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09). Innym ważnym miejscem jest Sanktuarium Ecce Homo, z cudownym wizerunkiem Chrystusa Ubiczowanego. Z bł. papieżem Janem Pawłem II, który spędził w Krakowie znaczną część swojego życia, związanych jest wiele obiektów sakralnych i świeckich. Obecnie niedaleko Sanktuarium w Łagiewnikach powstało Centrum „Nie lękajcie się” oraz Sanktuarium Jana Pawła II. Kraków jest nie tylko centrum pielgrzymkowym dla katolików, ale także dla wyznawców judaizmu. Na Kazimierzu, w dawnej dzielnicy żydowskiej, wielu pielgrzymów tego wyznania nawiedza grób rabina Mojżesza Isserlesa znajdujący się na cmentarzu zlokalizowanym przy synagodze Remuh, która jest nadal czynnym miejscem modlitewnym.
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>